اسامی هفت نامزد انتخابات ریاست فیفا اعلام شد

بر اساس اعلام فیفا، هفت نامزد برای دست یافتن به ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

کاندیداهایی که فیفا نامزدی آنها را اعلام کرده عبارتند از: شاهزاده علی بن حسین، موسی بیلیتی، ژروم شامپاین، شیخ سلمان بن ابراهیم الخلیفه، میشل پلاتینی، توکیو سخواله و جیانی اینفانتینو.

برای آشنایی بیشتر با نامزدهای فیفا اینجا را بخوانید.

نام دیوید ناکید بازیکن سابق تیم ملی ترینیداد و توباگو که پیش از این اعلام کرده بود برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده در فهرست فیفا قرار ندارد.

دویست و نه عضو فدراسیون بین المللی فوتبال قرار است، اوایل ماه اسفند سال جاری در کنگره فوق العاده فیفا جانشین سپ بلاتر را انتخاب کنند.

سپ بلاتر ۷۹ ساله در خرداد ماه امسال پس از مطرح شدن اتهامات گسترده فساد مالی علیه فیفا و دستگیری تعدادی از اعضای بلندپایه این سازمان، اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

در آن زمان هفت عضو ارشد فیفا که برای شرکت در کنگره فیفا و انتخابات رئیس این سازمان به زوریخ آمده بودند، در هتل محل اقامت خود بازداشت شده بودند.

این بازداشت در پی درخواست پلیس فدرال آمریکا انجام شد که ۱۴ تن از مقام‌های وقت و پیشین فیفا را به اخاذی، تقلب در انتقال پول و پولشویی در دوره‌ای ۲۴ ساله متهم کرده بود.

میشل پلاتینی، یکی از هفت نامزد انتخابات ریاست فیفا، هم اکنون به همراه سپ بلاتر دوران ۹۰ روزه تعلیق خود را سپری می‌کند، اما کمیته انتخابات فیفا گفته که اگر دوران محرومیت آقای پلاتینی پیش از روز برگزاری انتخابات به پایان برسد به او اجازه حضور در انتخابات را خواهد داد.

کمیته اخلاقی فیفا و دادستانی کل سوئیس در حال تحقیق از آقای پلاتینی در مورد دریافت دو میلیون یورو از سپ بلاتر به عنوان دستمزد به عنوان مشاور در سال ۲۰۱۱ هستند.

هر دو نفر با رد هرگونه اتهام فساد مالی علیه حکم ۹۰ روزه تعلیق خود تقاضای تجدید نظر کرده‌اند. طبق قوانین انتخابات فیفا، هر کدام از نامزدهای ریاست باید مورد حمایت دست کم ۵ فدراسیون باشند.