سباستین کو رییس فدراسیون جهانی دو و میدانی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سباستین کو که ۵۸ سال دارد عضو مجلس اعیان بریتانیا هم هست

سباستین کو قهرمان سابق المپیک و رییس کمیته برگزاری المپیک لندن برای یک دوره چهار ساله بعنوان رییس فدراسیون جهانی دو و میدانی انتخاب شد.

رقیب اصلی او برای ریاست، سرگی بوبکا، قهرمان سابق پرش با نیزه دنیا، بود؛ اما سباستین کو با ۱۱۵ رای در مقابل ۹۲ رای به این سمت برگزیده شد.

سباستین کو یکی از برجسته‌ترین قهرمانان دو و میدانی بریتانیا بوده که در المپیک‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ قهرمان ۱۵۰۰ متر شد و رکوردهای متعددی نیز در رشته‌های ۸۰۰ و ۱۵۰۰ بجا گذاشت.

رقابت او با استیو اووت و استیو کرام، دو دونده بریتانیایی دیگر، در دهه هشتاد یکی از رقابت‌های به یاد ماندنی دنیای ورزش است.

سباستین کو از سال ۲۰۰۷ نایب رییس فدراسیون جهانی دو و میدانی بود و ششمین رییس این فدراسیون در تاریخ ۱۰۳ ساله‌ آن است.

او جانشین لامین دیاک ۸۲ ساله سنگالی شد که ۱۶ سال ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت.

یکی از اولین وظایف سباستین کو رسیدگی به اتهام دوپینگ وسیع دوندگان در مسابقات طراز اول دنیاست که در چند هفته گذشته تلویزیون "ای‌ آر‌ دی" آلمان و هفته نامه ساندی تایمز بریتانیا مطرح کردند.

این دو رسانه فدراسیون جهانی را به سهل‌انگاری در مبارزه با "ابعاد غیرعادی تقلب" در بزرگترین مسابقات دو و میدانی متهم کردند.

ساندی تایمز نوشت آزمایش دوپینگ یک سوم برندگان مدال در رشته‌های استقامت در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ و بیست درصد از برندگان ۳۴ ماراتن شهری، مثبت یا مشکوک بوده است.

فدراسیون جهانی این اتهامات را تکذیب کرده و سباستین کو نیز این اتهامات را "اعلان جنگ" به ورزش دو و میدانی خوانده است.

او پیش از این وعده داده بود که در صد روز اول ریاستش بر این فدراسیون، یک کمیته مستقل مبارزه با دوپینگ برای بررسی این موضوع تشکیل دهد.

کارشناسان معتقدند کارنامه او در ریاست فدراسیون دو و میدانی با موفقیتش در مبارزه با دوپینگ و پاک کردن شبهاتی که در این ورزش بوجود آمده ارزیابی خواهد شد.

گذشته از مبارزه با دوپینگ، سباستین کو وعده کرده تا تقویم مسابقات دو و میدانی را متحول کند، راه را برای حضور بیشتر جوانان هموار کند، فدراسیون‌های ملی را تقویت کند و درآمدهای فدراسیون جهانی را افزایش دهد.