هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ شروع نيم فصل دوم بدون تعطيلات

حق نشر عکس Getty

صرف نظر از ليگ برتر فوتبال انگلستان كه تعطيلات میان فصل ندارد تمامی ليگ‌های اروپايی پس از پايان نيم فصل اول به تعطيلات می‌‌روند.

در اين مدت علاوه بر اينكه بازيكنان برای نیمه دوم فصل تجديد قوا می‌كنند، باشگاها نيز در نقل و انتقالات با جذب بازيكنان مورد نظر، مشكلات فنی خود را برطرف می‌‌كنند.

اما ليگ برتر ايران با ديگر كشورهای صاحب سبک كاملا متفاوت است. در حالیکه پس از پایان نیم‌فصل (هفته پانزدهم)، هفته شانزدهم فردا بدون وقفه آغاز می‌شود، بازی‌های ليگ پس از هفته هفدهم به مدت هشت هفته تعطيل خواهند شد.

بازی‌های مقدماتی المپيك يكی از دلايل اصلی چنین وقفه‌ای است. در شرايط فعلی حفظ روند رو به رشد مدعيانی همچون استقلال خوزستان، استقلال تهران، ذوب آهن و پرسپوليس ازدغدغه‌های اصلی سرمربيان این تيم‌ها است.

درحاليكه حضور در المپيك افتخاری ويژه برای فوتبال ايران بشمار می‌آيد اما تعطيلات غيرضروری ضرر جبران ناپذيری به آن وارد می‌كند. تعطيلات طولانی مدت بازيكنان را كاملا از شرايط مسابقه دور می‌كند كه در نهايت موجب افت كيفی مسابقات وعدم استقبال تماشاگران نيز می‌شود.

بازيهای مهم هفته شانزدهم ليگ برتر فوتبال ايران:

پديده - پرسپوليس

حق نشر عکس Getty
Image caption مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس

شاگردان رضا مهاجری در هفته گذشته مقابل سپاهان در دقايق پايانی توانستند از سومین شكست پی‌در‌پی جلوگيری كنند. مهمترين مشكل تيم پديده عدم تمركز در سيستم دفاعی اين تيم است.

اشتباهات فردی مدافعان پديده از عوامل اصلی شكستهای هفته‌های اخير آنان است. حسين مرادمند مدافع مركزی اين تيم به همراه ايگور پراهيچ در زمانهايی از بازی تمركز خود را از دست می‌دهند. تجربه پراهيچ از مرادمند بيشتر است اما عدم هماهنگی اين دو در تنظيم خط دفاعی، نقطه ضعف اصلی پديده است.

در مركز زمين ميثم نقی‌زاده هافبك دفاعی پديده در تنظيم آهنگ تيمی تا حدی موفق عمل می‌كند اما بدليل ضعف در توپ‌ربایی، نمی‌تواند ضعف خط دفاعی را بخوبی پوشش دهد.

پديده با سيستم ١-٤-١-٤ سعی دارد با ايجاد دو خط دفاعی و گماردن نقی‌زاده بين اين دو خط فضای كمتری در اختيار مهاجمان خطرناك پرسپوليس قرار دهد. مهاجری در ابن بازی بدنبال گل نخوردن است و در ضربات ايستگاهی نيم نگاهی نيز به دروازه پرسپوليس دارد.

با اینکه پرسپوليس در بهترين شرايط در مشهد مقابل پديده قرار می‌گيرد اما غيبت احمدزاده يكی از نگرانی‌های برانكو دراين بازی است.

احتمالا اميد عاليشاه در سمت چپ جايگزين احمدزاده می‌شود که در اين صورت عليپور زوج طارمی در خط حمله خواهدشد. در هفته‌های گذشته بنگستون كمتر دركنار طارمی به بازی گرفته شده است. شايد اين بازی بهترين موقعيت برای برانكو باشد تا همزمان از هر دو مهاجم گلزن خود استفاده كند.

استقلال خوزستان - سپاهان

استقلال خوزستان، صدرنشين شايسته ليگ برتر در اهواز ميزبان سپاهان است. شاگردان ويسی صرف نظر از توانايی‌های فنی به مرحله‌ای از خودباوری رسيده‌اند كه می‌توانند ذوب آهن، يكی از بهترين تيمهای حال حاضر فوتبال ايران را در اصفهان شكست دهند.

شاگردان ويسی نظم دفاعی بسيار خوبی دارند و همين موضوع موجب شده تا كمترين گل خورده را در ليگ داشته باشند اما اين تنها عامل موفقيت استقلال خوزستان نيست؛ مهمترين نقطه قوت استقلال خوزستان سرعت عالی اين تيم در انتقال از دفاع به حمله است. ميثم دورقی و ديگر هافبك‌های استقلال پس از دريافت توپ و دركمترين زمان ممكن مهاجمان را پيدا می‌كنند.

اما سپاهان شرايط مناسبی ندارد و زردپوشان اصفهانی تيمی كاملا متوسط بنظر می‌رسند. استيماچ هنوز نتوانسته از لحاظ فنی تاثير مثبتی داشته باشد. سپاهان در ميانه ميدان كاملا بی‌برنامه است و در خط دفاعی نيز ثبات لازم را ندارد. با اين شرايط سپاهان مسابقه‌ای بسيار دشوار را در اهواز پيش رو دارد.

نفت تهران - تراكتور سازی

حق نشر عکس Getty
Image caption ایمان مبعلی هافبک نفت تهران

نفت با علی منصوريان به روزهای خوب خود بازگشته است. بازيكنان جوان نفت از بحران ابتدای فصل كاملا فاصله گرفته‌اند. اضافه شدن ايمان مبعلی موجب شده تا توازن درميانه ميدان نفت يكبار ديگر برقرار شود. جوانان دونده و پرتحرك نفت نيازمند بازيكنی بودند که بتواند با تفكر آنان را هدايت كند.

مبعلی در نقش مغز متفكر نفت بيشترين تاثير را در روند رو به رشد اين تيم ايفا كرده است. نانگ نيز تا حدودی اعتماد به نفس خود را بدست آورده و اميد نفت برای گلزنی در اين بازی حساس است.

اما تراكتور با سرمربی‌گری قلعه‌نويی كاملا سردرگم بازی می‌كند. استفاده از سزار هافبك دفاعی تراكتور در نقش تك مهاجم هيچ دليل فنی ندارد و این بازیکن در ميانه ميدان بمراتب باكيفيت‌تر است.

مهمترين مشكل تراكتور صرف نظر از موضوعات فنی به بازيكنان سرباز اين تيم بازمی‌گردد. بختيار رحمانی، سروش رفيعی و علی حمودی هنوز نتوانسته‌اند با شرايط تراكتور هماهنگ شوند.

انتقادهای تماشاگران تراكتور از اين بازيكنان موجب شده تا آنان در شرايط بسيار بدی باشند. امير قلعه‌نويی هرچه زودتربايد اين مشكل را برطرف كند. او برای ترميم خطوط ميانی وحمله، مهدی كيانی و فرزاد حاتمی را جذب كرده است. كيانی با قدرت رهبری و جنگندگی خود تا حدی مشكلات سيستم دفاعی تراكتور را برطرف می‌كند.

شرايط نفت بمراتب بهتر از تراكتور است اما تجربه قلعه‌نويی می‌تواند به كمك تراكتور بيايد.

استقلال تهران - سياه جامگان

استقلال اين روزها بسيار منطقی بازی می‌كند. برخلاف ابتدای فصل، شاگردان پرويز مظلومی كمتر احساساتی می‌شوند، مهاجمان استقلال از كمترين موقعيت نهايت استفاده را می‌كنند و مدافعان اين تيم نيز بسيار با‌هوش عمل می‌كنند.

مهمترين نكته‌ای كه موجب موفقيت استقلال شده دوری اين تيم از تنش‌های معمول سالهای گذشته است. آرامش خاصی که در استقلال برقرار است يكی از دلايل اصلی موفقيت‌های اين تيم است.

حق نشر عکس Getty
Image caption امید ابراهیمی مهاجم استقلال تهران

خبر بد برای استقلال مصدوميت مهدی رحمتی است. مهدی رحمتی بعنوان رهبر و مهره غيرقابل انكار آبی‌پوشان، در سيستم دفاعی این تیم بدون جانشين است. مدافعان استقلال كاملا در خدمت رحمتی هستند و در تمامی دقايق بازی از دروازه‌بان خود خط می‌گیرند. طالب‌لو جانشين رحمتی، برغم تمام شايستگ‌هايش كار بسيار سختی را پيش رو دارد.

در خط حمله سجاد شهباززاده به روزهای اوج بازگشته و درميانه ميدان روزبه چشمی و اميد ابراهيمی كاملا هماهنگ بازی می‌كنند.

اما سياه جامگان با سرمربی‌گری كاظمی همچنان در بحران قرار دارند. كاظمی بيشتر بازيكنان ابتدای فصل را اخراج كرده و با تركيبی كاملا متفاوت قصد دارد در نيم فصل دوم اين تيم را از سقوط نجات دهد. احتمالا سياه جامگان با سيستمی كاملا دفاعی بدنبال كسب حداقل امتيار در ورزشگاه آزادی خواهند بود و همين موضوع كار استقلال را بسيار سخت می‌كند.