هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ سپاهان با استیماچ به‌دنبال آرامش

حق نشر عکس Getty
Image caption ایگور استیماچ سرمربی جدید باشگاه سپاهان اصفهان

پس از تعطیلات مقطعی بار دیگر لیگ برتر فوتبال ایران از سرگرفته می شود. مهمترین موضوع پیش از شروع دوباره مسابقات، کناره‌گیری حسین فرکی از سپاهان است. آقای فرکی از مربیان موفقی بود که با دو تیم مختلف به مقام قهرمانی لیگ رسید.

قهرمانی به همراه فولاد وسپاهان در دو فصل پیاپی نشان از شایستگی های این مربی ایرانی است. فرکی امسال درگیر موضوعات حاشیه‌ای معمول در فوتبال ایران شد که در نهایت نیز منجر به جدایی او از سپاهان شد.

سپاهان بدون شک یکی از پرافتخارترین تیم‌های تاریخ فوتبال ایران بشمار می آید. برنامه ریزی و سرمایه گذاری بر روی تیم‌های پایه و مدیریت صحیح یکی از ویژگی های منحصر بفرد نماینده شهر اصفهان است.

اما در چند سال گذشته شرایط مدیریتی این تیم تا حدودی متزلزل شده. اشتباه مدیران و سرپرستان این تیم در چند فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا هنوز در خاطره ها باقی است. استفاده از رحمان احمدی محروم که در نهایت موجب حذف آنان شد، اشتباه بزرگی بود که مدیران و مسئولان سپاهان براحتی از آن چشم پوشی کردند.

بازگشت چند تن از مسئولان آن زمان به ترکیب مدیریتی این فصل، یکبار دیگر مشکلات فراوانی را در سپاهان بوجود آورد. محرومیت پریرا و پادووانی نمونه‌ای دیگر از ضعف مدیریتی این تیم است.

صرف نظر از این موضوع مهمترین نقطه ضعف سپاهان نبود مدیری مقتدر در کادر مدیریتی آنان است. درحالی که سپاهان هنوز در بین مدعیان قهرمانی قرار دارد و فاصله چندانی با صدرنشین لیگ ندارد اما مسئولان این تیم نتوانستند درمقابل خواسته های نه چندان منطقی تماشاگران طاقت بیاورند.

حسین فرکی سال گذشته در شرایطی بمراتب سخت تر سپاهان را به مقام قهرمانی رساند. در حالیکه مدیران سپاهان باید با تمام قوا از سرمربی خود حمایت می کردند اما با بازگرداندن محرم نویدکیا بازیکن و منتقد اصلی سرمربی تیم، تسلیم خواسته های تماشاگران شده و موجب جدایی فرکی از سپاهان شدند.

نویدکیا بدون تردید از اسطوره های فراموش نشدنی فوتبال اصفهان و سپاهان بشمار می رود اما تحت هر شرایطی سرمربی تصمیم گیرنده اصلی در انتخاب بازیکنان است. در ابتدا مدیران سپاهان از تصمیمات سرمربی حمایت کرده و حامی او بودند اما به محض اینکه جایگاه خود را درخطر دیدند با نویدکیا همراه شده و فرکی را تنها گذاشتند.

ایگور استیماچ کروات بخوبی از شرایط سپاهان آگاهی دارد و در همان ابتدا نویدکیا را مشاور اصلی خود معرفی کرده و سعی دارد با هماهنگی این بازیکن جایگاه خود را در سپاهان تثبیت کند. از باشگاه بزرگی به مانند سپاهان انتظار می رفت با احترام به اصول باشگاه داری و مبارزه با بازیکن سالاری همچنان الگویی مناسب درفوتبال ایران باشد اما متاسفانه در این مورد مدیران سپاهان بسیار ضعیف عمل کردند.

سپاهان - نفت

استیماچ در اولین دیدار از رقابت‌های لیگ برتر با علی منصوریان مقابله می‌کند. نفت به تدریج خود را از انتهای جدول جدا کرده و منصوریان نمی خواهد از این شرایط فاصله بگیرد.

نفت هنوز به مانند فصل گذشته بازی نمی کند. به رغم نتایج مناسب در هفته های اخیر این تیم فاصله زیادی با تیم خوب سال گذشته دارد.

مهمترین نقطه قوت نفت در پرسینگ تیمی و استفاده از ضربات ایستگاهی بود. فاکتوری که این روزها نفتی‌ها کاملا با آن بیگانه اند. با اضافه شدن بازیکنانی همچون پیام صادقیان و آلکس نانگ قدرت تهاجمی نفت بمراتب بیشتر از سال گذشته شده، اما نبود بازیکنی طراح به مانند ایمان مبعلی در میانه میدان موجب شده تا این بازیکنان نتوانند تمامی توانایی های خود را نشان دهند.

سیامک کورشی و علیرضا عزت کرامت سال گذشته از مهره های اصلی نفت در اجرای پرسینگ سنگین میانه میدان به‌حساب می آمدند. غیبت آنان به همراه ایمان مبعلی نفت را به تیمی کاملا متوسط تبدیل کرده است.

بازگشت مبعلی بهترین خبر برای منصوریان و نفت است تا تعادل در میانه میدان این تیم تا حدودی برقرار شود.

سپاهان نیز به مانند نفت مشکلات تاکتیکی فراوانی دارد. مهمترین نقطه ضعف سپاهان در کناره ها است. زردپوشان اصفهانی همواره با مدافعان قدرتمند و تکنیکی خود درکناره ها تمامی تیم‌ها را تحت فشار قرار می دادند.

حضور همیشگی مدافعان کناری در حمله موجب عرض دادن به بازی می شد و همین موضوع فضای بیشتری را در اختیار هافبک‌های میانی سپاهان قرار می داد. به همین دلیل هافبک‌های سپاهان موقعیت‌های فراوانی را برای گلزنی شریفی و خلعتبری فراهم می کردند.

با مصدومیت وریا غفوری و جدا شدن حاج صفی و نوع بازی حبیب شاکری که به رغم تکنیک خوب خود حضوری موثر درحمله ندارد سپاهان فاقد قدرت همیشگی خود است.

حضور استیماچ از لحاظ روانی ممکن است به سود سپاهان باشد اما اگر مدیران نماینده شهر اصفهان می خواهند همچنان در صف مدعیان قرار گیرند باید این مشکل را در نیم فصل برطرف کنند.

فولاد - استقلال

فولاد در اهواز چاره ایی جز پیروزی ندارد. پس از کشمکش های فراوان سرانجام اسکوچیچ ترجیح داد در اهواز بماند.

درحالیکه این مربی کروات اصلی ترین گزینه سپاهان بشمار می رفت در لحظات پایانی تغییر عقیده داد و در فولاد ماندنی شد.

اسکوچیچ با تمامی توانایی های فنی اش هنوز نتوانسته فولاد را از بحران خارج کند. مشکلات فولاد بیشتر از آنکه فنی باشد روانی است.

عدم اعتماد بنفس کافی و نبود میل به پیروزی در نزد بازیکنان فولاد مشکلی است که پس از یازده هفته از شروع لیگ، اسکوچیچ هنوز نتوانسته آن را برطرف کند.

مطمئنا روز جمعه بازیکنان جوان فولاد انگیزه کافی برای این دیدار را دارند و اگر در مقابل استقلال به پیروزی برسند مطمئنا فولاد تا حدود زیادی از بحران خارج می شود.

استقلال به هیچ عنوان در جنوب غریبه نیست. مشکل اصلی استقلال نبود بازیکنان ملی پوش در تمرینات است. جاسم کرار نیز به مانند همیشه غایب است و همین موضوع بر روند فنی این تیم تاثیرگذار خواهد گذاشت.

پرویز مظلومی با اعتماد به جوانانی همچون کریمی، برزای و اسماعیلی استقلال را به تیمی جوان و با انگیزه بدل کرده که همواره رقیبی جدی برای تمامی حریفان است.

تراکتور سازی - سیاه جامگان

تراکتور سازی این فصل بسیار پرنوسان ظاهر شد. در حالیکه قرمز پوشان تبریزی از لحاظ بازیکن هیچ کمبودی احساس نمی کنند اما عدم ثبات در این تیم از دلایل اصلی نتایج نه چندان مناسب شاگردان تونی است.

مهمترین نقطه ضعف تراکتور نبود تمرکز در سیستم تدافعی این تیم است. تراکتور در چهار دیدار گذشته با دریافت هفت گل نشان داده مشکلات فراوانی در دفاع دارد.

اگر تونی مشکلات سیستم دفاعی این تیم را برطرف کند تراکتور با وجود بازیکنانی همچون سروش رفیعی، بختیار رحمانی، حمزه یونس و مهرداد بایرامی توانایی بازکردن هر دروازه‌ایی را دارد.

فرهاد کاظمی در تبریز دیداری دشوار و سخت را پیش رو دارد. با جدا شدن محسن فروزان مشکلات این مربی با تجربه در درون دروازه بمراتب بیشتر خواهد شد.

کاظمی سعی دارد با دیسیپلین و نظم خاص خود سیاه جامگان را به تیمی تاکتیکی و منظم تبدیل کند. اما مهمترین مشکل این تیم عدم خودباوری در نزد بازیکنان است.

سیاه جامگان به رغم دراختیار داشتن بازیکنان با تجربه ایی همچون رضا عنایتی و میثم حسینی فاقد تجربه لازم درلیگ برتر است.

پرسپولیس - استقلال اهواز

روز شنبه پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان تیم بحران زده استقلال اهواز است.

استقلال اهواز در بازی خانگی مقابل سپاهان یک امتیاز بسیار حساس گرفت. سرمربی مشهدی استقلال با بازگشت بازیکنان با تجربه این تیم که بدلیل مشکلات مالی در مسابقات و تمرینات حاضر نمی شدند قصد دارد تیم بحران زده استقلال را به آرامش برساند.

محمد غلامی، فرزاد آشوبی و سعید سالارزاده تمامی امیدهای علی حنطه برای این بازی دشوار بحساب می آیند.

برانکو و پرسپولیس پس از اینکه در داربی بزرگ تهران موفق شدند در لحظات پایانی از شکست فرار کنند حالا با روحیه ایی مضاعف به دیدار یکی دیگر از استقلال‌های فوتبال ایران می روند.

کمال کامیابی نیا با حضور در تیم ملی روحیه دوچندانی دارد. حسین طارمی و رامین رضاییان در بازی های ملی نشان دادند کاملا آماده اند. پرسپولیس با جری بنگستون در کنار طارمی و با پشتیبانی عالیشاه و احمد زاده مطمئنا تنها به سه امتیاز بازی می‌اندیشد که تا حدودی دور از دسترس هم نیست.