ذوب آهن نماینده شایسته فوتبال ایران

حق نشر عکس AFC

در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا نمایندگان فوتبال ایران نتایج درخشانی کسب کردند. هر سه تیم ایرانی حاضر در مسابقات موفق شدند برحریفان خود غلبه کنند، اماپیروزی ذوب آهن مقابل لخویا تیم پرستاره قطری در دوحه نشان از شایستگی‌های این تیم اصفهانی داشت.

با توجه به قوانین جدید در لیگ قهرمانان آسیا در هفته دوم مسابقات تیمهای ایرانی باید مقابل حریفان دیدار قبلی قرار بگیرند. همین موضوع می‌تواند از لحاظ روانی نقطه مثبتی برای این تیمها باشد تا با پیروزی در هفته دوم شانس خود را برای صعود ازدور مقدماتی بازیها بیشتر کنند.

ذوب آهن اصفهان - لخویا قطر

در بازی گذشته ذوب آهن به خوبی نقاط قوت این تیم قطری را خنثی کرد و همانطوری که اشاره شد با همکاری خوب بازیکنان خط میانی توانست با یک گل حریف را شکست دهد.

بدون تردید سازماندهی مناسب خط دفاعی ذوب آهن یکی ار دلایل اصلی موفقیت این تیم است. در این بازی نیز شاگردان یحیی گل محمدی ابتدا باید به دنبال بسته نگه داشتن دورازه خودی باشند. ولید اسماعیل و علی همام دو مدافع کناری و لبنانی ذوب آهن اگر مانند بازی گذشته ظاهر شوند ذوب آهن همچنان می تواند به پیروزی امیدوار باشد.

حضور عالی این دو در سیستم دفاعی یکی از عوامل اصلی بازنشدن دروازه ذوب آهن در دوحه بود. ذوب آهن باید مراقب باشد، زیرا که لخویا پس از بازی اول شناخت خوبی از این تیم پیدا کرده و مطمئناً شاگردان گل محمدی بازی دشوارتری را پیش رو خواهند داشت.

مرتضی تبریزی در کنار مهدی رجب زاده و با هماهنگی دیدنی کاوه رضایی تمامی امیدهای ذوب آهن برای گلزنی هستند. مدافعین ذوب آهن باید کاملا مراقب باشند. به احتمال فراوان استراتژی تیمی لخویا در این بازی متفاوت است. نژاد‌مهدی و محمدی باید مواظب حرکات دیوکو مهاجم کنگویی لخویا باشند. اگر قاسم حدادی‌فر و مهدی پور‌میانه، میدان را کنترل کنند لخویا در فولاد شهر شانس زیادی برای کسب امتیاز ندارد.

النصر امارات - سپاهان اصفهان
حق نشر عکس MEHR

النصر در اصفهان مغلوب بازی شجاعانه سپاهان شد و سیستم ٢-٤-٤ کلاسیک النصر در مقابل ١-٣-٢-٤ سپاهان کاملا زمین‌گیرشد. اگر النصر مانند بازی گذشته با چهار بازیکن درمیانه میدان بازی کند سپاهان با برتری عددی در میانه بازی همچنان تیم برتر میدان خواهد بود.

اکوکو و خیمینز دو مهاجم النصر اگر بخوبی تغذیه شوند، پادووانی و عبدالله کریمی روز سختی را پیش رو خواهند داشت. با حضور احتمالی نیلمار بازیکن برزیلی النصر مطمىًنا مهاجمین این تیم بیشتر دراین بازی صاحب توپ می‌شوند. قاىًدی‌فر جوان در چپ و وریا غفوری در سمت راست، خط دفاعی مطمىًنی را تشکیل داده‌اند.

پریرا در بازی گذشته مرد برتر میدان بود و به احتمال فراوان دراین بازی مراقبتهای ویژه ایی از او می‌شود همین موضوع بهترین فرصت برای استیماچ است تا با طعمه قرار دادن پریرا از دیگر مهاجمین سپاهان به مانند فاضلی بیشترین بهره را بگیرد.

الجزیره امارات - تراکتور سازی تبریز
حق نشر عکس TASNIM

الجزیره در تبریز هیچ حرفی برای گفتن نداشت. بازی بی نقص شاگردان قلعه‌نویی نماینده امارات را درتمامی دقایق بازی تحت فشار قرار داد. نقطه قوت تیم تراکتور بازی درگیرانه و هوشمندانه بازیکنان خط هافبک این تیم است.

پس از مدتها بختیار رحمانی و سروش رفیعی توانستند توانایی‌های فنی خود را درکنار یکدیگر بخوبی بروز دهند. جابجایی عالی رحمانی و رفیعی یکی از دلایل اصلی گلزنی‌ تراکتور در بازی گذشته بود. دوسانتوس برزیلی درنقش بازیکن تخریبی عالی عمل می‌کند. دوسانتوس در تمامی درگیرهای فیزیکی حضور فعال دارد و همین موضوع موجب شده تا بختیار رحمانی و سروش رفیعی کمتر در کارهای دفاعی شرکت کنند و با خیالی آسوده خط دفاعی حریفان را تحت فشار قرار دهند.

کنوین جونز مهاجم الجزیره همچنان یکی از بازیکنان خطرناک این تیم محسوب می‌شود. مهدی کیانی باید مراقب تیاگو نوس باشد تا کوین جونز را در پشت خط دفاعی تراکتور صاحب توپ نکند. نوع بازی تراکتور دراین دیدار بسیار مهم است. تراکتور سازی نیاز ندارد بدون دلیل تنهاحمله کند. اگر تراکتور دروازه‌اش را بسته نگه دارد توانایی گل زدن به الجزیره وکسب سه امتیاز را در امارات دارد.