نواک جوکوویچ در دیدار نهایی مسابقات فینال تور جهانی تنیس

حق نشر عکس AFP
Image caption نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان

نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان با پیروزی مقابل رافائل نادال برای چهارمین بار پیاپی به مسابقات فینال تور جهانی تنیس رسید.

این تنیس‌باز صرب با نتایج ۳-۶ و ۳-۶ حریفش را شکست داد. با این پیروزی جوکوویچ در دیدارهای مستقیم هم با نادال ۲۳-۲۳ مساوی شد. جوکوویچ ۲۸ ساله به این ترتیب در ۹ دیدار اخیر ۸ بار حریف اسپانیایی‌اش را برده است.

جوکوویچ امسال عملکردی فوق‌العاده داشت و در فصل جاری ۱۰ بار قهرمان شد. او همچنین امسال در ۳ گرند‌اسلم (اوپن استرالیا، آمریکا و ویمبلدون) قهرمان شد و در اوپن فرانسه نیز به مقام دوم رسید. "نوله" در مسابقات تور جهانی تنیس اما درخشش همیشگی را نداشت و با شکست مقابل راجر فدرر به عنوان نفر دوم گروه به مرحله نیمه‌نهایی رسید.

از سوی دیگر نادال که امسال عملکردی ضعیف داشت، در آخرین تورنمنت فصل مقتدرانه ظاهر شد و با سه برد به مرحله نیمه‌نهایی رسید. نادال قهرمانی در ۱۴ گرند‌اسلم را در کارنامه دارد و در میان تنیس‌بازان شاغل جهان پس از راجر فدرر پرافتخارترین است. نواک جوکوویچ هم قهرمانی در ۱۰ گرند‌اسلم را در کارنامه دارد.

دیگر دیدار نیمه‌نهایی امشب بین راجر فدرر مرد شماره ۳ تنیس جهان و استن واورینکا هموطن او و مرد شماره ۴ تنیس جهان برگزار می‌شود.

استن واورینکا در سه بار حضورش در مسابقات فینال تور جهانی تنیس به نیمه نهایی رسیده، اما این بار این صعود کمی غافلگیر‌کننده بود. پس از اولین بازی مقابل رافائل نادال به نظر می‌رسید که این تنیس‌باز سوئیسی جزو اولین حذف شدگان این تورنمنت خواهد بود

اما واورینکا هم مانند کی نیشیکوری که در بازی اول جلوی جوکوویچ خیلی ضعیف بازی کرد، در بازی دوم چهره دیگری از خود نشان داد. قهرمان اوپن فرانسه، در دو بازی بعدی داوید فرر و اندی ماری را شکست داد، تا مانند پارسال در نیمه‌نهایی حریف هموطنش راجر فدرر شود.

واورینکا برای بردن فدرر باید در اوج باشد. او با این که موتورش در این مسابقات کمی دیر گرم شده، اما قبلا هم نشان داده که اگر دور بگیرد، می‌تواند هر حریفی را شکست دهد. واورینکا در نیمه‌نهایی پارسال حتی "مچ‌پوینت" (امتیاز منجر به پیروزی در بازی) هم داشت،اما باز هم نتوانست حریف دوست قدیمی‌اش شود. البته با توجه به سابقه رقابت این دو نفر، عجیب هم نیست که واورینکا دست پایین را از نظر روحی داشته باشد. فدرر ۳-۱۷ از واورینکا در دیدارهای قبلی جلو است. فدرر مسابقه قبلی را هم خیلی راحت برد و در اوپن آمریکا در ۳ ست پیاپی حریف را شکست داد.

بازی سال گذشته فدرر و وارینکا غیر از این که مسابقه‌ای فوق‌العاده جذاب و حساس بود، از یک جهت دیگر هم خبر ساز شد. واورینکا در حین بازی گفت که میرکا، همسر فدرر، در هنگام سرویس زدن برایش مشکل ایجاد می‌کند. مسئله‌ای که به گفته واورینکا در ویمبلدون ۲۰۱۴ هم تکرار شده بود. البته دو دوست خیلی زود این قضیه را فراموش کردند و یک هفته بعد در کنار هم سوئیس را به اولین قهرمانی‌اش در جام دیویس رساندند.