حواشی بازی تراکتورسازی و نفت؛ برکناری رئیس دپارتمان داوری و محرومیت داور

حق نشر عکس TASNIM

کمیته ویژه بررسی اتفاقات بازی دو تیم تراکتورسازی تبریز و نفت تهران پس از نزدیک به یک ماه نتایج بررسی‌های خود را اعلام کرد.

علیرضا فغانی داور این بازی که یکی از داوران بین‌المللی فوتبال ایران است بر اساس این حکم تا اطلاع ثانوی از داوری محروم شد، حسین عسگری رئیس دپارتمان داوری هم بر طبق این اطلاعیه از سمت خود برکنار شده است.

کمیته ویژه بررسی اتفاقات بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران پس از دستور حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای "رسیدگی دقیق و جدی" به این حادثه، در وزارت ورزش ایران تشکیل شد.

دو تیم تراکتورسازی تبریز و نفت تهران در هفته آخر فصل گذشته لیگ برتر ایران در مسابقه‌ای حساس که تکلیف قهرمان این رقابت‌ها را معلوم می‌کرد در ورزشگاه یادگار امام تبریز مقابل هم قرار گرفتند، هر کدام از دو تیم برای کسب جام قهرمانی باید بازی را با پیروزی به پایان می‌برد.

همزمان در یک بازی دیگر تیم سپاهان، مدعی دیگر قهرمانی با سایپا بازی می‌کرد، سپاهان در صورت پیروزی بر سایپا، به شرط تساوی دو تیم تراکتورسازی تبریز و نفت تهران قهرمان لیگ می‌شد، ولی اگر هر دو بازی در اصفهان و تبریز با نتیجه مساوی به پایان می‌رسید تراکتورسازی قهرمان چهاردهمین دوره لیگ ایران نام می‌گرفت.

انتشار خبر دروغ تساوی دو تیم سپاهان و سایپا در اواخر بازی تراکتورسازی و نفت در حالی که نتیجه بازی تبریز ۳-۳ مساوی شده بود، باعث شد هواداران، بازیکنان و مربیان تراکتورسازی به تصور قهرمانی برای چند دقیقه به جشن و شادی بپردازند، اما پس از مشخص شدن قهرمانی سپاهان، کار به درگیری و تشنج کشید.

کمیته ویژه بررسی حواشی این بازی در نامه‌ای که به وزیر ورزش ایران، علاوه بر محرومیت داور این بازی، ناظر بازی را هم تا اطلاع ثانوی محروم کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، اعلام بلندگوی ورزشگاه یادگار امام در پایان بازی مبنی بر قهرمانی تیم تراکتورسازی، یکی دیگر از عوامل اصلی شرایط به وجود آمده در این ورزشگاه در پایان بازی بوده است. اما گوینده ورزشگاه یادگار امام ضمن رد این اتهام گفته بود که او از تماشاگران خواسته بود که برای اهدای جایزه بهترین بازیکن زمین به سکوهای ورزشگاه باز گردند.

اما کمیته ویژه اتفاقات بازی تراکتورسازی و نفت نتیجه گرفته است که گوینده ورزشگاه هم در بروز حوادث نقش داشته و بر همین اساس او را هم تا اطلاع ثانوی محروم کرده است.

تصمیمات کمیته ویژه اتفاقات بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران

  • برکناری رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال
  • محرومیت داور بازی تا اطلاع ثانوی
  • محرومیت ناظر سازمان لیگ تا اطلاع ثانوی
  • تذکر کتبی و توبیخ با درج در پرونده برای مسئول برگزاری مسابقه
  • تذکر کتبی و توبیخ کتبی مسئول روابط عمومی سازمان لیگ
  • محرومیت گوینده ورزشگاه یادگار امام تبریز تا اطلاع ثانوی
  • تذکر کتبی برای هیئت فوتبال تبریز به دلیل بروز مشکلات در زمان برگزاری مسابقه، خرابی اسکوربورد ورزشگاه، عدم نظارت مناسب بر گوینده ورزشگاه، اطلاع رسانی نادرست در خصوص نتیجه دیدار همزمان
  • توصیه به مسئولان باشگاه تراکتورسازی: در نظر گرفتن محرومیت و جریمه برای مدیر رسانه‌ای باشگاه و بررسی همه جانبه در خصوص عملکرد مدیریتی تیم تراکتورسازی