آرزوی اسطوره سوئیسی: طلای انفرادی المپیک

حق نشر عکس Getty

راجر فدرر موفق‌ترین مرد تاریخ تنیس به شمار می‌رود. او ۱۷ گرند‌اسلم در کارنامه دارد، قهرمان جام دیویس شده و مدال طلای دونفره المپیک را هم به گردن آویخته است. تنها جای یک عنوان در کلکسیون درخشان این ستاره سوئیسی خالی است: طلای انفرادی المپیک.

این عنوانی است که فدرر ۳۴ ساله هنوز در رویای کسب آن است، هرچند که خودش می‌گوید بهترین شانس برای تحقق این رویا را از دست داده است: "به نظرم بهترین شانسم سال ۲۰۰۴ بود، چون آن سال من سه گرند‌اسلم بردم. آن سال بهترین بازیکن جهان بودم و بخت اول قهرمانی. فکر کنم بعد و قبل از المپیک هم عالی بودم، اما در آن مسابقات نتوانستم."

فدرر در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی چهارم شد. در دور دوم المپیک ۲۰۰۴ آتن حذف شد. به یکچهارم نهایی المپیک ۲۰۰۸ پکن رسید و در فینال المپیک ۲۰۱۲ لندن هم به اندی ماری باخت.

او درباره المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو می‌گوید: "من بدون شک جزو بخت‌های قهرمانی نیستم. باید کاری کنم که در حول و حوش المپیک در اوج بازی‌ام باشم."

به نظر می‌رسد که برای قهرمانی در سال آتی، مثل هر تورنمنت دیگری، فدرر یک مانع بزرگ بر سر راه داشته باشد: نواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان.

فدرر امسال به فینال ویمبلدون، فینال اوپن آمریکا و دیدار نهایی مسابقات فینال تور جهانی تنیس رسید و در تمامی آن‌ها به جوکوویچ باخت.

به دنبال آخرین شکست از جوکوویچ، فدرر تصمیم گرفت مربی‌اش را تغییر دهد و ایوان لیوبیچیچ جای استفان ادبرگ را گرفت.

لیوبیچیچ کروات به اندازه ادبرگ سابقه قهرمانی در گرند‌اسلم‌ها را ندارد، ولی همه چیز را درباره جوکوویچ می‌داند و قبل از بازنشستگی در سال ۲۰۱۲ بارها مقابل این تنیس‌باز صرب بازی کرده است.

با این حال فدرر می‌گوید که تنها دلیل آوردن لیوبیچیچ، غلبه بر جوکوویچ نیست: "به نظرم برداشت بسیاری از مردم این است که همه چیز به جوکوویچ ربط دارد، اما این حرف کاملا غلط است."

Image caption فدرر به همراه مارتینا هینگیس در مسابقات دونفره مختلط المپیک ریو بازی می‌کند

فدرر که به همرا استن واورینکا قهرمان مسابقات دونفره المپیک ۲۰۰۸ پکن شد و در المپیک لندن هم مدال نقره گرفت، می‌خواهد از هر فرصتی برای افزودن به تعداد مدال‌های سوئیس استفاده کند.

او چندی پیش اعلام کرد که به همراه مارتینا هینگیس در مسابقات دونفره مختلط المپیک ریو هم بازی می‌کند. هرچند که هیچ چیز نمی‌تواند جای خالی یک طلای انفرادی را در کلکسیون طلایی ستاره سوئیسی پر کند.