فدراسیون جهانی والیبال: وضعیت حضور زنان در مسابقات را در ایران زیرنظر داریم

حق نشر عکس FARS
Image caption مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها امروز در مقابل وزارت ورزش ایران تجمع کردند

فدراسیون جهانی والیبال در آستانه برگزاری مسابقات ایران و آمریکا در تهران در چارچوب لیگ جهانی والیبال می گوید که چگونگی حضور تماشاگران زن در سالن محل برگزاری مسابقات را به دقت زیر نظر خواهد داشت.

سخنگوی فدراسیون جهانی والیبال امروز چهارشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) به بی‌بی‌سی فارسی گفت که بر اساس اطلاعی که به این فدراسیون داده شده، تغییری در تصمیم ایران مبنی بر "کاهش محدودیت حضور زنان در مسابقات ورزشی" ایجاد نشده است.

او گفت: "این فدراسیون جهانی والیبال وضعیت را زیرنظر دارد و از نزدیک با مقامات این فدراسیون که در محل مسابقات حضور می یابند در تماس خواهد بود تا شرایط میزبانی بیست و ششمین دوره لیگ جهانی والیبال در ایران را بسنجد".

فدراسیون جهانی والیبال تأکید کرد به حق برابر حضور زنان در ورزش در سراسر جهان پایبند است.

سال گذشته ایران به خاطر ممانعت از حضور زنان در بازی‌های مردان میزبانی مسابقات جهانی والیبال نوجوانان را از دست داد.

ایران در ادامه مرحله گروهی لیگ جهانی والیبال ۶ بازی خانگی دارد و در روز ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) قرار است در نخستین بازی خانگی خود در سالن ۱۲ هزار نفری ورزشگاه آزادی تهران در مقابل تیم آمریکا به میدان برود.

مخالفت‌ها

حضور زنان تماشاچی در بازی‌های مردان در ایران به جنجالی دامنه‌دار تبدیل شده و گروهی از تندروها اخیرا تهدید کردند که حضور زنان در استادیوم‌ها با "مقابله خونین حزب‌الله" مواجه خواهد شد.

عده‌ای از مخالفان حضور زنان و دختران تماشاچی در بازی‌های مردان، امروز در مقابل وزارت ورزش ایران، در تهران، تجمع کردند. ایرنا تعداد تجمع‌کنندگان را کمتر از ١٠٠ نفر گزارش کرده است.

مخالفان حضور زنان در استادیوم‌ها مقابل ساختمان وزارت ورزش نماز خواندند. آنها تابلوهایی با شعارهای "مرگ بر ضد ولایت فقیه" و "مرگ بر اسرائیل" در دست داشتند. همچنین در عکس‌هایی که از این تجمع منتشر شده پرچم‌هایی مشابه پرچم حزب‌الله لبنان دیده می‌شود.

ایرنا از قول تجمع‌کنندگان نوشته که آنان حضور زنان در استادیوم‌ها را "جواز منکر" خوانده‌اند. روزنامه شرق در توییتر خود نوشته که تجمع‌کنندگان خواهان برکناری شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده حسن روحانی شده‌اند.

خانم مولاوردی پیشتر از مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها خبر داده بود.

فرمانده پلیس ایران هم گفته است که جلوگیری از ورود زنان به استادیوم از "وظایف" این نیرو است.

در روزهای اخیر اعلام شد که شمار محدودی از زنان ایرانی می‌توانند برای دیدن بازی‌های ایران و آمریکا بلیت بخرند، اما سایت فروش بلیت برای خریداران گزینه انتخاب جنسیت داشت و گزینه زنان فعال نبود.

سپس اعلام شد که زنان تماشاچی از طرف فدراسیون والیبال ایران انتخاب شده‌اند. اما امروز ایسنا به نقل از منبعی در فدراسیون والیبال گزارش کرد که حضور کلیه زنان در بازی امروز "ممنوع" اعلام شده است.

حق نشر عکس FARS
حق نشر عکس non
حق نشر عکس non