هفته نهم ليگ برتر فوتبال ايران؛ ناهماهنگی در تیم‎ها

حق نشر عکس isna

تیمهای لیگ برتر فوتبال ایران نزدیك به یك سوم از بازیهای خود را انجام دادند اما تا پایان هفته هشتم كمتر تیمی توانسته به تكامل تاكتیكی برسد. بنظر می رسد تعطیلات مقطعی لیگ یكی از دلایل اصلی ناهماهنگی تیمهای فوتبال ایران باشد اما پیش از شروع مسابقات ،سازمان برگزاری لیگ برنامه دقیق بازیها را برای تیمها ارسال كرد و تمامی باشگاهها از این تعطیلات نه چندان ضروری آگاهی داشتند. با این اوصاف مربیان ومسئولین مربوطه هیچ برنامه مشخصی برای تعطیلات ذكر شده درنظر نگرفتند.

شاید برگزاری مسابقات حذفی تا حدودی می توانست به روند رو به رشد تیمها كمک كند اما به رغم برگزاری این مسابقات، همچنان شاهد ضعف مفرط بیشتر تیمها در اجرای كارهای تاكتیكی هستیم. شرایط فوتبال ایران با دیگر كشورهای صاحب فوتبال كاملا متفاوت است. در این بین ،تیمهایی كه تمرینات آماده سازی خود را دیرتر از سایرین شروع كردند نتایج بهتری گرفتند.ب عنوان نمونه صبا و ملوان كه تا دو هفته به شروع مسابقات كادر فنی آنان مشخص نبود در بین هشت تیم ابتدای جدول قراردارند. در مقابل تراكتور، پرسپولیس، نفت و فولاد كه از مدعیان لیگ به شمار می روند و تمرینات آماده سازی خود راب مراتب زودتر از سایرین شروع كردند در نیمه دوم جدول قرار دارند.

شرایط فولاد كاملا بحرانی است و همچنان در قعر جدول است. نفت با علیرضا منصوریان روزهای بسیار سختی را سپری می كند. منصوریان در پایان هفته هشتم هنوز نتوانسته تیم خود را از بحران خارج كند. نفت در رده چهاردهم جدول قرار دارد. پرسپولیس و تراكتور نیز شرایطی مشابه دارند و برای قرار گرفتن در صف مدعیان باید هر چه سریعتر از این شرایط خارج شوند. به رغم تمامی مشكلات تنها تیمی كه روند رو به رشد خود را حفظ كرد ذوب آهن است. شاگردان یحیی گل محمدی پس از شروعی نه چندان مناسب بتدریج به شرایط آرمانی رسیدند و در پایان هفته هشتم تنها با سه امتیاز اختلاف با صدر جدول در جایگاه پنجم قرار دارند. ذوب آهن نیز به مانند تمامی تیمهای ایرانی با مشكل تعطیلات مقطعی روبرو بود اما با برنامه ریزی اصولی روند رو به رشد خود را حفظ كرد.با نتایجی خوبی كه ذوب آهن در این شرایط كسب كرده نمی توان تعطیلات را دلیل اصلی ناهماهنگی تیمهای لیگ برتری دانست. ذوب آهن نمونه‌ایی مناسب در فوتبال ایران است كه با تمامی مشكلات و در هر شرایطی فوتبالی زیبا وبا برنامه را به اجرا می‌گذارد.

بازیهای مهم هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران

سیاه جامگان - پرسپولیس

سیاه جامگان هفته گذشته با كاظمی در اصفهان یك امتیاز حساس از سپاهان گرفت. كاظمی بخوبی از شرایط فوتبال ایران آگاهی دارد و سعی دارد در ابتدا از نظر روانی بازیكنانش را آماده كند. هدف اصلی سیاه جامگان كسب امتیاز مقابل پرسپولیس در این بازی خانگی است. بدون شک محسن فروزان درون دروازه، تمامی امیدهای كاظمی در این بازی حساس است. احمد كامدار در میانه میدان نقش مهمی در سیستم تدافعی سیاه جامگان ایفا می كند. در خط حمله صرف نظر از رضا عنایتی باید به امید سینك بازیكن تكنیكی سیاه جامگان اشاره كرد.

حق نشر عکس isna
Image caption ملوان با بازی فیزیكی و تا حدودی مستقیم سعی دارد سپاهان را در انزلی زمین گیركند

زوج عنایتی و سینك روز سختی را برای دفاع پر اشتباه پرسپولیس رقم می زنند. پرسپولیس با برانكو هنوز به آرامش نرسیده است. سه امتیاز این بازی به احتمال فراوان قرمز پوشان را از بحران خارج می كند. برانكو زمان زیادی دراختیار ندارد و صبر مسئولین و هواداران نیز به سر آمده است. محرومیت سوشا مكانی و نورمحمدی از نگرانی های اصلی قرمز پوشان دراین بازی حساس است. با بازگشت احتمالی امید عالیشاه و سرعت این بازیكن فضای بیشتری دراختیار طارمی قرار می گیرد .همین موضوع برگ برنده پرسپولیس در این بازی دشوار است.

ملوان- سپاهان

ملوان تا پایان هفته هشتم با استیلی نتایج نسبتا مناسبی گرفته است. مشكلات مالی ملوان همچنان ادامه دارد. به رغم مشكلات فراوانی كه در ملوان وجود دارد اما بدلیل بافت بومی این تیم، بازیكنان با تمامی وجود درمیدان حاضر می شوند. بازگشت آرش افشین پس از مصدومیت خبر خوبی برای استیلی است. ملوان با بازی فیزیكی و تا حدودی مستقیم سعی دارد سپاهان را در انزلی زمین گیركند. سپاهان شرایط مناسبی ندارد.

فركی نتوانسته بدون نویدكیا استراتژی مشخصی برای سپاهان انتخاب كند. در بازی گذشته هادی عقیلی دقایقی در خط حمله قرار گرفت و سپاهان به پاسهای بلند روی آورد. همین موضوع نشان می دهد كه خط میانی سپاهان توان ایجاد موقعیت برروی دروازه حریفان را ندارد. شریفی بدلیل عدم دعوت به تیم ملی انگیزه‌های خود را از دست داده و خلعتبری نیز با روزهای اوج خود فاصله دارد. تنها علی كریمی در میانه میدان سپاهان شرایط مناسبی دارد. كریمی بسیار موثر بازی می‌كند. اگر استیلی، كریمی را از جریان بازی خارج كند شانس پیروزی ملوان در این دیدار دو چندان می‌شود.

تراكتورسازی- سایپا

حق نشر عکس mehr

تراكتور سرانجام پس از مدتها طعم شیرین پیروزی را در اهواز چشید. تونی در بهترین شرایط از بحران خارج شد. بازی خوب و هوشمندانه خط میانی تراكتور به رهبری سروش رفیعی و بختیار رحمانی یكی از دلایل اصلی پیروزی تراكتور بود. تنها مشكل تراكتور عدم اعتماد بنفس لازم در خط حمله این تیم است .حمزه یونس و مهرداد بایرامی فاقد اعتماد بنفس كافی برای گلزنی هستند.

تونی باید هرچه زودتر مشكلات روانی بازیكنان خط حمله خود را برطرف كند در غیر این صورت ممكن است تراكتور یكبار دیگر وارد بحران شود. سایپا امسال بسیار پرنوسان ظاهر شد. بازیكنان با تجربه‌ایی همچون نكونام و صادقی در میانه میدان بسیار كند عمل می كنند. با اضافه شدن مهدی ترابی تركیب سایپا تا حدودی متعادل می شود. جدال هافبكهای جوان و تكنیكی تراكتور مقابل بازیكنان با تجربه سایپا از نكات دیدنی بازی روز سه شنبه است.

استقلال تهران - استقلال خوزستان

استقلال در تهران میزبان یكی از بهترینهای لیگ است. پرویز مظلومی با مشكلات فراوانی دست و پنجه نرم می كند. صرف نظر از مشكلات اقتصادی كه دامنگیر تمامی تیمهای لیگ برتری است مصدومیت و محرومیت بازیكنان نیز موجب شده تا استقلال نتواند به روند روبه رشد خود ادامه دهد. مهمترین مشكل استقلال نبود تفكری مناسب در زمان دفاع است. هر تیمی دارای استراتژی مشخصی در زمان حمله ودفاع است. استقلال در زمان حمله تا حدودی موفق عمل میكند. استفاده از كناره‌ها و سانترهای دقیق خسرو حیدری ابزار اصلی شاگردان مظلومی برای رسیدن به گل است كه تا حدودی نیز این تاكتیك تكراری شده است اما آبی پوشان در دفاع كاملا بی برنامه عمل می كنند.

ضعف سیستم تدافعی استقلال و كندی مدافعین مركزی از نقاط ضعف اصلی آبی پوشان پایتخت است. استقلال خوزستان تیمی كاملا منظم وبا برنامه است. سیستم دفاعی شاگردان ویسی نقطه قوت این تیم است. بازیكنان استقلال خوزستان با ایجاد دو خط دفاعی كه از میانه زمین شروع می شود تمامی فضاهای جلوی دروازه را پوشش می دهند. در جلوی این دو خط دفاعی ،فرشاد جانفزا و حسن بیت سعید قرار می گیرند.

سرعت و قدرت گلزنی این دو بازیكن در زمان ضد حمله تمامی امیدهای ویسی برای كسب امتیاز دراین بازی دشوار است .شاگردان مظلومی باید بسیار مراقب باشند سیستم بسته استقلال خوزستان برای بازشدن نیازمند صبر و حوصله است. استفاده از پاسهای كوتاه و تعویض جریان بازی با پاسهای بلند و سود بردن از فضاهای پشت مدافعین كناری، استقلال را در این بازی خانگی به پیروزی امیدوار میكند.