هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ ریسک بزرگ قلعه‌نویی

حق نشر عکس ISNA

تونی اولیویرا سرمربی تیم تراکتور سازی به مانند مربیان سابق قرمزپوشان تبریزی سرانجام نتوانست تا انتهای فصل دوام بیاورد. در سالهای گذشته دو مربی بر روی نیمکت مربیگری تراکتور سازی فصل را به اتمام رسانند.

فراز کمالوند و امیرقلعه نویی تنها مربیانی هستند که به رغم موضوعات حاشیه ای در تیم پرطرفدار تراکتور توانستند تا انتهای فصل جایگاه خودرا حفظ کنند.

تونی اولیویرا در سه نوبت مختلف و در میانه فصل به تراکتور اضافه شد و تا حدودی نیز نتایج مناسبی کسب کرد.

او امسال از ابتدای فصل سرمربیگری تراکتور را بعهده گرفت و بنظر می رسید قصد دارد برمبنای تفکرات خاص خود تراکتور را برای مسابقات داخلی ولیگ قهرمانان آسیا به تیمی مدعی تبدیل کند. اما اختلافات تونی با مدیران باشگاه و موضوعات مالی و همینطور مشکلات شخصی موجب شد تا سرمربی پرتغالی تراکتورسازی علاقه ای به ادامه کار نداشته باشد.

تراکتور شرایط بسیارحساسی دارد.این تیم یکشنبه از سری مسابقات لیگ برتر مقابل استقلال قرار می گیرد و پس از چند روز در مرحله نیمه نهایی جام حذفی یکبار دیگر مقابل استقلال بازی می کند.

پیروزی در این دو دیدار تا حدود زیادی تراکتور را به آرامش می رساند درغیراین صورت تماشاگران پرشور تراکتورسازی در ادامه فصل روزهای سختی را برای جانشین تونی رقم می زنند.

یکی از دلایل اصلی متزلزل بودن نیمکت مربیگری تراکتورسازی عدم ثبات مدیریتی دراین تیم است. مدیران و مسولان تیم پرطرفدار تبریزی هیچ برنامه مشخص و طولانی مدتی برای این تیم درنظر نمی گیرند و تغییر گاه و بیگاه مدیران این تیم موجب شده تا مربیان نیز درنیمه راه تعویض شوند.

مدیران تنها بدنبال نتایج کوتاه مدت هستند و به همین دلیل تراکتور به رغم داشتن بازیکنان ستاره و بااستعداد و همینطور تماشاگران پرشمارش در مسیر پیشرفت قرار ندارد.

امیرقلعه نویی جانشین تونی ریسک بزرگی را پذیرفته است و در شرایط فعلی آینده ای مبهم در تراکتور سازی پیش رودارد. تماشاگران تبریزی چندان دلخوشی از قلعه نویی ندارند و عدم نتیجه گیری در همین ابتدا سرمربی جدید تراکتور را دچار دردسرهای فراوانی می کند.

تراکتور سازی - استقلال تهران

امیرقلعه نویی یکبار دیگر مقابل استقلال قرار می گیرد. قلعه نویی بخوبی می داند شرایط تراکتور مساعد نیست. شکست در این دیدار این تیم را وارد بحرانی جدی می کند و قلعه نویی نمی خواهد در همان آغازکار وارد بحران شود.

شاید تساوی نتیجه مناسبی برای تراکتور باشد تا با خیالی آسوده خود را برای بازی مهم جام حذفی آماده کند.تراکتور سازی در پایان هفته سیزدهم هنوز نتوانسته به تکامل تاکتیکی برسد.

قلعه نویی به هیچ عنوان زمان ندارد و بایدهرچه زودتر مشکلات تراکتور را برطرف کند.

مهمترین نقطه ضعف شاگردان قلعه نویی عدم اعتماد به نفس کافی است. تنش و مشکلات حاشیه ای در تراکتور موجب شده تا بازیکنان این تیم با استرس بازی کنند.

اگر قلعه نویی مشکلات روانی بازیکنان را برطرف کند و اعتماد بنفس و میل به پیروزی را به این تیم بازگرداند تراکتورسازی همچنان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است.

مهمترین دغدغه های امیر قلعه نویی نوع بازی گرفتن از حمزه یونس و انتخاب استراتژی مناسب دربهره گیری از قابلیتهای فنی سروش رفیعی و بختیاررحمانی است.

قلعه نویی در بازی گرفتن از بازیکنانش مهارت دارد وهمین موضوع می تواند برگ برنده او در تراکتورسازی باشد.

پرویز مظلومی بخوبی می داند شکست در تبریز تمامی معادلات این تیم را برای قهرمانی نیم فصل به هم می ریزد.استقلال درحمله خطرناک است اما سیستم دفاعی این تیم بسیار شکننده است.

ذوب آهن واستقلال خوزستان وهمینطور سایپا نشان دادند که ارسال از کناره ها نقطه ضعف اصلی تیم مظلومی است.رحمتی ومدافعین میانی استقلال در ارسال از کناره ها بسیار ضعیف عمل می کنند. علی حمودی و سعید آقایی به همراه ایران پوریان می توانند مهره های کلیدی تراکتور دراین بازی حساس باشند.

سپاهان- راه آهن

سپاهان دراین بازی خانگی تنها بدنبال سه امتیازبازی است. مهمترین مشکل سپاهان در خط دفاعی این تیم است. هادی عقیلی،عبدالله کرمی.

حبیب گردانی و وریا غفوری چهارمدافع اصلی این تیم بسیار ناهماهنگ عمل می کنند. در دفاع چهارنفره خطی آشنایی ار نوع بازی یکدیگر بسیار حیاتی است اما دربازی گذشته سپاهان عدم هماهنگی مدافعین این تیم مهمترین نقطه ضعف آنان بود.

حق نشر عکس Getty

استیماچ باید هر چه زودتر این مشکل را برطرف کند. بازگشت علی کریمی در میانه میدان خبرخوبی برای سپاهان است. راه آهن روزهای سختی را به همراه تارتارتجربه می کند. بازیکنان جوان وبا انگیزه راه آهن سعی می کنند با دوندگی بی امان کمبودهای تاکتیکی خود را برطرف کنند. بازگشت تمامی بازیکنان درزمان دفاع به زمین خودی وتراکم زیاد در میانه میدان موجب می شود کناره های این تیم همواره مورد استفاده حریفان قرار بگیرد.

حضور همیشگی میلاد محمدی درحمله سمت چپ راه آهن را درزمان دفاع به پاشنه آشیل این تیم تبدیل کرده است. تارتار احتمالا با سیستمی کاملا دفاعی بازی را شروع می کنددراین صورت مهرداد محمدی فوروارد جوان راه آهن با سرعت وتکنیک خاص خود درضدحملات تمامی امیدهای تارتاربرای گلزنی است.

فولاد- نفت

اسکوچیچ ومنصوریان در شرایطی کاملا یکسان قرار دارند. هردو این مربیان روزهای پرتنشی را تجربه می کنند. شکست برای هریک از آنان می تواند به معنای خداحافظی با نیمکت مربیگری باشد.

قرارداد سنگین وگرانقیمت اسکوچیچ موجب شده تا مدیران فولاد تا حدود زیادی محافظه کارانه عمل کنند.منصوریان نیزتا حدودی از حمایت مدیران نفت برخوردار است اما درفوتبال ایران هرزمان باید منتظر تصمیمات غیر منتظره بود.

فولاد با بکارگیری اکبرایمانی ومهدی بدرلو درمیانه میدان تا حدودی با ثبات شده است.دراین صورت چاگو آزادی عمل بیشتری دارد و حضوری موثر در حملات دارد.

مهمترین مشکل فولاد نداشتن بازیکنی تمام کننده است.اگرفولاد بتواند درنیم فصل بازیکنی مناسب دراین پست جذب کند مطممًنا به رده های بالاب جدول صعود می کند.نفت نیز مشکلاتی شبیه فولاد دارد.

نانگ نتوانسته بعنوان تمام کننده درنفت موفق باشد و مطهری جوان و کم تجربه نیز فاقد اعتماد بنفس لازم است.مصدومیت کارلوس سانتوز، جلال حسینی و پیام صادقیان که این روزها آماده ترین بازیکن نفت است دغدغه های منصوریان را دوچندان کرده است.بازگشت ایمان مبعلی تمامی دلخوشی های منصوریان در این بازی حساس است.

پرسپولیس - گسترش فولاد

پرسپولیس زیبا و با برنامه بازی می کند اما درنتیجه گیری موفق نیست.مهمترین نقطه مثبت پرسپولیس درساده بازی کردن آنان است .برانکو با سیستم کاملا ابتدایی ٢-٤-٤ کلاسیک از توانایی بازیکنانش بیشترین بهره را می گیرد.

حق نشر عکس Reuters

فرشاداحمدزاده ومحسن مسلمان بازیکنانی تکنیکی پرسپولیس درکنار کمال کامیابی نیا و احمد عبدالله زاده که بعنوان هافبکهای دونده ایفای نقش می کنند ترکیبی کاملا متعادل درمیانه میدان تشکیل داده اند.

طارمی مرد اول خط حمله پرسپولیس و علیپور جوان بدلیل محرومیت در این بازی حضور ندارند. غیبت طارمی خبرناراحت کننده ای برای برانکو است. جری بنگستون به همراه میلاد کمندانی جوان بااستعداد قرمزپوشان تمامی امیدهای برانکو برای گلزنی دراین بازی حساس می باشند.

اگر مهاجمین پرسپولیس قدرموقعیتهای خطرناک را می دانستند مطمئنا قرمزپوشان درجدول رده بندی جایگاه بهتری داشتند.

مهاجمین پرسپولیس درجریان بازی موقعیتهای فراوانی را از دست می دهند و طبق قانون نانوشته فوتبال تیمی که گل نزند دروازه اش باز می شود و قرمزپوشان به همین دلیل امتیازات فراوانی را از دست دادند.

گسترش فولاد در بازی گذشته مقابل سپاهان به سه امتیاز ارزشمند دست پیدا کرد.شاگردان فراز کمالوند در آزادی بدنبال اثبات توانایی خود هستند.درکنار داریوش رضاییان،شهرام گودرزی نشان داده می تواند هرلحظه خطرناک باشد.پرسپولیس با پیروزی دراین دیدارتا حدود زیادی به تیمهای صدرجدول نزدیک می شود.