قرعه‌کشی اوپن آمریکا؛ نخستین گام ماری مقابل بازیکن جنجالی استرالیایی

حق نشر عکس Getty

اوپن آمریکا، آخرین گرند‌اسلم فصل تنیس جهان، از دوشنبه آینده آغاز می‌شود و اندی ماری، مرد شماره ۳ تنیس در اولین گام باید با نیک کیریوس، بازیکن جنجالی استرالیایی روبرو شود. ماری ۲۸ ساله امسال دو بار در گرند‌اسلم‌ها با کیریوس بازی کرد و هم در استرالیا و هم در فرانسه او را شکست داد. کیریوس ۲۰ ساله که نفر ۳۷ رده‌بندی جهان است چندی پیش به دلیل گفتن سخنان توهین‌آمیز به استن واورینکا، ۲۵ هزار دلار جریمه شد.

نواک جوکوویچ مرد شماره یک جهان نیز در نخستین بازیاش در نیویورک به مصاف ژائو سوزا از برزیل می‌رود. سرینا ویلیامز، مدافع عنوان قهرمانی هم که در سه گرند‌اسلم قبلی امسال قهرمان شده، با ویتالیا دیاچنکو از روسیه مسابقه می‌دهد. مارین چیلیچ، مدافع عنوان قهرمانی با یکی از تنیس‌بازانی که از مرحله انتخابی صعود کند بازی خواهد کرد.

ماری به احتمال زیاد در مرحله یک‌چهارم نهایی با واورینکا، قهرمان اوپن فرانسه روبرو خواهد شد و در صورت پیروزی بر این تنیس‌باز سوئیسی، در مرحله نیمه‌نهایی باید با راجر فدرر هموطن او بازی کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption نیک کیریوس، تنیس‌باز استرالیایی

افتتاحیه سخت ماری

شاید بتوان گفت ماری با سخت‌ترین قرعه ممکن برای بازی اول روبرو شده است. تنیس‌باز مستعد استرالیایی علاوه بر این که حریف سرسختی است، حواشی زیادی را هم با خودش به زمین مسابقه می‌آورد. کیریوس به دلیل سخن توهین‌آمیزش در بازی با واورینکا علاوه بر جریمه نقدی ۲۶ روز محروم شد و حالا هم رفتار او در زمین مسابقه با دقت بیشتری زیر نظر گرفته خواهد شد.

اما به رغم تمام جنجال‌هایی که کیریوس به وجود آورد، کمتر کسی است که منکر استعداد او باشد و اگر موتورهای این استرالیایی با تمام قدرت کار کنند، می‌تواند حتی بازیکنانی مانند فدرر و نادال را هم به زحمت بیاندازد. هرچند که بازی ماری به گونه‌ای است معمولا مشکلی جلوی حریف استرالیایی‌اش ندارد. دارن کیهیل، مربی پیشین آندره آغاسی در این رابطه گفت:"کیریوس جلوی ماری که به خوبی می‌تواند از پس مقابله با او برآید، مشکلات زیادی داشته است."

ماری بلافاصله پس از اوپن آمریکا باید یک بازی دیگر هم با حریف استرالیایی‌اش انجام دهد، در گلاسکوی اسکاتلند و در نیمه‌نهایی جام دیویس.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رافائل نادال و نواک جوکوویچ

نادال سد راه جوکوویچ

اما در سوی دیگر جدول نبرد احتمالی نادال و جوکوویچ حساسیت بالایی دارد. نمایش ضعیف تنیس‌باز اسپانیایی موجب سقوط او در رده‌بندی جهانی شده و نادال حالا باید در مرحله یک‌چهارم نهایی با حریفانی بازی کند که قبلا در فینال یا نیمه‌نهایی به مصاف آن‌ها می‌رفت و این بار این حریف می‌تواند جوکوویچ باشد. نادال در اولین گام باید با برنا کوریچ از کرواسی بازی کند. تنیس‌باز ۱۸ ساله‌ای که توانسته در تنها مسابقه قبلی‌اش با نادال برنده شود.

راجر فدرر مرد شماره ۲ تنیس جهان هم در مسابقه اول باید با لئوناردو مه‌یر، نفر ۳۳ رده‌بندی جهانی بازی کند. حریف احتمالی فدرر در مرحله یک‌چهارم نهایی توماس بردیچ است و در صورت برد در آن بازی، برنده واورینکا و ماری حریف احتمالی فدرر خواهد بود.

نواک جوکوویچ، هنوز هم بخت اول قهرمانی است، هرچند که در تورنمنت‌های اخیر هم به فدرر باخته و هم به ماری.

حق نشر عکس Getty
Image caption سرینا ویلیامز، زن شماره یک تنیس جهان

هفت برد تا تاریخ‌سازی

سرینا ویلیامز ۲۸ مسابقه اخیرش در گرند‌اسلم‌ها را با برد پشت سر گذاشته و به هفت پیروزی دیگر احتیاج دارد تا تبدیل به چهارمین زن تاریخ شود که در یکسال برنده هر چهار گرند‌اسلم شده است. این آمریکایی ۳۴ ساله قهرمانی در هر چهار گرند‌اسلم را در کارنامه دارد. او که قهرمان سه دوره اخیر اوپن آمریکا بوده، تا به حال ۲۱ بار در گرند‌اسلم‌ها قهرمان شده است. آخرین شکست او در گرند‌اسلم‌ها به ویمبلدون ۲۰۱۴ و بازی با آلیز کورنت بازی می‌گردد. اسلوان استفنز، مدیسون کیز، خواهرش ونوس و ماریا شاراپووا حریفان احتمالی سرینا در راه قهرمانی هستند، به علاوه سیمونا هالپ که احتمالا در فینال انتظار ویلیامز را می‌کشد. با وجود صحبت‌های زیادی که در مورد رکورد شکنی ویلیامز وجود دارد، این بازیکن گفت که فشار روانی خاصی را تحمل نمی‌کند:"الان که زیر فشار روانی نیستم. من فقط این جا هستم که بازی کنم و بهترین نمایش ممکن را ارائه کنم."