علیرضا فغانی چهار بازی محروم می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service

در پی اعتراض شدید مسئولان تیم پرسپولیس تهران به داوری بازی بحث برانگیز این تیم و ذوب آهن اصفهان در هفته چهارم لیگ برتر ایران٬ رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال اعلام کرد که علیرضا فغانی داور این مسابقه از حضور در چهار بازی لیگ برتر محروم می‌شود.

مسعود عنایت٬ رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال به خبرگزاری تسنیم گفت: "چیزی که مسجل است این است که وی در صحنه اخراج بنگر و اعلام پنالتی به سود تیم ذوب‌آهن مرتکب اشتباه شد و این اشتباه برای او محرومیت به دنبال خواهد داشت. فکر می‌کنم دلیل اصلی اشتباه فغانی به این موضوع برمی‌گردد که وی نسبت به آن صحنه دید مناسبی نداشت."

او گفت که طبق قانون حداقل محرومیتی که برای او در نظر گرفته می‌شود ۴ بازی خواهد بود.

این بازی که پنجشنبه هفته گذشته در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد با نتیجه ۲ بر ۱ به سود ذوب آهن پایان یافت.

این بازی تا دقایق آخر یک بر یک مساوی بود٬ اما در دقیقه ۸۹ علیرضا فغانی اعلام کرد که توپ در محوطه جریمه پرسپولیس به دست محسن بنگر٬ بازیگر این تیم برخورد کرده اعلام پنالتی کرد.

حق نشر عکس isna
Image caption فغانی یکی از داوران بین‌المللی فوتبال ایران است

ذوب آهن این پنالتی را به گل برتری خود تبدیل کرد. اما جنجال این بازی به همین پنالتی ختم نشد٬ چند دقیقه بعد در آخرین لحظات بازی٬ فغانی بار دیگر به محسن بنگر به دلیل خطا روی دروازه بان ذوب آهن کارت زرد داد و او را از بازی اخراج کرد.

پس از این بازی کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که توپ به دست بنگر برخورد نکرده بود و علیرضا فغانی به اشتباه اعلام پنالتی کرد.

علیرضا فغانی داور بازی جنجالی تراکتورسازی و نفت در پایان فصل پیش بود که آن زمان تا اطلاع ثانوی از داوری محروم شد.

بازی پرسپولیس و ذوب آهن نخستین دیداری بود که او در فصل جدید داوری کرد.

فغانی یکی از داوران بین‌المللی فوتبال ایران است که سابقه قضاوت فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۴ و فینال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ را در کارنامه خود دارد.

پرسپولیس که با شروع فصل جدید عملکرد ضعیفی داشته در حال حاضر با یک امتیاز از چهار بازی در قعر جدول قرار دارد.