میشل پلاتینی نامزد ریاست فیفا شد

حق نشر عکس epa

میشل پلاتینی رئیس یوفا گفته "پس از در نظر گرفتن آینده فوتبال" تصمیم به نامزدی برای انتخابات آینده ریاست فیفا گرفته است.

او درباره تصمیم خود برای نامزدی در انتخابات ریاست فیفا که قرار است در کنگره فوق العاده این نهاد در اوایل اسفند امسال برگزار شود، گفته است:" من پس از تعمق در مورد آینده خود و فوتبال، این تصمیم را گرفتم، این اقدام بسیار شخصی و کاملا سنجیده بود."

در نامه‌ای که پلاتینی برای رئیس، دبیر کل و ۲۰۹ فدراسیون عضو فیفا ارسال کرده، تعهد داده که بی وقفه برای "منافع فوتبال" کار کند.

در قسمت دیگری از این نامه آمده است:" زمانی در زندگی، شما باید سرنوشت خود را در دست بگیرید، من هم در یکی از همان لحظات حساس قرار دارم، در نقطه‌ زمانی حساس در زندگی‌ و رخدادی که آینده فیفا را شکل خواهد داد. در نیم قرن گذشته فیفا تنها دو رئیس داشته است. این ثبات غیرعادی موضوعی متناقض در جهان و به خصوص ورزش است که تغییرات اقتصادی قابل توجهی را تجربه کرده."

او گفته "با اشتیاق و اراده‌ای محکم اما با فروتنی فردی که می‌داند بدون کمک دیگران موفق نخواهد بود" نامزد انتخابات ریاست فیفا خواهد شد.

رئیس ۶۰ ساله یوفا و بازیکن سابقه تیم ملی فرانسه با توجه به حمایت برخی از اعضای کنفدراسیون‌های چهار قاره، شانس زیادی برای تصاحب ریاست فیفا دارد.

سپ بلاتر رئیس ۷۹ ساله فیفا از سال ۱۹۹۸ رئیس فیفا است. او در پی دستگیری هفت نفر از اعضای ارشد فیفا به عنوان بخشی از تحقیقات مقامات آمریکایی در مورد کیفرخواست پلیس فدرال آمریکا علیه مقامات ارشد فیفا در رابطه به فساد اعلام کرد که کناره گیری می کند.

گفته می‌شود به غیر از حمایت اتحادیه فوتبال اروپا از آقای پلاتینی، کنفدراسیون‌های آمریکای جنوبی (کنمبول)، آمریکای شمالی، مرکزی و منطقه کارائیب (کونکاکاف) و آسیا (ای اف سی) هم از او حمایت می‌کنند.

کنگره فوق العاده فیفا برای انتخاب رئیس جدید این نهاد قرار است اوایل اسفند در زوریخ سوئیس برگزار شود. کاندیداهایی که خواستار شرکت در انتخابات ریاست فیفا هستند باید تا قبل از ۲۶ اکتبر نامزدی خود را اعلام کنند.

آقای پلاتینی در آخرین انتخابات ریاست یوفا بدون داشتن رقیبی برای سومین بار پیاپی به‌عنوان رئیس این نهاد انتخاب شد.

او پس از انتخاب مجدد به‌عنوان رئیس یوفا، بر روی مبارزه با اوباش‌گری در اروپا تاکید کرد.

آقای پلاتینی همچنین با تحریم جام‌ جهانی روسیه مخالفت کرده است.

در دوران ریاست او بر یوفا، میزبانی جام ملت‌های اروپا به جای اینکه به یک کشور داده شود در شهرهای مختلف دو کشور برگزار شد.

او در همین حال باعث شد که رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا به یکی از پرسودترین مسابقات سالانه فوتبال تبدیل شود، اما در همین حال عده‌ای از او به دلیل حمایت از میزبانی قطر به‌ عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ انتقاد کردند.

حق نشر عکس Getty
Image caption میشل پلاتینی همراه تیم ملی فرانسه دوبار به نیمه نهایی جام جهانی راه پیدا کرد و با این تیم قهرمان رقابت‌های جام ملت‌های اروپا در سال 1984 شد