زهرا نعمتی پرچمدار ایران در المپیک ریودوژانیرو شد

حق نشر عکس Getty

زهرا نعمتی، دارنده مدال طلای پارالمپیک لندن، پرچمدار کاروان ورزشی ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو شد.

از میان ۱۵ پرچمدار ایران در دوره‌های پیشین المپیک زهرا نعمتی سومین زنی است که این مسئولیت به او سپرده شده است. پیش از نعمتی، لیدا فریمان (تیراندازی) در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا و هما حسینی (قایقرانی) در المپیک ۲۰۰۸ پکن، زنان پرچمدار کاروان ورزشی ایران بودند.

زهرا نعمتی که در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن قهرمان مسابقات تیر و کمان شد تا تبدیل به اولین ورزشکار زن ایرانی شود که در مسابقاتی در سطح المپیک یا پارالمپیک برنده مدال طلا شده است.

او دو ماه پیش با حضور در مسابقات انتخابی المپیک ریو در تایلند نیز موفق شد به عنوان نخستین ورزشکار معلول ایرانی سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را به دست بیاورد. او کمی بعد از آن هم با کسب امتیاز ورودی لازم دومین حضور متوالی خود در بازی های پارالمپیک را نیز قطعی کرد.

زهرا نعمتی، پس از عملکرد چشمگیر در مسابقات قهرمانی آسیا که در بانکوک، پایتخت تایلند برگزار شد در نظرسنجی کمیته بین‌المللی پارالمپیک، بهترین ورزشکار ماه نوامبر شناخته شد.

علاوه بر زهرا نعمتی تا به حال ۲۷ ورزشکار ایرانی دیگر در رشته‌های مختلف سهمیه حضور در بازی‌های المپیک ریو را به دست آورده‌اند. این همچنین نخستین‌بار است که یک ورزشکار از رشته تیر و کمان پرچمدار ایران در المپیک شده است.

همچنین با تصمیم هیات اجرایی کمیته ملی المپیک قرار شد که تمام مدال‌آوران المپیک ریو به استخدام رسمی کمیته ملی المپیک دربیایند.

مطالب مرتبط