رئیس کمیته حسابرسی فیفا: بلاتر به فکر بازگشت نباشد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سپ بلاتر در ۱۷ سال گذشته رئیس فیفا بوده است

دومنیکو اسکالا، از مقام‌های ارشد رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا به سپ بلاتر، رئیس این نهاد که گفته است کناره‌گیری می‌کند، هشدار داده که به فکر بازگشت نباشد.

آقای اسکالا، رئیس کمیته حسابرسی فیفا که رسیدگی به بحران اخیر این نهاد را بر عهده دارد، گفته است "چاره‌ دیگری بجز آنچه در ابتدا برای تغییر رئیس فیفا اعلام شده، وجود ندارد".

او در پی انتشار گزارشی مبنی بر احتمال تلاش آقای بلاتر برای ماندن در مقامش، اظهار نظر کرده است.

دو هفته پیش سپ بلاتر ۷۹ ساله که از سال ۱۹۹۸ رئیس فیفا بوده است اعلام کرد که از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد.

او چهار روز پیش از آن، برای پنجمین دوره به ریاست این سازمان انتخاب شده بود.

هفته‌نامه سوئیسی "شوایتس ام زونتاگ"در شماره امروز خود (یکشنبه، ۱۴ ژوئن) نوشته که مطلع شده که آقای بلاتر در پی حمایت مقام‌های ارشد فوتبال آسیا و آفریقا، پیشنهاد برای ماندن در مقامش را رد نکرده است.

اما آقای اسکالا که موظف شده بر روند انتخاب جایگزین آقای بلاتر نظارت داشته باشد گفته است: "مهمترین چیز برای من اصلاحات [در فیفا] است."

اظهارات او نخستین نشانه تنش میان این دو مقام فیفاست.

یکی از اصلاحات پیشنهادی آقای اسکالا علاوه بر شفافیت مالی بیشتر و تغییر ساز و کار اداره فیفا، اعمال محدودیت سه دوره‌ای (در مجموع ۱۲ سال) برای رئیس و کمیته اجرایی این نهاد بوده است.

قرار است رئیس جدید فیفا در ماه دسامبر امسال در نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی در زوریخ انتخاب شود.

نگرانی در مورد پرداخت آفریقای جنوبی

همزمان یکی از چهره های کلیدی در آفریقای جنوبی که در کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ برای این کشور نقش داشت در اظهار نظری متفاوت از سایر مقام های این کشور تلویحا گفته است که این ادعای پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) را که می گوید کشورش برای تضمین کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ ده میلیون دلار رشوه داده بود را باور می کند.

توکیو سکسویل به بی بی سی گفت که این ادعاها "نگران کننده" است.

دولت آفریقای جنوبی می گوید که ۱۰ میلیون دلار به حساب جک وارنر نائب رئیس وقت فیفا برای حمایت از توسعه فوتبال در کارائیب ریخته بود. جک وارنر اکنون رسما از سوی اف بی آی متهم به رشوه خواری شده است.

یک مقام آفریقای جنوبی قبلا گفته که این پول که توسط فیفا منتقل شد به طور نامشروط اعطا شده بود.

اما آقای سکسویل که بخشی از تیم آفریقای جنوبی برای کسب میزبانی جام جهانی بود اکنون علنا این ادعا را که آن ده میلیون دلار "اعطا شده بود" زیر سوال برده است.

او گفت:‌ "اسناد این موضوع کجاست، صورت حساب ها کجاست، بودجه ها کجاست؟".

او افزود که اگر این اسناد وجود ندارد ادعای اف بی آی به قوت خود باقی می ماند.

مطالب مرتبط