آدیداس همکاری خود را با فدراسیون جهانی دو و میدانی قطع می‌کند

حق نشر عکس Getty

بی‌بی‌سی دریافته است که کمپانی لباس و وسایل ورزشی آدیداس، به همکاری خود با فدراسیون جهانی دو و میدانی پایان می‌دهد.

بنا بر اظهارات منابع آگاه، آدیداس که بزرگترین حامی مالی این فدراسیون است گفته که چهار سال زودتر همکاری خود را قطع می‌کند.

آدیداس گفته که فدراسیون جهانی دو و میدانی را از تصمیم خود مطلع کرده و اعلام کرده که دلیل این تصمیم‌گیری رسوایی دوپینگ در این ورزش و نقش این فدراسیون بوده است.

منابع آگاه به بی‌بی‌سی گفته اند که این تصمیم منجر به قطع میلیون‌ها دلار از درآمد فدراسیون جهانی دو و میدانی خواهد شد و مطمئنا تاثیر مهمی در ادامه ریاست سباستین کو بر این نهاد خواهد داشت.

سباستین کو، قهرمان سابق المپیک و رئیس کمیته برگزاری المپیک لندن در ماه اوت برای یک دوره چهار ساله به ریاست فدراسیون‌ جهانی دو و میدانی انتخاب شد.

او پیش از انتخاب وعده داد که در صد روز اول ریاستش بر این فدراسیون، یک کمیته مستقل مبارزه با دوپینگ برای بررسی اتهامات دوپینگ گسترده در این ورزش تشکیل دهد.

آدیداس و فدراسیون هنوز واکنشی رسمی به انتشار این خبر نشان نداده‌اند.

بی‌بی‌سی دریافته که آدیداس در ماه نوامبر و پس از انتشار نخستین گزارش مستقل آژانس مبارزه با دوپینگ از تصمیم خود برای قطع ادامه حمایت مالی خود به فدراسیون جهانی اطلاع داده بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای کو اعلام کرده که پس از بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو، از ریاست کمیته المپیک بریتانیا استعفا خواهد کرد

پنج‌شنبه هفته گزارش مستقل آژانس مبارزه با دوپینگ از "فساد نهادینه"در این فدراسیون خبر داد.

دیک پاوند٬ نویسنده این گزارش گفت که برخی از ورزشکاران اهل ترکیه و روسیه که در آزمایش دوپینگ رد شده بودند٬ به مقامات رشوه پرداخت کرده‌اند.

به عقیده آدیداس، بر اساس گزارش پاوند، "دوپینگ نهادینه" در این فدراسیون، نقض قرارداد محسوب می‌شود.

آدیداس و فدراسیون جهانی دو و میدانی در سال ۲۰۰۸ قراردادی ۱۱ ساله امضا کردند که در آن زمان مبلغ این قرارداد ۳۳ میلیون دلار گزارش شد.

اما منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ارزش این قرارداد در عمل بسیار بیشتر از این عدد است و با توجه به پول نقد و فروش محصولات، ارزش آن به سالی ۸ میلیون دلار می‌رسد که اگر آدیداس همکاری‌اش را قطع کند، به معنی آن است که فدراسیون جهانی دو و میدانی چیزی بیش از ۳۰ میلیون دلار از دست خواهد داد.

مطالب مرتبط