ونگر: لیگ برتر باید پول بیشتری برای خرید بازیکن بدهد

حق نشر عکس Reuters

آرسن ونگر، سرمربی آرسنال، هشدار داد که پولی که از بالا رفتن حق پخش تلویزیونی نصیب باشگاه‌های لیگ ‌برتر می‌شود، بجای ارزان‌تر شدن بلیت، صرف خریدن بازیکنان بیشتر خواهد شد.

به دنبال قرارداد جدید و با افزایش حق پخش تلویزیونی لیگ برتر، ۸ میلیارد پوند نصیب تیم‌های حاضر در این لیگ می‌شود.

با این حال آقای ونگر معتقد است که باشگاه‌ها به این پول اضافی برای ماندن در بازار نقل و انتقالات و خریدن بازیکنانی که قیمت‌ها و حقوق‌هایشان بالاتر می‌رود، نیاز دارند: "اتفاقی که می‌افتد این است که قیمت بازیکنان بالاتر می‌رود و شما به این پول اضافی برای خرید بازیکنان جدید احتیاج دارید. به نظرم فشاری که برای خرج کردن پول بیشتر وجود دارد، زیادتر می‌شود و شما الزاما نمی‌توانید آن را به بقیه مردم بدهید."

آرسن ونگر همچنین گفت که پول زیادی که چینی‌ها برای خرید بازیکن خرج می‌کنند، گواهی است بر این که اگر لیگ برتر نتواند در جذب بازیکنان مستعد موفق عمل کند، از دیگران عقب خواهد افتاد.

هزینه‌ای که در ۱۰ روز گذشته لیگ برتر فوتبال چین خرج خرید بازیکن کرد، عبارت است از:

  • ۲۵ میلیون پوند برای رامیرز از چلسی
  • ۳۱ میلیون پوند برای جکسون مارتینز از اتلتیکو مادرید
  • ۳۸ میلیون پوند از شاختار دونتسک (بازیکنی که لیورپول به دنبال جذبش بود.)

آقای ونگر می‌گوید هزینه‌هایی که به تازگی در خاور دور برای خرید بازیکن می‌شود، نگران کننده است و ممکن است روی قیمت بازیکنان در سراسر جهان موثر باشد.

او همچنین گفت که به زودی برای اولین‌ بار ۱۰۰ میلیون پوند خرج خرید یک بازیکن خواهد شد.

آرسن ونگر در پاسخ به این سوال که هزینه‌های چینی‌ها برای لیگ برتر نگران‌کننده است، گفت: "بله، البته. به نظر می‌رسد که چین توانایی مالی این را دارد که تمام لیگ‌های اروپا را به چین ببرد. اما برای دانستن این که آن‌ها می‌توانند این روند را حفظ کنند یا نه، باید منتظر بمانیم. فراموش نکنیم که ژاپن هم چند سال پیش همین کار را آغاز کرد، اما بعد روند‌شان کند شد."

"نمی‌دانم که چینی‌ها تا چه حد برای این کار اشتیاق دارند، اما اگر پشت این قضیه یک میل قوی سیاسی باشد، باید نگران باشیم."