آیا نیمار بهتر از مسی و رونالدو است؟

حق نشر عکس Getty

طی چند سال اخیر فوتبال دوستان جهان بر سر یک نکته توافق داشته اند: لیونل مسی و کریستیانو رونالدو بهترین فوتبالیست‌های جهان هستند.

گذشته از طرفداران بارسلونا و یا رئال مادرید که حاضر نیستند ستاره تیم حریف را ستایش کنند، هیچکس شکی ندارد که این دو فوتبالیست یک سر و گردن از بقیه بالاترند.

یک شاهد برتری این دو فوتبالیست رکورد آنها در درو کردن توپ طلایی سالهای اخیر است. مسی سالهای ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و کریستیانو رونالدو در سالهای ۲۰۰۸، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ این جایزه را برده است.

اما شاید اکنون زمان آن فرا رسیده که بپذیریم فوتبالیست جوانی با استعدادی خارق العاده و شیوه بازی تماشایی خود به جمع این دو پیوسته است: نیمار، مهاجم بارسلونا و کاپیتان تیم ملی برزیل.

نیمار، تجسم نبوغ

نیمار با ۱۲ گل در مسابقات باشگاهی اسپانیا لالیگا، اکنون گلزن برتر این رقابت هاست و با وجودیکه حدود ۹۰ دقیقه از کریستیانو رونالدو کمتر بازی کرده ولی با ۴ گل بیشتر از او جلوتر است.

از اواخر ماه سپتامبر که مسی مصدوم شد نیمار فرصت بیشتری برای عرض اندام پیدا کرده و همراه با لوییس سوارز سرعت و کارآمدی خارق العاده ای را به خط حمله بارسلونا افزوده اند.

یکی از درخشانترین لحظات فوتبال را نیمار ۱۴ نوامبر در مسابقه بارسلونا با ویا رئال آفرید. در اواخر مسابقه که بارسلونا با دو گل نیمار و سوارز دو بر صفر از حریف جلو بود، جمعیت ۷۰ هزار نفری طرفداران بارسلونا در کمپ نو فریادهای مسی مسی سر می دادند تا به قهرمان مجروح خود بگویند که او را فراموش نکرده اند.

در همین لحظات یکبار دیگر بارسلونا دست به تهاجم زد، لوئیس سوارز از جناح چپ پیشروی کرد و توپ را در حاشیه محوطه جریمه به نیمار رساند. آنچه که نیمار انجام داد هیچگاه فراموش نخواهد شد. او پشت به دروازه بود، کراس ارسالی سوارز را با شکم خود کنترل کرد، با سرعت آن را با نوک پا از روی سر مدافع حریف پراند و با چرخشی ۱۸۰ درجه رو به دروازه قرار گرفت و با ضربه ای کوبنده توپ را داخل دروازه قرار داد.

حق نشر عکس Getty
Image caption نیمار 2 گل از ۳ گل پیروزی مسابقه بارسلونا با وییا رئال را به ثمر رساند

در واکنش به این گل تماشایی، تمامی جمعیت حاضر در استادیوم از جای خود برخاستند و غرق در شادی فریادهای نیمار، نیمار، نیمار را سردادند.

دونگا سرمربی تیم ملی برزیل در توصیف این گل گفت: "این جز معدود لحظاتی است که از فوتبال یک بازی زیبا می سازد."

شاید رکورد گل های نیمار با پیراهن بارسلونا هنوز به دوره های طلایی مسی نرسیده باشد ولی او در هشت بازی اخیر باشگاهی یازده گل زده است. ولی چنین رکورد بالایی برای کسانی که دوران فوتبال حرفه ای نیمار را دنبال کرده اند جای تعجب ندارد. او از ۱۷ سالگی که پیراهن تیم اول باشگاه سانتوس برزیل را پوشید برای تفریح و صفا گل زده و هر گل را با یک لبخند بزرگ در چهره بشاشش امضا کرده است.

او با ۲۳ سال سن ۲۵۰ گل در کارنامه خود دارد: ۱۳۶ گل برای باشگاه سانتوس، ۶۸ گل برای بارسلونا و ۴۶ گل برای تیم ملی برزیل.

برای درک بهتر کارنامه نیمار آن را با مسی و رونالدو مقایسه می کنیم. وقتی که مسی هم سن نیمار بود ( ۲۳ سال و ۹ ماه) ۱۸۶ گل و وقتی که رونالدو هم سن نیمار بود ۱۲۷ گل در کارنامه خود داشت.

البته روند بلوغ هر یک از این سه فوتبالیست متفاوت بوده است. برای کریستیانو رونالدو چندین سال طول کشید تا به از نظر فیزیکی به بازیکن قدرتمند سالهای اخیر بدل شود. و یا مسی در سالهای اولی که برای تیم اصلی بارسلونا بازی می کرد تحت الشعاع بازیکنان بزرگ دیگری بود.

در عین حال شاید بتوان گفت که شمار قابل ملاحظه ای از گل های نیمار در رقابت های باشگاهی برزیل زده شده که در مقایسه با تیم های برتر اروپایی بسیار ساده تر می نماید.

هر چند تعداد بیشتر گل هایی که نیمار تا سن ۲۳ سالگی در مقایسه با مسی و یا رونالدو زده لزوما به این معنا نیست که او درنهایت از آن دو گل های بیشتری خواهد زد ولی نشان می دهد که این جوان اهل سائوپائولو را باید به عنوان بازیکن بالقوه ای پذیرفت که روزی می تواند به فهرست بزرگان تاریخ فوتبال بپیوندد.

بازی درخشان نیمار طی هفته های اخیر توجه بسیاری از کارشناسان فوتبال را جلب کرده است. آلبرت مانسو از سردبیران روزنامه ورزشی اسپورت در بارسلونا می گوید:"در حال حاضر نیمار از رونالدو خیلی بهتر است. رونالدو یک دوره ضعیفی را طی می کند و با رئال مادرید و مربی باشگاه راحت نیست. او نمی تواند نقش رهبری تیم را بازی کند. ولی این شرایط ممکن است هر لحظه تغییر کند."

"در مقابل نیمار امسال با تیم بارسلونا بهتر جوش خورده، از سالهای قبل خیلی پیگیرتر و جدی تر است و هر هفته که می گذرد بهتر بازی می کند. او اکنون در غیاب مسی می تواند تیم را هدایت کند و تمام ظرفیت و توانایی های خودش را نشان دهد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیمار بعد از گل درخشانی که در همه شبکه‌های اجتماعی مورد ستایش قرار گرفت از خوشحالی به هوا می‌پرد

تاتا مارتینو، سرمربی قبلی بارسلونا که هنگام پیوستن نیمار در سال ۲۰۱۳ هدایت تیم را به عهده داشت، این نکته را تایید می کند و می گوید:"نیمار به مرحله بلوغ رسیده و اکنون با دو فوتبالیست دیگری که بهترین های جهان هستند در سطح برابری قرار دارد."

رونالدینو بازیکن برزیل سابق بارسلونا که هنوز هم در میان هواداران این باشگاه محبوبیت ویژه ای دارد، در تمجید از فوتبالیست هموطن خود گفت:"نیمار یک پدیده استثنایی است و به نظرم او می تواند بهترین فوتبالیست جهان شود."

شانه به شانه مسی

اما دوره شکوفایی نیمار با بازگشت مسی به میدان ممکن است دچار وقفه شود.

مسی پس از حدود هشت هفته غیبت روز شنبه ۲۱ نوامبر در نیمه دوم ال کلاسیکو در برابر رئال مادرید وارد زمین شد. این مسابقه با دو گل سوارز، یک گل نیمار و یک گل اینیستا با نتیجه درخشان چهار بر صفر در خانه رئال مادرید به نفع بارسلونا به پایان رسید.

مسی بازیکنی است که تیم فعلی بارسلونا بر محور او ساخته شده و نحوه بازی تیم طوری است که سایر ۱۰ بازیکن در خدمت او هستند. آیا نیمار می تواند در یک چنین فضایی به رشد و درخشش خود ادامه دهد؟

به نظر می رسد که هیچکس در باشگاه و یا در میان هواداران بارسلونا حاضر نیست فعلا نیمار را با مسی مقایسه کند.

در سالهای اخیر مهاجمان خوبی مثل زلاتان ابراهیموویچ، الکسیس سانچز و پدرو که در کنار مسی جایی برای درخشش نداشتند، مجبور شدند بارسلونا را ترک کنند. ولی دیگرانی از جمله نیمار پذیرفته اند که مسی در درجه اول، تیم در درجه دوم و او در درجه سوم قرار دارد.

آلبرت مانسو می گوید:"نیمار با بازگشت مسی و ایفای نقش درجه دو در کوتاه مدت مشکلی نخواهد داشت. دلیل پیوستن او به بارسلونا این نبود که در همان سالهای اول مسی را کنار بزند بلکه می خواهد جانشین او شود. او به خوبی می داند که پس از بازگشت مسی نقش رهبری تیم را ستاره آرژانتینی به عهده خواهد گرفت."

جانشین مسی

در بارسلونا بسیاری نیمار را جانشین در خور مسی می دانند و معتقدند که پس از کناره گیری و یا شروع دوران افول مسی، ستاره بعدی تیم نیمار خواهد بود.

اما سئوال این است که نیمار تا چه مدتی حاضر است منتظر بماند. مسی هنوز ۲۸ ساله است و ممکن است چهار یا پنج سال دیگر به خوبی امروز بازی کند. در آن زمان نیمار ۲۸ ساله خواهد شد و ممکن است از ایفای نقش دوم خسته شده و بخواهد شخصا نقش رهبری را به عهده بگیرد.

شاید بهترین راه حل برای بارسلونا این است که شیوه ای از بازی را ابداع کند که هر دو بازیکن در آن اهمیت یکسانی داشته باشند.

درخشش و احساس مسئولیت نیمار طی هفته های اخیر که مسی غایب بود نشان داد که او لایق موقعیت بهتری در تیم است، به این معنا که باید او را شانه به شانه مسی قرار داد.

اینکه مسی حاضر است تاج پادشاهی خود را با بازیکن دیگری سهیم شود یا نه، نکته دیگری است.