فتل فاتح جایزه بزرگ مجارستان شد

حق نشر عکس AP
Image caption فتل، کویات (چپ) و ریکاردو (راست)

در یکی از هیجان‌انگیزترین و پرحادثه‌ترین مسابقات فرمول یک امسال، سباستین فتل، راننده تیم فراری برنده جایزه بزرگ بوداپست مجارستان شد.

دانیل کویات راننده روسی و دانیل ریکاردو راننده استرالیایی، هر دو از تیم رد بول، بر سکوی دوم و سوم ایستادند.

فتل برد غیر منتظره خود را به ژولز بیانکی راننده تیم ماروسیا تقدیم کرد که ۹ ماه پس از مصدومیت شدید در جایزه بزرگ ژاپن، جمعه گذشته درگذشت و مسابقه نیز با یک دقیقه سکوت به احترام او آغاز شد.

این اولین برد فتل در پیست مجارستان بود و با این پیروزی شمار بردهای او در کل حضورش در مسابقات فرمول یک به ۴۱ رسید و در کنار آیرتون سنا، در رتبه سوم تاریخ فرمول یک قرار گرفت.

فتل با این برد خود را به صدر جدول که در اختیار دو راننده مرسدس بنز است یعنی لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ نزدیکتر کرد.

لوئیس همیلتون که پیشتاز کلی رقابت‌های فصل جاری است، مسابقه را از خط اول شروع کرد، اما روز پر اشتباهی داشت و در رتبه‌ای بهتر از ششم قرار نگرفت.

اما شاید خبر خوب برای همیلتون که قهرمان فعلی جهان است این بود که نزدیکترین رقیبش، نیکو روزبرگ هم نتوانست فاصله امتیازش را با او کم کند و به دلیل تصادفی که با ریکاردو داشت در رده هشتم ایستاد.

به این ترتیب همیلتون فاصله خود را با روزبرگ به ۲۱ امتیاز افزایش داد.

کویات و ریکاردو هم که بر روی سکو رفتند در مجموع هشتم و هفتم هستند.

این اولین باری بود که کویات رفتن روی سکوی فرمول یک را تجربه می‌کرد و رتبه دومی او در حالی به دست آمد که به دلیل خطا، ده ثانیه جریمه شده بود.

سومی ریکاردو هم غیر منتظره بود چون او هم چهار دور مانده به پایان مسابقه، با روزبرگ تصادف کرده بود.

رتبه چهارم به مکس فرستاپن راننده هفده ساله هلندی تیم توروروسو رسید که در دوران کوتاه حرفه‌ای‌اش هیچ مسابقه‌ای را در چنین مرتبه‌ای به پایان نرسانده بود.

در تاریخ فرمول یک، میشائیل شوماخر با ۹۱ و آلن پروست با ۵۱ برد در مجموع حضورشان در فرمول یک رکورددار هستند.