تبانی در تنیس؛ پیشنهاد ۱۱۰ هزار پوندی به جوکوویچ

حق نشر عکس EPA

نواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان از پیشنهاد رشوه ۱۱۰ هزار پوندی به خود در اوایل دوران حرفه‌ای تنیسش خبر داد.

با این حال، این تنیس‌باز صرب که قهرمانی در ۱۰ گرند‌اسلم را در کارنامه دارد، گفت، شواهدی برای وجود تبانی بین تنیس‌بازان برجسته دنیا وجود ندارد: "این قضیه به طور قطعی ثابت نشده و فقط گمانه‌زنی است."

بی‌بی‌سی و همزمان با آن وبسایت خبری بازفید به شواهدی محرمانه دست یافته‌اند که از تبانی گسترده در سطح اول تنیس جهان خبر می‌دهد.

طبق این مدارک، نام ۱۶ بازیکن تنیس که جزو ۵۰ نفر اول رده‌بندی جهانی بوده‌اند، در یک دهه گذشته بارها به دلیل سوءظن در مورد باختن عمدی بازی‌ها، به "ستاد سلامت تنیس" گزارش شده است.

این ستاد نهاد ناظر بر سلامت ورزش تنیس است که در سال ۲۰۰۸ مشترکا توسط فدراسیون جهانی تنیس، اتحادیه تنیس حرفه‌ای مردان، اتحادیه تنیس زنان و برگزارکنندگان مسابقات جایزه بزرگ تنیس تشکیل شد.

به تمام این بازیکنان از جمله برندگان گرند‌اسلم‌ها که در مورد آنها تحقیق شده، اجازه ادامه حضور در مسابقات داده شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption سرینا ویلیامز می‌گوید اگر تبانی در تنیس وجود داشته باشد، او از آن بی‌خبر است

در سال ۲۰۰۷ مسئولان تنیس ۲۶۰۰۰ بازی، شامل سه مسابقه در ویمبلدون، را بررسی کردند که نشانه هایی از حضور تبانی‌کنندگان در آنها دیده می شد، اما پس از آن هیچ کاری انجام نشد.

جوکوویچ گفت: "تا جایی که دانش و اطلاعات من در مورد تبانی اجازه می‌دهد، باید بگویم که در سطح اول تنیس دنیا تبانی نشده است. در سطوح پایین‌تر احتمال بروز این قضیه هست. البته من در این مورد صاحب‌نظر نیستم و فقط عقیده شخصی‌ام را می‌گویم. ولی باید بگویم که افراد و سازمان‌هایی هستند که کار روزانه‌شان در این زمینه است تا این اطمینان وجود داشته باشد که در زمین کار خلافی انجام نمی‌شود."

جوکوویچ همچنین گفت که در دور اول اوپن سن‌پترز بورگ در سال ۲۰۰۷ تبانی‌کنندگان سراغ او رفته بودند: "آن‌ها با اعضای تیم من تماس گرفتند، طبیعی است که ما بلافاصله جواب منفی دادیم. و باید بگویم که آن پیشنهاد هیچ تاثیری هم روی من نگذاشت."

سرینا ویلیامز، زن شماره یک تنیس جهان هم گفت که اگر تبانی در دنیای تنیس وجود داشته باشد، او چیزی در مورد آن نمی‌داند: "من فقط می‌توانم در مورد خودم صحبت کنم. من با تمام وجود بازی می‌کنم و به نظر می‌رسد که بقیه هم همین کار را می‌کنند."