دادگاهی در مصر حکم اعدام ۱۱ نفر به جرم خشونت در یک بازی فوتبال را تایید کرد

حق نشر عکس EPA

دادگاهی در مصر حکم اعدام ۱۱ نفر را به جرم دلیل مشارکت در درگیری هایی در جریان یک بازی فوتبال در سال ۲۰۱۲ میلادی در بندر پورت سعید تایید کرد.

حکم اعدام ۱۱ نفر بخشی از رای دادگاه رسیدگی مجدد به اتهامات ۷۳ نفر در مورد حوادث ورزشگاه پورت سعید است، طبق رای دادگاه ۴۰ نفر دیگر از متهمان این حادثه تا ۱۵ سال به زندان محکوم شدند، البته متهمان می‌توانند به این رای اعتراض کنند.

تعدادی از ماموران پلیس هم جز متهمان این پرونده بودند و به اتهامات آنها نیز در دادگاه مورد بررسی قرار گرفت.

در فوریه سال ۲۰۱۲ میلادی در جریان یک مسابقه فوتبال بین تیم المصری پورت سعید و الاهلی قاهره درگیری هایی رخ داد که به کشته شدن دست کم ۷۴ نفر منجر شد.

در آن مسابقه، پس از پیروزی ۳ بر یک به نفع تیم المصری، طرفداران این تیم به زمین فوتبال ریختند و با بطری و سنگ و وسایل آتشبازی به تیم الاهلی و طرفدارانش حمله کردند.

این دو تیم از رقبای قدیمی یکدیگر هستند و از آنجایی که مسابقات آنها عموما همراه با تنش برگزار می شود، حضور گسترده نیروهای امنیتی در طول برگزاری بازی آنها ضروری است.

پلیس متهم است که در زمان حمله هواداران تیم المصری به تماشاگران تیم الاهلی قاهره، تلاشی برای توقف خشونت نکرده، هواداران الاهلی نقش پررنگی در سرنگونی حسنی مبارک در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ داشتند.

پس از پایان بازی دو تیم و هجوم هواداران تیم المصری به داخل زمین، بسیاری از تماشاگران که قصد خروج از ورزشگاه را داشتتند زیر دست و پا له شدند.

در آن زمان گفته می‌شد که به هواداران دو تیم اجازه حمل چاقو و سایر سلاح ها در داخل استادیوم داده شده است.

درگیری‌ها و ناآرامی‌ها پس از این حادثه در قاهره پایتخت مصر ادامه پیدا کرد و منجر به کشته شدن ۱۶ نفر شد.