رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

حق نشر عکس AP
Image caption رونالدو بعد از شکستن رکورد رائول

دیروز (شنبه ۲۵ مهر) در اسپانیا یک رکورد تازه ثبت شد. کریستیانو رونالدو با گلی که به لوانته زد برترین گلزن تاریخ رئال‌مادرید شد و رکورد رائول را شکست. این بازیکن ۳۰ ساله در ۳۱۰ مسابقه‌ای که برای زئال به میدان رفته ۳۲۴ گل زده است.

اما این رکورد تنها گوشه‌ای از رکوردهای گلزنی در تاریخ فوتبال به شمار می‌رود؛ رکوردهایی که بعضی از آن‌ها باورنکردنی به نظر می‌رسند.

باشگاه هزارتایی‌ها

ادسون آرانتنس دوناسیمنتو یا آن‌طور که همه او را می‌شناسند، پله، به همراه برزیل سه بار قهرمان جام جهانی شده و به اعتقاد بسیاری بزرگترین بازیکن تاریخ فوتبال است.

حق نشر عکس Getty
Image caption پله (۱۹۶۹)

او رکورد بیشترین گل زده را در اختیار دارد و از ۷ سپتامبر ۱۹۵۶ تا ۱ کتبر ۱۹۷۷ در ۱۳۶۳ مسابقه‌ای که به میدان رفت، ۱۲۷۹ گل زد. سال طلایی پله سال ۱۹۵۹ بود که توانست ۱۲۶ گل بزند.

نفر بعدی هم برزیلی است. روماریو در سال ۲۰۰۷ و در لیگ فوتبال برزیل هزارمین گلش را جشن گرفت، البته طبق محاسبه خودش. او ۷۷ گلی را هم که در رده جوانان، بازی‌های دوستانه و بازی‌های بزرگداشت زده بود، به حساب آورده بود.

آرتور فریدنریش برزیلی هم طبق کتاب رکوردهای گینس، طی ۲۶ سال و بین سال‌های ۱۹۰۹ تا ۱۹۳۵ توانسته ۱۳۲۹ گل بزند؛ البته فیفا این رکورد را به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشترین گل ملی

حق نشر عکس Getty
Image caption علی دایی (۱۹۹۹)

علی دایی اسطوره فوتبال ایران با ۱۰۹ گل در ۱۴۸ بازی، رکورددار گل ملی است. دایی در سال ۲۰۰۷ پس از ۱۹ سال از فوتبال خداحافظی کرد.

بیشترین گل در یک بازی

به نظر می‌رسد که قاره اقیانوسیه سرزمین گلزنان قهار است. ژان کالتاک مهاجم تیم ملی وانواتو در جنوب اقیانوس آرام، در رقابت‌های انتخابی المپیک و در مسابقه‌ای که با برد ۰-۴۶ کشورش تمام شد، ۱۶ گل به میکرونزی زد. اما از بخت بد کالتاک چون این مسابقات زیر ۲۳ سال بود، بعنوان رکورد گل ملی به حساب نیامد.

رکورد بیشترین گل ملی متعلق به آرچی تامسون است که در رقابت‌های انتخابی جام جهانی در سال ۲۰۰۱ توانست در پیروزی ۰-۳۱ استرالیا مقابل ساموآی آمریکا، ۱۳ گل بزند.

در مسابقات باشگاهی و در دسته سوم یونان، پاناگیوتیس پونتیکس، مهاجم قبرسی توانست ۱۶ گل برای آتاناسیوس در سال ۲۰۰۷ بزند. البته همین تعداد گل را هم استفان سانتیس در جام حذفی سال ۱۹۴۲ فرانسه برای ریسینگ کلاب به اوبری آستوری زد.

سریع‌ترین گل

حق نشر عکس Getty
Image caption نواف العابد

به نظر می‌رسد نواف العابد با گلی که تنها ۲.۴ ثانیه پس از سوت آغاز بازی زد، زننده سریع‌ترین گل فوتبال است. بازیکن تیم الهلال در لیگ سال ۲۰۰۷ عربستان دروازه الشعله را از فاصله ۵۵ متری باز کرد.

نیکلاس بندتنر با این که هیچگاه گلزن برجسته‌ای برای آرسنال نبود، رکورد سریع‌ترین گل یک بازیکن ذخیره را به نام خودش ثبت کرده. این مهاجم دانمارکی توانست در لیگ برتر سال ۲۰۰۷ تنها ۶ ثانیه بعد از حضورش در زمین دروازه تاتنهام را باز کند.

گلزنی از دورترین فاصله

آسمیر بگویچ در کتاب گینس صاحب رکورد گل زدن از دورترین فاصله است.در نوامبر ۲۰۱۳ دروازه‌بان بوسنیایی چلسی، که آن زمان برای استوک بازی می‌کرد، از فاصله ۹۱.۹ متری به ساوتهمپتون گل زد.

باورنکردنی به نظر می‌رسد؟ خب در مورد گل زدن با ضربه سر از ۵۸ متری چه عقیده‌ای دارید؟ جان ساموئلسون نروژی و بازیکن تیم اُد گرینلند در سال ۲۰۱۱ توانس دروازه ترومسو را با ضربه سر از نیمه زمین خودی باز کند.

دروازه‌بان‌ها

معمولا نام دروازه‌بان‌ها برای بسته نگه داشتن دروازه شنیده می‌شود تا گشودن آن؛ البته منهای روگریو سینی دروازه‌بان برزیلی.

حق نشر عکس Getty
Image caption چیلاورت بعد از هتریک

این استاد ضربات پنالتی و ایستگاهی، ژوئن گذشته صد و بیست و هشتمین گلش را زد؛ بیشتر از هر دروازه‌بانی در جهان. سینی ۴۲ ساله که به همراه تیم ملی برزیل در سال ۲۰۰۲ قهرمان جام‌جهانی شد، یکی از ۱۰ گلزن برتر تاریخ باشگاه سائوپائولو نیز هست.

نفر بعدی خوزه لوئیس چیلاورت، بازیکن سابق تیم ملی پاراگوئه است؛ تنها دروازه‌بانی است که هت‌تریک کرده. او در سال ۱۹۹۹ در لیگ آرژانتین سه بار از روی نقطه پنالتی با لباس ولز‌سارسفیلد دروازه فررو‌کارریل‌اوسته را باز کرد. چیلاورت همچنین ۸ گل ملی نیز در کارنامه دارد، از جمله ۴ گلی که برای پاراگوئه در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ زد.

هت‌تریک

سادیو مانه فصل گذشته توانست سریع‌ترین هت‌تریک تاریخ لیگ برتر را برای ساوتهمپتون در ۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه ثبت کند. اما رکورد جهانی متعلق به تامی راس است. راس در سال ۱۹۶۴ توانست در ۹۰ ثانیه سه گل برای راس‌کانتی به نارین‌کانتی بزند.

پیرمرد طلایی

حق نشر عکس Getty
Image caption روژه میلا بعد از بازکردن دروازه روسیه در جام جهانی ۱۹۹۴

روژه میلا با گلی که در جام جهانی ۱۹۹۴ و در سن ۴۲ سالگی برای کامرون زد، تبدیل به مسن‌ترین گلزن تاریخ جام جهانی شد. اما او در مقایسه با کازویوشی میورا چندان هم پیر به نظر نمی‌رسد. میورا که دسامبر گذشته قراردادش را با یوکوهاما اف‌سی تمدید کرد، در سن ۴۸ سالگی برای این تیم در دسته دوم فوتبال ژاپن گل زد.

حق نشر عکس Getty
Image caption میورا در یوکوهاما

او همچنین مسن‌ترین بازیکن حرفه‌ای شاغل در فوتبال جهان است. میورا اولین قرارداد‌ حرفه‌ایش را در سال ۱۹۸۶ بست.

اما بدون شک پیرمرد طلایی بریتانیا بیلی مردیث است. او در سال ۱۹۲۴ و در حالی که ۴۹ سال و ۲۰۸ روز سن داشت، در جام حذفی برای منچستر‌سیتی به برایتون گل زد. مردیث مسن‌ترین گلزن ملی هم هست. او در سال ۱۹۱۹ و در حالی که ۴۵ سال و ۷۳ روز سن داشت برای ولز به انگلیس گل زد.

گل به خودی

اسن فاندن بایز، مدافع سال‌های پیش بلژیک در باخت ۲-۳ ژرمینان اکرن به اندرلشت، سه بار به اشتباه دروازه خودشان را باز کرد. اما رکورد جهانی گل به خودی متعلق به لیگ ماداگاسکار است. سال ۲۰۰۲ در لیگ ملی ماداگاسکار بازیکنان Stade Olympique I'Emyrne مقابل آ‌ اس آدما در اعتراض به تصمیم داور، ۱۴۹ بار به خودشان گل زدند.