دادستانی آمریکا: فیفا ممکن است با اتهامات بیشتری مواجه شود

حق نشر عکس GETTY IMAGES

همزمان با گسترده شدن دامنه تحقیقات علیه فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا گفته است که مقامات فیفا ممکن است با اتهامات بیشتری مواجه شوند.

دادستان‌های آمریکایی، در ماه مه ۲۰۱۵ چندین نفر از مقام‌های فیفا را به اخاذی، کلاهبرداری و پولشویی شامل بیش از ۱۵۰ میلیون دلار طی ۲۴ سال متهم کردند.

سپس تعدادی از این مقامات به دستور وزارت دادگستری آمریکا در دفاتر فیفا در زوریخ، سوئیس بازداشت شدند.

به گفته خانم لینچ تاکنون "شواهد قابل ملاحظه‌ای" جمع‌آوری شده است.

در سوئیس نیز همزمان تحقیقاتی جداگانه در مورد فرآیند انتخاب میزبانی جام های جهانی ۲۰۱۸ روسیه و ۲۰۲۲ قطر شروع شد که اکنون منجر به توقیف چندین ملک واقع در کوه‌های آلپ شده است.

خانم لینچ گفت: "دامنه تحقیقات ما محدود نیست و شواهد به هرجا که ما را هدایت کند، به دنبال آن می‌رویم."

وزیر دادگستری آمریکا در ادامه گفت: "ما از همکاری بی‌شماری که از جهات مختلف در گردآوری شواهد به ما ارائه شده است، سپاسگزاریم."

سپ بلاتر ۷۹ ساله، از سال ۱۹۹۸ رئیس فیفا بود. اما در ماه ژوئن و چهار روز پس از آنکه در انتخابات فیفا برای پنجمین بار به عنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد، اعلام کرد که از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد.

خانم لینچ تایید نکرد که آیا آقای بلاتر هدف تحقیقات بیشتر دادستانی آمریکاست یا نه.

از سوی دیگر مایکل لابر، دادستان کل سوئیس در مورد روند تحقیقات گفت که ۱۱ ترابایت اطلاعات ذخیره شده کامپیوتری توقیف شده است که "حتی سر سوزنی" از کل شواهد موجود نیست.

آقای لابر تایید کرد که مقامات قضایی این کشور، فیفا را در ارتباط با فروش حق پخش مسابقه‌های جام جهانی در ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴، مورد تحقیق قرار خواهد داد.