پکن میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۲ شد

حق نشر عکس AP
Image caption شادمانی مردم پس از اعلام میزبانی پکن برای المپیک زمستانی

پکن بعنوان میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۲ معرفی شد. پایتخت چین اولین شهری خواهد بود که هم میزبان المپیک تابستانی بوده و هم زمستانی.

مسابقات المپیک و پارالمپیک ۲۰۰۸ در پکن برگزار شده بود.

در رقابت برای کسب این میزبانی، آلماتی بزرگترین شهر قزاقستان مهمترین رقیب پکن بود.

دو سال پیش که رقابت برای کسب میزبانی المپیک زمستانی آغاز شد، پکن و آلماتی شانس کمی برای میزبانی داشتند اما شهرهای اروپایی داوطلب، به دلایل سیاسی یا اقتصادی از این میزبانی انصراف دادند.

با وجود اعتراض فعالان حقوق بشر و نگرانی از کمبود برف طبیعی در کوه‌ها، پکن به دلیل میزبانی موفق المپیک ۲۰۰۸، بدل به شانس اول میزبانی المپیک زمستانی شد و در رقابت نهایی، با ۴۴ رای در مقابل ۴۰ رای آلماتی، میزبانی را به دست آورد.

در بیانیه کمیته بین‌المللی المپیک دلیل اعطای میزبانی به پکن همخوانی این شهر با رویکرد جدید در انتخاب میزبانان المپیک اعلام شده: امکان تداوم استفاده از تسهیلات ورزشی، تاثیر ماندگار بر میزبان و شفافیت.

با اینکه هزینه ساخت دهکده المپیک، تاسیسات ورزشی و زیرساخت‌ها ۱.۵ میلیارد دلار برآورد شده اما به گفته این بیانیه، پکن "بسیار متکی به تاسیسات موجود از جمله آنها که برای المپیک ۲۰۰۸ ساخته شده خواهد بود."

با کمک ۸۸۰ میلیون دلاری کمیته بین‌المللی المپیک برای برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۲، "پکن مطمئن است یا هزینه‌هایش را جبران می‌کند و حتی ممکن است سود هم ببرد."

مسابقات این المپیک در دو شهر پکن و جانجاکو برگزار خواهد شد.

جانجاکو در ۱۹۰ کیلومتری شمال‌شرقی پکن قرار دارد و میزبان ورزشهای برفی خواهد بود.

المپیک زمستانی قبلی که پنج سال پیش در سوچی روسیه برگزار شد ۳۱ میلیارد دلار هزینه داشت و به عنوان گرانترین المپیک تاریخ شناخته شد.