عیسی حیاتو، رئیس موقت فیفا کیست؟

حق نشر عکس

عیسی حیاتو، رئیس کنفدراسیون فوتبال آفریقا به طور موقت ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، را بر عهده گرفت. او که بلندمدت‌ترین عضویت کمیته اجرایی فیفا را دارد، تا برگزاری انتخابات ریاست، این سمت را بر عهده خواهد داشت.

کمیته اخلاقی فیفا روز گذشته فعالیت سپ بلاتر را به دلیل رسوایی مالی به مدت ۹۰ روز به حالت تعلیق درآورد و در تصمیمی که امروز اتخاذ شد، میشل پلاتینی، رئیس یوفا، و ژروم والک، دبیرکل فیفا نیز با محرومیتی ۹۰ روزه مواجه شده‌اند.

عیسی حیاتو در سال ۱۹۴۶ در کامرون متولد شد و سابقه حضور در تیم دو و میدانی و تیم بسکتبال این کشور را دارد.

او دارای خانواده‌ای با نفوذ است. پدرش سلطانِ گاروئا، زادگاه اوست و برادرش، سادو، از روسای جمهور پیشین کامرون بوده است.

آقای حیاتو در سال ۱۹۷۴ هنگامی که تنها ۲۸ ساله بود، دبیرکل فدراسیون فوتبال کامرون شد و ۱۳ سال پس از آن به ریاست این فدراسیون دست یافت، سمتی که تا به امروز عهده‌دار آن است.

او که اکنون ۶۹ سال دارد، در راستای اصلاحات فدراسیون فوتبال کامرون، یکی از قوانین را طوری تغییر داد تا بر اساس آن اشغال پست ریاست این سازمان تا حداکثر ۷۰ سالگی ممکن است.

او ادعا کرد که هدفش تطابق قوانین فدراسیون با اصلاحات تازه‌ای است که در فیفا اعمال شده است.

آقای حیاتو در فرایند کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقا نقشی اساسی و بر کمیته برگزاری این دوره از مسابقات نظارت مستقیم داشت.

اتهامات فساد

البته آقای حیاتو پیش از این متهم به دست داشتن در فساد مالی بوده است.

برنامه پانورامای بی‌بی‌سی در ۲۰۱۰ تحقیقاتی به عمل آورد که طی آن ادعا شد آقای حیاتو برای فروش حق پخش تلویزیونی مسابقات جام جهانی در دهه ۹۰ رشوه دریافت کرده است.

در همان سال هفته‌نامه ساندی تایمز، چاپ لندن او را متهم کرد که در اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر نقش داشته است و در ازای این کار ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رشوه گرفته است.

آقای حیاتو این اتهامات را رد کرده است و هنوز در این ارتباط مورد بازپرسی قرار نگرفته است.