برای بازی در لیگ‌ برتر انگلستان چه کار باید کرد؟

حق نشر عکس Getty

حقوق هفتگی بازیکنان شاغل در لیگ برتر فوتبال از حقوق یک سال بسیاری از ما بیشتر است. آن‌ها خانه‌های اعیانی دارند و مانند "سلبریتی‌ها" زندگی می‌کنند. اما احتمالا شما هم نمی‌دانید که بازیکنان لیگ برتر برای تحقق رویای بازی در لیگ برتر چقدر تمرین می‌کنند.

مسئله فقط این نیست که بتوانید ۹۰ دقیقه دنبال توپ بدوید. مجله "اسپرت ایلوستریتد" چندی پیش در فهرست پنجاه ورزشکار برتر جهان از نظر آمادگی جسمانی، کریستیانو رونالدوی پرتغالی را به عنوان نفر دوم انتخاب کرد.

سوالی که پیش می‌آید این است که مربیان چگونه بدن بازیکنان فوتبال را آن‌قدر آماده می‌کنند که دست‌کم هفته‌ای یکی دوبار در بالاترین سطح بازی کنند؟

تمرین حرفه‌ای

شماری از بازیکنان در هر بازی بیشتر از ۱۴ کیلومتر می‌دوند و سرعتشان تا ۳۵ کیلومتر در ساعت هم بالا می‌رود. به عبارت دیگر در طول یک فصل فوتبال که ۹ ماه طول می‌کشد، بازیکنان مسافت قابل توجهی را طی می‌کنند. در نتیجه این بازیکنان باید در آماده‌سازی پیش از شروع فصل هم به خوبی زمانی که لیگ در جریان است، تمرین کنند.

دانشمندان علم ورزش و مربیان سال‌ها تلاش کرده‌اند تا بتوانند تمرین‌هایی سازمان‌یافته را طراحی کنند که سرعت، قدرت، استقامت و کیفیت بازیکنانشان را بهتر شود. در طول سال‌ها قدرت بدنی بازیکنان به لطف تغذیه و برنامه‌های تمرینی بهتر شده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption بازیکنان باید در آماده‌سازی پیش از شروع فصل هم به خوبی زمانی که لیگ در جریان است، تمرین کنند

در فوتبال امروز دنیا استارت‌های انفجاری از گذشته بیشتر شده است. در ۶ سال اخیر استارت‌های انفجاری ۸۰ درصد بیشتر شده است، در حالی که دویدن طولانی‌مدت ۲ درصد کاهش پیدا کرده، ضمن این که سرعت دویدن بازیکنان هم ۳۰ درصد بیشتر شده است.

تأمین انرژی

فوتبال ورزشی است که به انرژی زیادی نیاز دارد. بازیکنان تمام مدت در حال حرکت هستند- می‌دوند، می‌پرند، شیرجه می‌زنند و به سرعت مسیر حرکتشان را تغییر می‌دهند، حرکاتی که در هر بازی نزدیک به ۱۰۰۰ کالری می‌سوزاند و انجام تمامی آن‌ها به انرژی نیاز دارد.

غذا برای بدن‌ حکم سوختی را دارد که برای فعالیت‌هایش از آن استفاده می‌کند. کربوهیدرات، چربی و پروتئین در بدن به "آدنوزین تری فسفات" یا "ای‌تی‌پی" تبدیل می‌شود تا انرژی مورد نیاز را برای عضلات تأمین کند.

سلول‌های عضلات بدن به شیوه‌های مختلف این ماده را تولید می‌کنند و با ورزش کردن می‌توان میزان تولید آن را افزایش داد.

حق نشر عکس Getty
Image caption بازیکنان لیگ برتر در هر بازی نزدیک به ۱۰۰۰ کالری انرژی می‌سوزانند

بازیکنان فوتبال به روش‌های مختلف تمرین می‌کنند تا بر تولید انرژی هوازی و انرژی غیرهوازی لحظه‌ای و کوتاه مدت تاثیر گذاشته و انرژی‌شان در طول بازی بیشتر باشد.

این به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با توجه به نیاز بدن‌شان از ذخایر مختلف انرژی بهره ببرند، چه برای یک فعالیت شدید مثل حمله یا دفاع از دروازه باشد چه صرفا برای انجام حرکات پوششی در زمین.

تغذیه ورزشی

لیگ‌برتر فوتبال انگلیس فوتبالی پویا و قدرتی را می‌طلبد و به همین دلیل بازیکنان باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند. اندام آن‌ها باید مناسب و عضلانی باشد، بنابراین رژیم غذایی‌شان را ترکیبی از سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات تشکیل می‌دهد.

پیش از یک بازی در لیگ‌برتر بیشتر بازیکنان با خوردن غذاهایی مثل سیب‌زمینی، نان و برنج قهوه‌ای، غلات و ماکارونی مقادیر زیادی کربوهیدرات به بدن‌شان می‌رسانند تا مدتی طولانی انرژی داشته باشند.

حق نشر عکس Getty
Image caption رژیم غذایی‌ بازیکنان لیگ برتر را ترکیبی از سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات تشکیل می‌دهد.

۶۰ درصد مغز انسان را چربی تشکیل داده و اسیدهای چرب برای فعالیت آن بسیار مهم هستند. بنابراین ماهی‌های روغنی مثل ماهی آزاد (سالمون) و چربی‌های خوب که در خشکبار و دانه‌ها وجود دارد، منبع غذایی ایده‌آلی برای بالا بردن تمرکز به شمار می‌روند. بعد از ورزش این کربوهیدات‌ها هستند که جای انرژی از دست رفته را پر می‌کنند.

خوردن مواد غذایی به شکل کامل، مثل خوردن سیب‌زمینی با پوست بهترین گزینه برای این ورزشکاران است، زیرا انرژی را به شکلی تدریجی آزاد می‌کند. مصرف غذاهای سرشار از پروتئین مثل شیر هم بعد از بازی بسیار مفید است چرا که به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده عضلات کمک می‌کند.

فوتبال در مقایسه با سایر ورزش ها

میزان دوندگی بازیکنان تیم های قعر‌جدولی در بازی‌ها معمولا بسیار بالاست. در مقابل، بازیکنان باشگاه‌های ثروتمند‌تر که کیفیت بازی بالاتری دارند، بیشتر به دنبال مالکیت توپ هستند و از آنجایی که دقت پاس‌هایشان بالاتر است، کمتر در زمین می‌دوند. اوضاع در تنیس هم همین طور است. یک تنیس‌باز خوب حریف ضعیف‌ترش را وادار به دویدن می‌کند. در تنیس البته برخلاف فوتبال تغییر جهت‌ها سریع‌تر، شدیدتر و طاقت‌فرساتر هستند اما در عوض در محدوده کوچکتری اتفاق می‌افتد.

نظارت بر عملکرد

وقتی پای یک بازی بزرگ در میان باشد، شانس هیچ جایی ندارد. باشگاه‌ها همه چیز را زیر نظر می‌گیرند و با بهره‌گیری از تازه‌ترین فناوری "جی‌پی‌اس" (سیستم ردیابی جهانی)، در تمرین‌ و مسابقه، در جریان آمادگی بازیکنان قرار می‌گیرند.

جی‌پی‌اس کوچکی که زیر پیراهن بازیکنان قرار می‌گیرد، اطلاعات با ارزشی را در مورد سرعت، شتاب، میزان دوندگی و ضربان قلب جمع آوری می‌کند. این اطلاعات را مربیانی که بازیکنان را زیر نظر دارند، بررسی می‌کنند.

این اطلاعات حتی می‌تواند به مربی‌ها در مورد مصدومیت احتمالی یک بازیکن هم هشدار دهد، به خصوص وقتی عملکرد او افت محسوسی داشته باشد. این سیستم به برنامه‌ریزی برای تمرینات آماده‌سازی پیش از شروع فصل هم کمک می‌کند و با استفاده از آن می‌شود برای هر بازیکن با توجه به نیازهایش تمریناتی خاص در نظر گرفت، مثلا روی عضلاتی که نیاز به تقویت دارند، کار کرد.