فرکی و فراز و نشیب سپاهان

حق نشر عکس MEHR

حسین فرکی٬ سرمربی سپاهان به صورت توافقی از این تیم جدا شده است.

او حالا دو قهرمانی پیاپی با دو تیم خوزستانی و اصفهانی را در کارنامه خود طی دو سال پیاپی می‌بیند. هرچند که شاید امسال ناکام واقعی در فصل جاری لقب گرفته باشد.

او به ورزش سه گفته بود که به شنیدن شعارهای "حیا کن، رها کن" که در هفته‌های اخیر هواداران سپاهان در اعتراض به او سر داده‌اند عادت دارد. فرکی مدعی بود با همین شعارها دو سال فولاد و سپاهان را قهرمان لیگ کرده است و امسال هم‌چنین شانسی را برای خودش قائل می‌شود.

اما او مجبور به استعفایی شده که به نظر یک "جدایی مسالمت‌آمیز" می‌رسد. اصغر باقریان٬ مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان به خبرگزاری فارس گفته است: "شرایطی پیش آمد که به این نتیجه رسیدیم ادامه همکاری مقدور نیست و باید این همکاری قطع شود. خود آقای فرکی درخواست جلسه داده بود و برای قطع همکاری هم دلایلی داشت و به نظر من هم به صلاح طرفین بود که همکاری قطع شود. برای ادامه کار باید پیش زمینه‌های ذهنی و عملی وجود داشته باشد و تا وقتی این شرایط فراهم نباشد ادامه دادن به صلاح نیست." این تنها واکنش مدیرعامل سپاهان به جدایی آقای سرمربی است.

حق نشر عکس isna

مدیرعامل سپاهان سعی می‌کند با ادبیات خاص، گزینه‌های احتمالی جانشینی حسین فرکی را پنهان کند. او به فارس می‌گوید: "اینجا خمره رنگ‌رزی نیست که بخواهیم سرمربی را به‌سرعت اعلام کنیم. ما گزینه‌هایی داریم اما هنوز در هیات مدیره مطرح نشده‌اند و اگر هر اسمی هم آورده شود من سکوت می‌کنم."

اما از اصفهان خبر می‌رسد که سپاهانی‌ها از چندی قبل به گزینه‌های خود فکر کرده بودند. مهم‌ترین نامی که از دل باشگاه سپاهان شنیده می‌شود امیر قلعه نویی است.

اصغر باقریان همچنان سعی می‌کند همه چیز را از رسانه‌ها دور کند. پس به سایت بانک ورزش می‌گوید: "سه گزینه برای سرمربیگری تیم در نظر داریم که طی روزهای آینده با یکی از آن‌ها به توافق خواهیم رسید. من در مورد نام آقای قلعه نویی نه چیزی را تائید می‌کنم و نه تکذیب."

در عین حال منوچهر نیکفر رئیس هیات مدیره سپاهان می‌گوید: "گزینه اول ما مربی خارجی است، اما با امیر قلعه نویی هم مذاکراتی داشتیم..." او استعفای حسین فرکی را غیرمنتظره دانست.

بسیاری در اصفهان، حرف از اختلافات عمیق میان حسین فرکی و محرم نویدکیا طی یک ماه گذشته می‌زنند. اختلافاتی که حتی روی جلد جراید ورزشی ایران هم نشست.

سایت بانک ورزش این کناره‌گیری را (که همزنان با سالروز تولد محرم نویدکیا شد) هدیه تولد مدیریت باشگاه اصفهانی به کاپیتان تیم خود قلمداد می‌کند، اما مسعود تابش٬ قائم‌مقام باشگاه سپاهان می‌گوید: "نویدکیا از روزی هم که به تمرینات سپاهان برگشت نهایت همکاری را با تیم داشت و حتی باوجود ناآماده بودن شرایط بدنی‌اش در خدمت سپاهان بود. بار دیگر تکرار می‌کنم که ما تا یک ساعت قبل از جلسه نمی‌دانستیم که حسین فرکی چه تصمیمی در سر دارد. حتی ممکن بود در پایان این جلسه او با ما باز هم همکاری کند."

حق نشر عکس MEHR
Image caption سپاهان با فرکی فصل پیش قهرمان شد

کاپیتان سپاهان در قبال این شایعات سکوت کرده و شاید منتظر نخستین کنش از سوی سرمربی مستعفی باشد.

' مربی محبوب وزیر'

شاید بتوان فرکی را محبوب‌ترین گزینه وزارت ورزش در طی دو سال و نیم اخیر میان مربیان داخلی دانست.

محمود گودرزی پیش از سفر تیم ملی به جام جهانی در گفت‌وگو با روزنامه دولت مدعی شده بود که به علی کفاشیان پیشنهاد داده تا کارلوس کی روش را در اردوی آفریقای جنوبی برکنار و حسین فرکی را در آستانه سفر به برزیل به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی کند. اتفاقی که هرگز از سوی فدراسیون فوتبال تکذیب نشد.

فرکی یک ماه پیش‌ از این پیشنهاد، فولاد خوزستان را قهرمان لیگ برتر ایران کرده بود.

شایعات تمایل جدی وزارت برای نشستن حسین فرکی روی نیمکت تیم ملی و همین طور اظهار بی‌میلی کارلوس کی روش در پایان جام جهانی برای ادامه همکاری با فدراسیون فوتبال باعث شد تا سرمربی تیم قهرمان لیگ، با "بهانه" بیماری از ادامه همکاری با فولاد خوزستان امتناع کند.

اسکوچیچ خیلی زود جای فرکی نشست و حسین فرکی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهریورماه سال گذشته رسماً مدعی شد که آماده جانشینی کارلوس کی روش است.

هرچند خیلی زود فدراسیون موفق شد تا بار دیگر با سرمربی تیم ملی به توافق نهایی دست یابد و حسین فرکی به عنوان ناجی تیم سپاهان، راهی اصفهان شود.

او دیگر دردی در ناحیه کمر و پای خود حس نمی‌کرد و سپاهان را در حالی به مقام قهرمانی رساند که بسیاری منتظر جشن قهرمانی واقعی تراکتورسازی در تبریز بودند.