رئیس کمیته بین‌المللی المپیک: در صورت اثبات اتهام‌های دوپینگ آن را تحمل نخواهیم کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک گفته در صورت اثبات اتهام‌های مطرح شده، آن را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک گفته است که در صورت اثبات اتهام‌های مطرح شده در مورد کوتاهی فدراسیون بین المللی دو و میدانی در برخورد با موارد مختلف دوپینگ، این کمیته به شدت با آن برخورد خواهد کرد.

روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز و شبکه رادیو تلویزیونی ای.آر.دی آلمان پس از آنکه به نتایج ۱۲ هزار آزمایش خون بیش از پنج هزار دونده دسترسی پیدا کردند، از "ابعاد غیرعادی تقلب" در بزرگترین مسابقات این رشته خبر دادند.

پرونده نتایج آزمایش دوپینگ دوندگان در اختیار فدراسیون جهانی دو و میدانی است، اما فردی این شواهد را در اختیار این دو رسانه گذاشته است.

رئیس کمیته بین المللی المپیک گفته است: "اگر مواردی از دوپینگ که در نتایج المپیک تاثیر گذار بوده اثبات شود، کمیته بین المللی المپیک به هیچ عنوان با توجه به سیاست معمول خود در این مورد، آن را تحمل نخواهد کرد."

آقای باخ گفته است: "در حال حاضر این موارد مطرح شده در حد اتهام هستند و ما باید توجه داشته باشیم که اصل بر برائت است."

کارشناسانی که نتایج آزمایش‌های دوپینگ را بررسی کرده اند به این نتیجه رسیده‌اند که:

  • یک سوم مدال های رشته های استقامت در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان (۱۴۶ مدال از جمله ۵۵ طلا) بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ را ورزشکارانی برده اند که نتایج آزمایش هایشان مشکوک بوده است.
  • نتایج آزمایش خون بیش از هشتصد دونده احتمال زیاد دوپینگ را مطرح می‌کند و در بهترین حالت غیر طبیعی است.
  • ده مدال المپیک ۲۰۱۲ لندن را دوندگانی برده‌اند که تست دوپینگ آنها مشکوک بوده است.
  • در بعضی از موارد هر سه ورزشکاری که روی سکو رفته‌اند، آزمایش‌های مشکوک داشته‌اند. روسیه "کانون آزمایش‌ خون [مشکوک] در دنیاست" و هشتاد درصد دوندگان روس که مدال‌ برده‌اند تست دوپینگ مشکوک داشته‌اند، ۱۸ دونده کنیایی هم که مدال گرفته‌اند آزمایش مشکوک داشته‌اند.
  • یوسین بولت و مو فرح آزمایش مشکوک نداشته‌اند.
  • بیشتر دوپینگ‌ها با تعویض خون یا استفاده از دور کم اریتروپوئتین (EPO) انجام شده است.

این اطلاعات نشانگر دوپینگ قطعی نیست ولی بار دیگر سوال‌های اساسی و جدی را در مورد نحوه مبارزه با دوپینگ و تقلب بوجود آورده است.

کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون‌های بین المللی در صورت اثبات دوپینگ ورزشکارانی که در المپیک مدال کسب کردند، می‌توانند مدال آنها را پس بگیرند.

در سال ۲۰۰۷ پس از اعتراف ماریون جونز، دونده سرعت آمریکایی به مصرف استروئید، کمیته بین المللی المپیک ۵ مدال المپیک ۲۰۰۰ او را پس گرفت.

در ماه می امسال هم پس از مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینک تایسون گی، یکی از دونده‌های تیم چهار در صدمتر آمریکا در المپیک لندن که موفق به کسب مدال نقره شده بود، کمیته بین المللی المپیک این مدال را به دلیل دوپینگ این دونده پس گرفت.