سرمربی تیم ملی والیبال ایران: استعداد کافی نیست، باید زیاد تمرین کنیم

حق نشر عکس ISNA

رائول لوزانو، مربی آرژانتینی والیبال که برای بستن قرارداد رسمی با فدراسیون والیبال ایران و ارایه برنامه‌های خود به تهران سفر کرده است، در نخستین نشست خبری خود گفت، رویایی دارد که امیدوار است در ایران محقق شود.

این مربی ۵۹ ساله که مهم‌ترین وظیفه‌اش رساندن تیم ملی والیبال ایران به المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو است، گفت: " فکر می کنم بازیکنان ایران انگیزه های زیادی دارند. آنها هر کدام احساس مسولیت می کنند. این قول را می دهم بازیکنان به بالاترین نحو ممکن تمرین کنند و آماده شوند. برای من که والیبال را بصورت عملی و تئوری در کشورهای مختلف پی گرفته ام باید بگویم تیم ملی نماینده کل کشور است."

لوزانو همچنین درباره شایعاتی که در مورد بی انضباطی شماری از ملی‌پوشان ایران شنیده می‌شود، گفت: " طبق اطلاعاتی که از دوستانم گرفتم موردی را در خصوص عدم نظم و انضباط در تیم ملی ایران ندیدم. شاید منظور دوستان نظم تاکتیکی است. با توجه به اینکه آنالیز خیلی مهم است همه مسایل را با تمرینات سخت و درست انجام خواهیم داد. تنها شیوه قابل اجرا این است، طوری تمرین کنیم که حتی بازیکنان وقت استراحت نداشته باشند. یک گیتاریست ساعت‌ها تمرین می کند تا به هارمونی برسد که شما ساعتی کوتاه از آن لذت ببرید. حضور افراد مستعد در تیم کافی نیست و نیاز به تمرین خیلی زیاد است."

لوزانو در مورد خولیو ولاسکو مربی پیشین تیم ملی ایران که گفته می‌شود، از دلایل اصلی استخدام او توسط مسئولان فدراسیون والیبال ایران بود، نیز گفت: "مادر ولاسکو معلم زبان من بود. با برادرش هم در یک باشگاه بازی می کردیم و هر دو با هم نیز همبازی بودیم. حتی یک بار یک هفته به ایران آمده بودم که او را ببینم. ما در لیگ جهانی رقیب هستیم و حالا سعی می کنیم به هم اطلاعات ندهیم."

لوزانو که امیدوار است والیبال ایران را به المپیک ریو برساند، گفت: "از اواخر اسفند برخی بازیکنان با سیچلو (دستیارش) استارت می‌زنند. از اوایل فروردین خودم به ایران می‌آیم. از آن زمان حداقل ۶ هفته زمان خواهیم داشت. تاریخ دقیق مسابقه‌های انتخابی المپیک هنوز معلوم نیست اما بعد از حضور در ژاپن احتمالا دو سه هفته فرصت خواهیم داشت در لیگ جهانی شرکت کنیم که در این دوره با حضور تیم‌های قدرتمندی و در سه مرحله بین کشورهای ایران، صربستان و برزیل برگزار می‌شود و پس از لیگ جهانی تنها ۱۰ روز فرصت داریم تا خود را به المپیک برسانیم. "

تیم ملی والیبال ایران اردیبهشت آینده باید در مسابقات انتخابی المپیک که در ژاپن برگزار می شود، شرکت کند.

تیم اول آسیا به این رقابت‌ها راه پیدا خواهد کرد.