شروع ليگ پس از تعطيلات سودمند

حق نشر عکس varzesh3

پس از سه هفته وقفه بدلیل مسابقات انتخابی جام جهانی ٢٠١٨ روسیه، لیگ برتر فوتبال ایران دوباره از سرگرفته می شود. تعطیلات لیگ بهترین فرصت برای تیمهای ایرانی بود تا بتوانند كمبودهای تاكتیكی و مشكلات بدنی خود را برطرف كنند. پیش از آغاز لیگ برتر، بیشتر تیمهای حاضر در این دوره از مسابقات بدلیل كمبود زمان آمادگی گله مند بودند و از مسىئولین تقاضا داشتند تا شروع مسابقات را به تاخیر بیاندازند.

در پنج هفته گذشته، كیفیت نسبتا پایین مسابقات نشان از عدم هماهنگی تیمهای لیگ برتری داشت. جدا از تیمهای سپاهان و استقلال خوزستان كه شرایط نسبتا مناسبی داشتند این تعطیلات بهترین فرصت برای دیگر مربیان تیمهای لیگ برتری بود تا مشكلات خود را برطرف كنند. تراكتورسازی، فولاد و پرسپولیس نمونه‌ایی از این تیمها می باشند. تراكتورسازی به رغم جذب بازیكنان با كیفیت هنوز نتوانسته به نتایج دلخواهی دست پیدا كند.

نبود هماهنگی در تیم پرطرفدار تبریزی كاملا مشهود است. تماشاگران مشتاق تبریزی علاقه خاصی به سرمربی پرتغالی تیم خود دارند اما عدم نتیجه گیری درهفته های آینده وخصوصا در بازی مقابل سپاهان درهفته ششم مطمئنا جایگاه تونی را به خطر می اندازد.

فولاد در جام حذفی نشان داد كه پیشرفت قابل ملاحظه ایی درتعطیلات داشت. برگزاری مسابقات جام حذفی بهتری موقعیت برای تیمهای لیگ برتری بود تا در بازیهای نه چندان سخت اما رسمی، برنامه‌های تاكتیكی خود را مرور كنند. پرسپولیس نیز مقابل پیكان درجام حذفی محك جدی خورد. پیروزی در این دیدار موجب شد تا پرسپولیس به روند رو به رشد خود ادامه دهد و با اعتماد بنفس بیشتری در هفته ششم مقابل سایپا قرار بگیرد.

بازیهای مهم هفته ششم لیگ برتر

تراكتورسازی- سپاهان

تراكتورسازی به رغم بازی در اصفهان بدنبال سه امتیاز بازی است. تونی معتقد است بازیكنانی كه به تراكتور اضافه شده‌اند برمبنای تفكرات تاكتیكی او جذب نشده‌اند وبه همین دلیل هنوز نتوانسته هماهنگی لازم را دراین تیم بوجود بیاورد. قرمزپوشان تبریزی تا پیش از مصدومیت شجاع خلیل زاد توانسته بود در ضربات ایستگاهی مشكلات گلزنی‌اش را تا حدودی برطرف كند اما در نبود خلیل زاده تراكتور در ضربات ایستگاهی موفقیت چندانی نداشت. با برطرف شدن مصدومیت خلیل زاده مطمئنا تراكتور می تواند دراین بازی حساس و در ضربات ایستگاهی دروازه سپاهان را بخطر بیاندازد.

حق نشر عکس tansim
Image caption گسترش در هفته‌های ابتدایی شرایط مناسبی نداشت اما پس از هفته سوم پیشرفت تاكتیكی این تیم كاملا محسوس است

با توجه به نقطه ضعف سپاهان درمركز خط دفاعی اگر بازیكنان خط میانی تراكتور حمزه یونس را دراین منطقه صاحب توپ كنند دروازه زردپوشان اصفهانی به شدت تهدید می شود. سپاهان تا پیش از تعطیلات شرایط بسیار مناسبی داشت و با سیزده امتیاز درصدرجدول رده بندی قرار دارد. اما جدا شدن احسان حاج صفی بهترین بازیكن این تیم خبر بسیار ناراحت كننده‌ایی برای فركی است. سیستم تهاجمی سپاهان بدون حاج صفی مطمئنا ضعیف می شود. بازگشت احتمالی محرم نویدكیا می تواند تا حدود زیادی این مشكل را برطرف كند اما تا آنزمان فركی باید هرچه زودتربدنبال جانشینی مناسب برای حاج صفی باشد .

گسترش فولاد- استقلال تهران

فراز كمالوند همانطوری كه ادعا كرده بود، تیمی منسجم و هماهنگ را روانه این دوره از مسابقات لیگ كرد. گسترش در هفته‌های ابتدایی شرایط مناسبی نداشت اما پس از هفته سوم پیشرفت تاكتیكی این تیم كاملا محسوس است. محمد ابراهیمی و مهدی كیانی كه سابقه همكاری با كمالوند را در تراكتورسازی دارند مهره‌های كلیدی گسترش در میانه میدان می‌باشند. سعید دقیقی تمامی امیدهای گسترش برای گلزنی است. اما استقلال باید بسیار هوشیار باشد.

در صورتیكه گسترش نتواند در شرایط عادی به گل برسد با اضافه شدن بازیكنی سرزن و بلند قامت بنام محمد حسینی می تواند دروازه مهدی رحمتی را در ضربات ایستگاهی باز كند. تمامی حركات استقلال برای رسیدن به گل از جناحین است. اگر گسترش مانع از حركات میثم مجیدی و میلاد فخرالدینی شود قدرت تهاجمی آبی پوشان تا حدود زیادی كم اثر می شود. خسرو حیدری در چند بازی گذشته در نقش بازیگردان در میانه میدان انجام وظیفه می كرد.ح یدری در این پست فاقد ویژگیهای لازم است و مظلومی باید در این پست بازیكنی تخصصی را بكار گیرد. استقلال دیداری دشوار را در تبریز پیش رو دارد.

فولاد- ذوب آهن

فولاد با اسكوچیچ در انتهای جدول قرار دارد. جایگاه فولاد به هیچ عنوان برازنده قهرمان دو دوره گذشته لیگ نیست. مهمترین مشكل اساسی فولاد نبود بازیكنی تمام كننده در پیشانی خط حمله این تیم است. اسماعیل شریفات،حسین ابراهیمی و ساسان انصاری هافبكهای تكنیكی فولاد نیز برای گلزنی كمتر در محوطه جریمه حریفان ظاهر می شوند. بهمن جهان تیغ مهاجم جوان و تكنیكی فولاد می تواند مهره گم شده این تیم درخط حمله باشد. ذوب آهن نسبت به ابتدای فصل شرایط بهتری دارد.

حق نشر عکس fars
Image caption سایپا به رغم درخشش در بازیهای ابتدایی نتوانست روند روبه رشد خود را حفظ كند

تنها نگرانی یحیی گل محمدی در میانه میدان است. قاسم حدادی مغز متفكر این تیم بدلیل مصدومیت در چند بازی گذشته غایب بود . كمبود حدادی فر در میانه میدان ذوبی ها كاملا در بازی مقابل استقلال اهواز محسوس بود. حدادی فر بعنوان تنظیم كننده آهنگ تیمی شاگردان یحیی نقشی غیرقابل انكار دارد. كاوه رضایی پس از بازگشت از اردوی تیم ملی با اعتماد بنفسی فراوان در خط حمله ذوب آهن ، تمامی امیدهای این تیم برای گلزنی است. فولاد محكوم به پیروزی است در غیر این صورت اسكوچیچ ممكن است وداعی زودهنگام با شهر اهواز داشته باشد.

پرسپولیس - سایپا

پرسپولیس درآخرین بازی پیش از تعطیلات با پیروزی مقابل فولاد تا حدودی توانست از بحران خارج شود و انتهای جدول را به فولاد بسپارد. برانكو به هیچ عنوان نمی خواهد یكبار دیگر با از دست دادن امتیاز دراین بازی خانگی دوباره وارد بحران شود. مهدی طارمی به تنهایی می تواند پرسپولیس را به سه امتیاز بازی امیدوار كند. شجاعت طارمی در حمله به دروازه ستودنی است. در شرایط فعلی كمتر بازیكنی با این خصوصیات در فوتبال ایران وجود دارد.

سایپا به رغم درخشش در بازیهای ابتدایی نتوانست روند روبه رشد خود را حفظ كند. مهمترین مشكل سایپا در استفاده از جواد نكونام است.نوع بازی نكونام در فوتبال ایران تاثیرگذار نیست. نكونام در نقش بازیساز از خط دفاعی بسیار متبحر است.این چنین بازیكنان در فوتبال دنیا به رجبیستا معروف هستند.

اما در ایران كمتر تیمی بازیسازی را از خط دفاعی شروع می كند و به همین دلیل نكونام در لیگ ایران درخشش خاصی ندارد. نكونام با توجه به شرایط سنی‌اش توان درگیریهای فیزیكی را نیز ندارد و به همین دلیل سیستم تدافعی سایپا فاقد استحكام لازم در میانه میدان است. پرسپولیس به كسب سه امتیاز در این بازی خانگی بسیار امیدوار است به شرط آنكه خط دفاعی آنان به مانند بازی با فولاد ظاهر شوند.