ادعاهای تازه در مورد کوتاهی در برخورد با دوپینگ در دو و میدانی

دو و میدانی حق نشر عکس AFP

فدراسیون جهانی دو و میدانی (IAAF) متهم شده که در برخورد با موارد متعددی از آزمایش‌های مشکوک دوپینگ در مهمترین مسابقات جهانی، کوتاهی کرده است.

روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز و شبکه رادیو تلویزیونی ای.آر.دی آلمان پس از آنکه به نتایج ۱۲ هزار آزمایش خون بیش از پنج هزار دونده دسترسی پیدا کردند، گزارش هایی را در این مورد منتشر کرده‌اند.

پرونده نتایج آزمایش دوپینگ دوندگان در اختیار به فدراسیون جهانی دو و میدانی است اما فردی این شواهد را در اختیار این دو رسانه گذاشته است که به نوشته ساندی تایمز "ابعاد غیرعادی تقلب" را در بزرگترین مسابقات دو و میدانی نشان می دهند.

سر کریگ ریدی، رئیس آژانس جهانی ضد دوپینگ این ادعاها را "گسترده و عجیب" خوانده و گفته است که این آژانس ادعاهای تازه را بررسی خواهد کرد:

"این اتهامات تازه آژانس [جهانی ضد دوپینگ] را بسیار آشفته کرده که یکبار دیگر پایه‌های سلامت دو و میدانی را در سطح دنیا به لرزه در آورده است."

ساندی تایمز و ای.آر.دی دو کارشناس برجسته ضد دوپینگ، رابین پاریسوتو و مایکل اشندان، را برای بررسی این نتایج بکار گرفتند.

به گفته آقای اشندان نتایج آزمایش‌ها نشان دهنده وضعیتی مشابه وضعیت فدراسیون جهانی دوچرخه سواری در زمان طرح اتهام دوپینگ علیه لنس آرمسترانگ است.

او فدراسیون جهانی دو و میدانی را به "نقض شرم آور وظیفه محافظت از این رشته ورزشی و حمایت از ورزشکاران پاک" متهم کرد.

رابین پاریسوتو هم گفت: "تا به حال آزمایش‌هایی که جواب آنها چنین هشدار دهنده باشد ندیده بودم. به نظر می‌رسد دوندگان زیادی با خیال راحت دوپینگ کرده‌اند، و فدراسیون جهانی که دست روی دست گذاشته و اجازه داده چنین چیزی اتفاق بیفتد، بشدت مقصر است."

کارشناسانی که این نتایج را بررسی کرده اند به این نتیجه رسیده‌اند که:

  • یک سوم مدال های رشته های استقامت در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان (۱۴۶ مدال از جمله ۵۵ طلا) بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ را ورزشکارانی برده اند که نتایج آزمایش هایشان مشکوک بوده است.
  • آزمایش خون بیش از هشتصد دونده احتمال زیاد دوپینگ را مطرح می‌کند و در بهترین حالت غیر طبیعی است.
  • ده مدال المپیک ۲۰۱۲ لندن را دوندگانی برده‌اند که تست دوپینگ آنها مشکوک بوده است.
  • در بعضی از موارد هر سه ورزشکاری که روی سکو رفته‌اند، آزمایش‌های مشکوک داشته‌اند.
  • روسیه "کانون آزمایش‌ خون [مشکوک] در دنیاست و هشتاد درصد دوندگان روس که مدال‌ برده‌اند تست دوپینگ مشکوک داشته‌اند، ۱۸ دونده کنیایی هم که مدال گرفته‌اند آزمایش مشکوک داشته‌اند.
  • یوسین بولت و مو فرح آزمایش مشکوک نداشته‌اند.
  • بیشتر دوپینگ‌ها با تعویض خون یا استفاده از دور کم اریتروپوئتین (EPO) انجام شده است.

فدراسیون جهانی دو و میدانی که قرار است دو هفته دیگر رییس تازه‌ای را انتخاب کند، مطالبی که در ساندی تایمز منتشر شده زیر سوال نبرده اما از عملکرد خود در مبارزه با دوپینگ و تلاش برای یافتن روش‌های جدید شناسایی دوپینگ دفاع کرده است.

سرگی بوبکا نایب رییس این فدراسیون به بی‌بی‌سی گفت: " ما از تلاش دست بر نخواهیم داشت، ما می‌دانیم که در قرن بیست و یکم دوپینگ بزرگترین خطر است و ما به هیچ وجه آن را تحمل نخواهیم کرد. اگر لازم باشد که قوانین و مقررات را سخت‌تر کنیم، این کار را خواهیم کرد."