کاپیتان تیم کریکت افغانستان در آرزوی پیروزی

Image caption سید انور، خبرنگار بی‌بی‌سی برای پوشش خبری جام جهانی کریکت به هند رفته است

تیم ملی کریکت افغانستان که در مسابقات جام جهانی ۲۰دور ۲۰۱۶ در هند شرکت کرده است، آغاز پیروزمندانه‌ای داشت و از تیم رقیب‌ش اسکاتلند یک قدم جلوتر گذاشت. تیم افغانستان در دومین مسابقه خود، امروز، پنجشنبه، ٢٠ حوت (اسفند) به مصاف هنگ کنگ خواهد رفت.

اصغر ستانکزی، کاپیتان تیم کریکت افغانستان در یک گفت‌وگوی ویژه با بی‌بی‌سی گفت که بازیکنان افغان انتظار دارند در دومین مسابقه خود در این جام نیز پیروز شوند.

آقای استاکزی با اشاره با رقابت‌های شدید در جام جهانی گفت: "تمامی تیم‌هایی که اینجا به جام جهانی آمده‌اند، طبعا تیم‌های قوی هستند که به این مرحله راه یافته‌اند. هرچند ما در جام آسیا شکست خوردیم، اما ما تیم هنگ کنگ را در جام آسیا بسیار خوب شکست دادیم. تلاش ما این خواهد بود که بسیار قوی در برابر تیم هنگ کنگ بازی کنیم، زیرا آن تیم هم یک تیم بسیار خوب است."

کاپیتان تیم کریکت افغانستان افزود که این تیم به دلیل دست کم گرفتن برخی رقیبان در مسابقات راهیابی جام آسیا، از این مسابقات حذف شد، از این رو در جام جهانی هیچ‌یک از تیم‌های رقیب را دست کم نخواهند گرفت.

او افزود: "ما با برنامه‌ریزی ویژه به مصاف هنگ کنگ می‌رویم. به همه بازیکنان تیم گفته شده که ویدئو‌های مسابقات را تماشا کنند و ضعف و قوت جانب مقابل را درک کنند. در گذشته هنگ کنگ ما را شکست داده و ما هم این تیم را شکست داده‌ایم، بنا براین با عزم و اراده‌ای قوی به مصاف تیم هنگ کنگ می‌رویم."

برخی از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی از عملکرد تیم افغانستان در میدان رقابت با اسکاتلند انتقاد کرده و گفته‌اند که بازیکنان افغان در بخش پرتاب و حفاظت میدان ضعیف عمل کردند.

آقای استانکزی اما می‌گوید مدیریت در داخل ورزشگاه در جریان مسابقه و تحلیل وضعیت بیرون از میدان تفاوت دارد. کاپیتان تیم کریکت افغانستان افزود برای هر مسابقه برنامه‌ریزی و استراتژی جداگانه نیاز است:

" جلسه برنامه‌ریزی برای هر مسابقه با حضور سایر اعضای تیم و مربی برگزار می‌شود. به هر فردی که در تیم بازی می‌کند، مسئولیت ویژه داده می‌شود. در برابر کدام کشور چگونه توپ‌اندازی کنیم، در برابر توپ‌انداز (پرتاب‌گر) جانب مقابل چگونه توپ‌زنی کنیم، این همه مسائلی هستند که یک ساعت قبل از آغاز مسابقه بحث و تصمیم گرفته می‌شود. اگر خوب برنامه‌ریزی نشود، میدان را می‌بازیم"

جشن بگیرید، شلیک نکنید

از سوی دیگر اعضای تیم ملی افغانستان از مردم و علاقمندان کریکت خواستند که در صورت پیروزی در برابر تیم هنگ کنگ بار دیگر دست به شلیک‌های هوایی نزنند.

در نتیجه شلیک‌های هوایی پس از پیروزی تیم کریکت افغانستان در نخستین بازی‌اش، دست کم دو کودک در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

Image caption اصغر استانکزی، کاپیتان تیم افغانستان

حمید حسن، پرتاب‌گر سریع تیم افغانستان گفت آرزو می‌کند که در مسابقه با هنگ کنگ پیروز شوند، اما افزود هرگز این آرزو را ندارد که پیروزی آنها سبب مرگ دیگران شود:

"از مردم افغانستان خواهش می‌کنم که دست به شلیک‌های هوایی نزنند تا بازی‌های ما سبب مرگ دیگران شود. امیدوارم که در دومین مسابقه جام جهانی پیروز شویم و از مردم هم می‌خواهم که پیروزی ما را به گونه دیگری تجلیل کنند نه با اقدام به شلیک‌های های هوایی که منجر به مرگ و ماتم دیگران شود."

مسابقه امروز با تیم هنگ کنگ برای تیم افغانستان سرنوشت‌ساز است و نتیجه این مسابقه می‌تواند راه را برای رسیدن افغانستان با مرحله دوم باز کند. حضور افغانستان در جام جهانی ۲۰دور ۲۰۱۶ توجه بسیاری رسانه‌های منطقه بویژه رسانه‌های هندی را جلب کرده است.

هرچند افغانستان هنوز عضو دایمی شورای بین المللی کریکت یا (ICC) نیست، اما روزنامه‌نگاران هندی که سال‌ها مسابقات کریکت را پوشش داده و عملکرد‌ هر بازیکن را از نزدیک دنبال می‌کنند، معتقدند که تیم ملی کریکت افغانستان به پایان راه رسیدن به جایگاه تیم‌های دست اول جهان نزدیک شده است.