بست و رونالدو؛ مقایسه دو بال طلایی منچستر‌یونایتد

حق نشر عکس Getty

ده سال از مرگ جورج بست گذشته، اما گذشت این زمان طولانی هم نتوانسته او را از قلب هواداران منچستر‌یونایتد خارج کند.

طرفداران یونایتد دقیقه ۷ بازی مقابل آیندهوون در لیگ‌ قهرمانان اروپا برای شماره ۷ اسطوره‌ای موبایل‌هایشان را روشن کردند تا با هزاران نقطه روشن در ورزشگاه اولدترافورد یادی از ستاره سال‌های دورشان بکنند. در کنار بست شاید بتوان کریستیانو رونالدو را بزرگ‌ترین شماره ۷ منچستر‌یونایتد دانست.

بست برای یونایتد ۴۷۰ بار به زمین رفت و ۱۷۹ گل زد. رونالدو در ۲۹۲ بازی‌اش برای یونایتد، ۱۱۸ گل زد. هر دوی این بازیکنان در خارج از زمین هم پر سر و صدا بودند، هرچند که از نظر تفکر حرفه‌ای فاصله‌ای زیاد باهم دارند. برخلاف رونالدو، بست ستاره‌ای بود که در خارج از زمین فوتبال هم مثل داخل آن تخت گاز رفت و خیلی زود از دنیای حرفه‌ای خداحافظی کرد.

خیلی‌ها بست را بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ منچستر یونایتد می‌دانند و حالا با داغ شدن شایعه بازگشت کریستیانو رونالدو، بهترین بازیکن جهان در سال گذشته، بی‌بی‌سی مقایسه‌ای انجام داده بین این دو بال تکنیکی یونایتد از زبان خودشان.

کشف

بست "به نظرم یک نابغه پیدا کردم." این متنی بود که باب بیشاپ، استعداد‌یاب منچستر یونایتد، پس از دیدن بازی بست ۱۵ ساله در باشگاه "کرگاگ بویز" برای سرمربی یونایتد، مت بازبی فرستاد.

رونالدو

حق نشر عکس Getty
Image caption رونالدو در سال ۲۰۰۸ به همراه منچستر‌یونایتد قهرمان انگلستان و اروپا شد و ۴۲ گل زد

رونالدو پس از یک بازی دوستانه پیش فصل، با مبلغ ۱۲.۲۶میلیون پوند از اسپورتینگ لیسبون به تیم الکس فرگوسن آمد. روی کین، کاپیتان یونایتد پس از آن بازی گفت: "او در آن مسابقه جلوی جان اوشی بازی می‌کرد. وسط بازی مجبور شدیم اوشی را پیش دکتر ببریم، چون سرگیجه گرفته بود."

فرگوسن هم گفت: "جان اوشی کارش را با میگرن تمام کرد و من گفتم با او قرارداد امضا کنید".

طنز

بست: اگر من زشت به دنیا آمده بودم، چیزی از پله نمی‌شنیدید.

رونالدو: شاید آن‌ها به این دلیل از من متنفرند که زیادی خوبم.

حرفه‌ای‌گری

بست: من پول زیادی خرج مشروب، زن‌ و ماشین‌های اسپورت کردم. بقیه پولم هم اسراف شد.

رونالدو: هیچ‌وقت پنهان نکردم که هدف من بهترین‌شدن بود.

میراث

بست: بعد از رفتن من، آن‌ها تمام مزخرفات را فراموش خواهند کرد و فقط فوتبال در یادشان می‌ماند. اگر فقط یک نفر هم فکر کند که من بهترین بازیکن جهان هستم، برایم کافی است.

رونالدو: احتیاجی نیست که بگویم وارد تاریخ فوتبال شده‌ام یا یک اسطوره هستم. آمار و ارقام همه چیز را نشان می‌دهد.

در مورد منتقدان

حق نشر عکس Getty
Image caption بست: اگر من زشت به دنیا آمده بودم، چیزی از پله نمی‌شنیدید

بست: مردم همیشه می‌گویند من نباید شمع را از دو سرش آتش بزنم (ضرب المثلی که اشاره به تلاش بیش از حد بدون استراحت دارد. اشاره به زندگی خصوصی پرحاشیه بست)، شاید شمع آن‌ها به اندازه کافی بزرگ نیست.

رونالدو: مردم من را هو می‌کنند چون خوش‌تیپ، پولدار و فوتبالیست بزرگی هستم. آن‌ها به من حسودی می‌کنند.

در مورد سایر بازیکنان

بست: پله یک بار گفت که به نظرش من بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ هستم. خودم همیشه فکر می‌کردم که بهترین بازیکن تاریخ هستم. شما باید این‌جوری به قضیه نگاه کنید. هیچ‌وقت نشده که بازیکنی را ببینم و احساس کنم که از من بهتر است.

رونالدو: این یک عقیده است. من به عقاید مختلف احترام می‌‌گذارم. شاید به نظر شما مسی از من بهتر باشد ولی به نظر خودم من از او بهترم. به همین سادگی.

بست در مورد بست

"من با استعدادی خدادادی متولد شدم و گاهی این تبدیل به یک ویژگی مخرب می‌شود. همان طوری که در زمین مسابقه می‌خواهم از بقیه بهتر باشم، داخل شهر که می‌روم هم مجبورم از همه بهتر باشم."

رونالدو در مورد رونالدو

"از نظر خودم من بهترینم."

بست در مورد رونالدو و رونالدو در مورد بست

بست: در طول سال‌های مختلف فقط بازیکنان کمی بوده‌اند که لقب جورج بست یا دیوید بکام جدید را گرفته‌اند، ولی این اولین باری است که در مورد من تعارف می‌شود.

رونالدو: برای من افتخار بزرگی است که روزی در سطح جورج بست و دیوید بکام قرار بگیرم. این چیزی است که برای بدست آوردنش به سختی تلاش می‌کنم.

نظر مربیان‌شان در مورد آن‌ها

مت بازبی در مورد بست: او می‌تواند از هر دو پایش استفاده کند و گاهی به نظر می‌رسد که شش پا دارد.

الکس فرگوسن در مورد رونالدو: کریستیانو رونالدو مستعد‌ترین بازیکنی است که با من کار کرده. او از تمام بازیکنان بزرگی که من مربی‌شان بوده‌ام جلو زده و باید بگویم که تعداد این بازیکنان خیلی بوده.

و سرانجام

حق نشر عکس Getty
Image caption جورج بست به همراه سو ویتمن، هنرپیشه بریتانیایی در مغازه لباس‌فروشی‌اش در منچستر

بست: اگر مجبور به انتخاب بین دو گزینه شوم که یا چهار بازیکن را جا بگذارم و از ۳۰ متری به لیورپول در آنفیلد گل بزنم یا با ملکه زیبایی دنیا بخوابم؛ انتخاب کردن خیلی سخت می‌شود. اما خوشبختانه من هر دو کار را کرده‌ام.