هفته پنجم لیگ برتر؛ مشکلات تکراری فوتبال ایران

حق نشر عکس TASNIM
Image caption پرسپولیس و فولاد خوزستان در بازی مهم هفته سوم در اهواز مقابل هم قرار خواهند گرفت

تنها پس از چهار هفته از لیگ بر‌تر فوتبال ایران به مانند سال‌های گذشته یکبار دیگر مشکلات داوری دامنگیر فوتبال ایران شد. اشتباهات داوری جزیی جدا نشدنی از پیکره فوتبال است و در تمامی دنیا این موضوع مشکلات خاص خود را دارد.

اما مسئولان برگزاری مسابقات فوتبال در کشورهای صاحب نام همواره حامی داوران هستند و در تمامی شرایط تصمیمات آنان مورد تایید قرار می‌گیرد. در لیگ بر‌تر انگلستان کمتر مربی در مورد داوری اظهار نظر می‌کند زیرا بخوبی می‌داند با جریمه‌های سنگینی روبرو خواهد شد.

اما در فوتبال ایران نه تنها مربیان بلکه بازیکنان هم داوران را زیر سوال می‌برند. برای مثال سرمربی تیم گسترش فولاد پیش از بازی مقابل سیاه جامگان در کنفرانس مطبوعاتی، آشکارا اعلام کرد تنها دغدغه او تصمیمات داور دراین بازی است و از لحاظ فنی هیچ نگرانی احساس نمی‌کند به همین دلیل تنش‌های فراوانی در این مسابقه بوجود آمد که در‌‌ نهایت رسول خطیبی سرمربی سیاه جامگان به دلیل اعتراض به این مشکلات از سمت خود استعغا کرد.

در بازی پرسپولیس مقابل دوب آهن نیز یکبار دیگر تصمیمات داور موجب شد تا طرفداران و مدیران باشگاه پرسپولیس تنها داور را مسبب اصلی شکست بدانند. در این بین حتی یکی از مسىئولان کمیته داوران خبر از محرومیت یک جلسه‌لی علیرضا فغانی داور بازی داد که پس از چندی ادعای خودرا پس گرفت.

اظهار نظرهای احساسی و دخالت افرادی که در جامعه داوری سمتی ندارند موجب می‌شود تا داوران اعتماد به نفس خود را برای قضاوت را از دست بدهند و همین موضوع در آینده مشکلات فراوانی برای فوتبال ایران خواهد آورد.

پس از بازی تراکتورسازی و نفت در بازی پایانی فصل گذشته صرف نظر از وزیر ورزش حتی رئیس جمهور و نمایندگان مجلس ایران نیز در مورد داور بازی اظهاراتی داشتند که در‌‌نهایت موجب شد تا فغانی یکی از داوران برجسته فوتبال ایران و آسیا مدت زیادی از صحنه داوری به دور باشد و به همین دلیل در بازی گذشته فاقد تمرکز لازم بود.

داوران فوتبال ایران قشری آسیب پذیرند که نیازمند حمایت همه جانبه هستند. باید شرایط را برای حضور جوانان علاقه‌مند به داوری در فوتبال فراهم کرد در غیر این صورت در آینده‌ای نه چندان دور با کمبود داور در فوتبال ایران مواجه خواهیم شد.

فولاد- پرسپولیس

فولاد پس از شروعی ناامیدکننده در لیگ با تساوی در بازی خارج از خانه مقابل سپاهان تا حدودی توانست به روند ناکامی‌های خود پایان دهد. اسکوچیچ با بازیکنانی جوان و آینده دار کار دشواری را تا پایان فصل پیش رو دارد.

با بازگشت مهرداد جماعتی که در حال حاضر به‌رغم جوانی یکی از بازیکنان با تجربه فولاد محسوب می‌شود، شرایط فولاد بمراتب بهتر از گذشته می‌شود. حسین ابراهیمی درکنار چاگو میانه میدان را اداره می‌کند اما بهمن کامل تمامی امیدهای اسکوچیچ درخط هافبک است.

فولاد در پیشانی خط حمله فاقد بازیکنی تمام کننده است و همین موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی سرمربی کروات این تیم است. پرسپولیس به رغم اجرای بازی‌های جذاب و با کیفیت هنوز در نتیجه‌گیری موفق نیست.

قرمزپوشان مقابل ذوب آهن به هیچ عنوان سزاوار شکست نبودند. عدم تمرکز در این تیم موجب شد تا شاگردان برانکو به‌راحتی سه امتیاز بازی را به ذوب آهن تقدیم کنند.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پرسپولیس نبود بازیکنی مدیر در آرایش تیمی آنان است. بازیکنی که بتواند دستورات تاکتیکی مربی را به تیم انتقال دهد و در شرایط بحرانی بازیکنان را نیز مدیریت کند در ترکیب پرسپولیس وجود ندارد.

هادی نوروزی، محسن بنگر و حتی سوشا مکانی بعنوان بازیکنان باتجربه فاقد توانایی‌های لازم در این مورد می‌باشند. مایکل اومانیا بازیکنی که تجربه حضور درجام جهانی را دارد ممکن است شایسته‌ترین گزینه دراین پست باشد.

در صورتیکه پرسپولیس گلی دریافت نکند توانایی بازکردن دروازه فولاد را دارد و حتی می‌تواند به سه امتیاز بازی نیز امیدوار باشد.

سایپا - سپاهان

سایپا با مجید جلالی هنوز به تکامل نرسیده و سرعت تیمی این تیم پایین است. وجود ابراهیم صادقی و جواد نکونام در میانه میدان موجب شده تا سایپا در زمان حمله فاقد سرعت لازم باشد.

غلامرضا رضایی اما در برخی مواقع با سرعت نسبتا خوب خود این مشکل را برطرف می‌کند اما مشکل اصلی سایپا، سرعت تیمی آنان از دفاع به حمله است.

در اهواز مجیدجلالی به نکونام یک نیمه استراحت داده بود اما مطمىئنا در این بازی حساس نکونام یکی از مهره‌های اصلی جلالی درمیانه میدان است. سپاهان هنوز نتوانسته مشکلات خط دفاعی‌اش را برطرف کند.

در غیاب عقیلی، فوضیل موسایف در کنار عبدالله کرمی در مرکز خط دفاعی قرار گرفت. موسایف هافبک تدافعی است که قدرت بازیخوانی خوبی نیزدارد.

شاید این زوج درآینده بتواند موفق عمل کند اما در حال حاضر فاقد هماهنگی لازم هستند. از دیگر مشکلات سپاهان در بازی گذشته عدم تغذیه مناسب مهدی شریفی بود. مطمئنا اگر شریفی بخوبی تغذیه شود سپاهان مشکلی درگلزنی ندارد.

تراکتورسازی- استقلال خوزستان

پدیده در بازی گذشته توانست تراکتور را در مشهد زمین گیر کند. نوع بازی پدیده می‌تواند الگوی خوبی برای عبدالله ویسی در این بازی باشد.

آرایش سیستم دفاعی تیم در میانه میدان و پرسینگ روی بازیکن صاحب توپ به محض دریافت توپ از دستورات تاکتیکی سرمربی پدیده بود.

با این تاکتیک نه تنها تراکتور بازی را واگذارکرد بلکه کمتر موقعیت خطرناکی نیز توانست روی دروازه حریف بوجود آورد. مشکل اصلی تونی اولیویرا سرمبی تراکتورسازی، عدم بازیگیری همزمان از سروش رفیعی و بختیار رحمانی است.

تونی راحت‌ترین روش را برای این مشکل بکار می‌گیرد. تعویض رفیعی و به بازی فرستادن رحمانی نمی‌تواند راه حل مناسبی در این مورد باشد.

حمزه یونس نیز نیازمند زمان و حمایت بیشتری است. در جریان مسابقات کمتر این بازیکن به بازی گرفته می‌شود. بنظر می‌رسد که بازیکنان خط میانی تراکتوز هنوز با حرکات او آشنایی کامل ندارند.

استقلال خوزستان احتمالا بدنبال حداقل امتیاز است. این تیم در بازی‌های گذشته در دفاع بسیار منظم و در حمله با در اختیارداشتن بیت سعید و جانفزا خطرناک نشان می‌داد.

تونی محکوم به پیروزی دراین بازی خانگی است و همین موضوع ممکن است کار استقلال خوزستان را تا حدودی سخت کند.