قهرمانان فراموش شده در فوتبال ایران

حق نشر عکس nil

با این که فوتبال ایران بیش از یک دهه است که به‌ صورت حرفه‌ای درحال فعالیت است اما بیشتر باشگاه‌ها پس از پانزده سال هنوز با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو هستند.

دراین بین هنوز برنامه مناسبی برای این مشکل و دیگر موضوعات مربوط به فوتبال حرفه‌ای درنظر گرفته نشده است. برای حرفه‌ای شدن تنها افزایش دستمزد و یا تغییر شماره پیراهن بازیکنان به انگلیسی کافی نیست.

برای حرفه‌ای شدن پیش زمینه‌های بسیارمهمی وجود دارد که فوتبال ایران کاملا با آن‌ها غریبه است. برای نمونه بیش از ۱۰۰ سال پیش و زمانی که لیگ حرفه‌ای فوتبال با حضور هشت تیم وبرای اولین بار درکشور انگلستان شکل گرفت پس از مدتی کوتاه سازمانی به نام "اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای" تاسیس شد.

وظیفه این سازمان به طور کلی حمایت از بازیکنان حرفه‌ای فوتبال در زمان بازیگری و بازنشستگی است. یکی از مهمترین وظایف این سازمان نیز کمک به بازیکنانی است که به دلایلی در شرایط مناسبی قرار ندارند.

بیمه درمانی، استفاده از تجربیات آنان درباشگاه‌های فوتبال و کمک‌های مالی برای حضور در کلاسهای مربیگری، نمونه‌هایی بسیار ساده از وظایف این سازمان است. قدمت "اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای" نزدیک به صدو بیست سال است. سابقه‌ای که نشان از برنامه‌ریزی درست واصولی در فوتبال حرفه‌ای است.

درحال حاضر این سازمان نزدیک به چهارهزار عضو دارد و همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد وظیفه اصلی‌اش حمایت مادی ومعنوی از بازیکنان حرفه‌ای فوتبال بریتانیا درگذشته و حال است. اگر برای هریک از اعضای این سازمان اتفاق ناگواری رخ دهد، با حمایت کامل این سازمان روبرو خواهند شد.

اما درایران، بازیکنان سابق تیم ملی شرایط بسیار نامناسبی دارند و شماری از بازیکنان کنونی نیز به دلیل عدم دریافت به موقع دستمزدهای خود، مشکلات فراوانی با باشگاههایشان دارند. هیچ سازمانی هم برای حمایت از آنان وجود ندارد.

حق نشر عکس nil
Image caption منوچهر شفقتیان بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس به دلیل مشکلات اقتصادی از افسردگی حاد رنج می‌برد.

در این میان شرایط پیشکسوت‌های فوتبال ایران نگران کننده‌تر است. منوچهر شفقتیان بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس به دلیل مشکلات اقتصادی از افسردگی حاد رنج می‌برد. او در اعتراض به شرایط حال حاضر فوتبال ایران لب ودهان خود را دوخت.

رضا احدی یکی دیگر از ستارگان سابق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال که از بی توجهی مسئولین باشگاه استقلال و فدراسیون فوتبال ایران بسیار رنجیده خاطر بود، نیز شرایط نامناسبی دارد.

در حالیکه رضا احدی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ایرانمهر تهران با مرگ دست وپنجه نرم می‌کند، هیچ‌یک از مدیران فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال تا به حال از او عیادت نکرده‌اند.

حق نشر عکس nil
Image caption هیچ‌یک از مدیران فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال تا به حال از رضا احدی عیادت نکرده‌اند

رضا احدی از معدود لژیونر‌های فوتبال ایران است که در دهه شصت درآلمان مشغول به فعالیت بود اما به دلیل حجب وحیا و عدم وابستگی به اشخاصی خاص همواره در حاشیه قرار گرفت.

آقای احدی درمدتی کوتاه مسئولیت تیم جوانان استقلال را به عهده داشت و بازیکنانی مانند وحید طالب‌لو، مجتبی جباری، آندرانیک تیموریان و خسرو حیدری را به فوتبال ایران معرفی کرد؛ موضوعی که نشان از شایستگی‌های این مربی جوان و با‌آتیه دارد.

شرایط نابسامان رضا احدی و منوچهر شفقتیان نمونه‌یی بارز از ناهنجاری در فوتبال ایران است. برای حرفه‌ای شدن باید تمامی جوانب را در نظرگرفت. قهرمانان سابق فوتبال ایران بخشی جدا نشدنی از پیکره فوتبال هستند که باید همواره از تجربیاتشان استفاده کرد.

در حالیکه استعدادیاب‌های فوتبال ایران افرادی کاملا ناآشنا به فوتبال ایران هستند، افرادی مانند رضا احدی و منوچهر شفقتیان با تجربه گرانبهای خود خانه نشین هستند و در بیمارستان بسر می‌برند.

قدردانی ازپیشکسوتان فوتبال ایران نشان از احترام به بازیکنان حال حاضر فوتبال است. موضوعی که متاسفانه در فوتبال ایران کاملا نادیده گرفته می‌شود.