گاس هیدینگ پس از ده ماه از سرمربیگری تیم ملی هلند کناره‌گیری کرد

حق نشر عکس EPA

گاس هیدینگ سرمربی تیم ملی هلند پس از ده ماه از سمت سرمربیگری این تیم کناره گیری کرد.

این مربی ۶۸ ساله برای دومین بار هدایت تیم ملی هلند را در ماه اوت سال گذشته برعهده گرفت و تا پایان جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ با فدراسیون فوتبال هلند قرارداد داشت.

هیدینگ در ۱۰ بازی که سرمربی تیم ملی هلند بود، ۵ باخت و چهار برد به دست آورد و باعث شد هلند در حال حاضر در رده سوم گروه A مقدماتی جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ قرار گیرد.

هلند با ۱۰ امتیاز در رده سوم این گروه قرار گرفته، ایسلند با ۵ امتیاز بیشتر، صدرنشین گروه A است و پس از این تیم، جمهوری چک با ۱۳ امتیاز در جایگاه دوم قرار دارد.

گاس هیدینگ در مورد علت کناره‌گیری خود از تیم ملی هلند گفته است:" متاسفم که در دروان حضور من، وضعیت به این شکل پیش آمد، تصور می کردم باعث افتخار خواهد که برای بار دیگر هدایت تیم ملی هلند را برعهده بگیرم. امیدوارم جانشین من و همه بازیکنان در راه جام ملت‌های اروپا در فرانسه به موفقیت دست پیدا کنند."

هیدینگ به همراه هلند موفق شد اسپانیا را در یک بازی دوستانه در ماه مارس، دو بر صفر شکست دهد ولی این تیم در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا، مقابل ایسلند و جمهوری چک مغلوب شد تا امیدهای این تیم برای صعود به مرحله نهایی جام ملت‌های اروپا کم رنگ شود.

دو تیم برتر گروه‌های ۹ گانه به طور مستقیم به جام ملت‌های اروپا که قرار است سال آینده در فرانسه برگزار شود، صعود خواهند کرد.

برترین تیم سوم گروه‌های ۹ گانه که بیشترین امتیاز را کسب کردند و همچنین برنده چهار بازی پلی آف که بین ۸ تیم سوم این گروه‌ها برگزار خواهد شد، راهی جام ملت‌های ۲۰۱۶ فرانسه خواهند شد.

گاس هیدینگ در سابقه ۲۸ ساله مربیگری خود، هدایت تیم‌های رئال مادرید، پی اس وی آیندهوون و چلسی و همچنین تیم‌های ملی استرالیا، روسیه، ترکیه و کره‌جنوبی را بر عهده داشته است.