'سفر کریکت افغانستان داستان عاشقانه است'

رمیز راجه، مبصر مسابقات بین المللی کریکت آینده کریکت افغانستان را درخشان توصیف می کند. آقای راجه در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ کاپیتان تیم کریکت پاکستان بود و از آن زمان تا حالا در مسابقات بین‌المللی کریکت به عنوان کارشناس کار می‌کند.

سید انور خبرنگار بی‌بی‌سی قبل از آغاز نخستین مسابقه افغانستان در مرحله دوم جهام جهانی ‌۰ دور در شهر کلکته هند، با آقای راجه گفت‌گوی ویژه داشت و از او پرسیده است که عملکرد تیم ملی کریکت افغانستان را چگونه ارزیابی می‌کند.

پاسخ: تیم کریکت افغانستان پیشرفت بسیار خوب دارد و آروز دارم که خوب‌تر بدرخشید. داستان سفر کریکت افغانستان به یک داستان عاشقانه می‌ماند. افغانستان کشوری‌که به دلیل کریکت شناخته نمی‌شد، حالا بخاطر کریکت شناخته می‌شود.

در سطح جهان تصویر خوبی از افغانستان ارایه می‌شود. مهم این است که بازیکنان افغان در قدم‌های بعدی بیشتر بیاموزند و ستاره شوند، به دلیل اینکه انصمام الحق، یک ستاره دنیا کریکت، مربی تیم افغانستان است و آرزوی من این است که در قدم‌های بعدی از این تیم افغانستان ستاره‌های بزرگ دیگر ی به میدان بیایند.

پرسش: به باور شما، تیم کریکت افغانستان در مرحله دوم در مسابقات خود با تیم‌های برتر جام جهانی بیست دور، چگونه خواهد درخشید؟

پاسخ: ببینید، در مسابقات ‌۲۰ دور، هیچ یک تیم مورد علاقه نیست و در واقع همه تیم‌ها مورد علاقه همه است. یعنی در پنج یا شش دور اگر خوب بازی کنید، می توانید پیروز مسابقه شوید.

به نظر من حالا که صحبت می‌کنم، در مسابقه امروز نسبت به افغانستان سری‌لانکا بیشتر تحت فشار قرار خواهد داشت. به دلیل اینکه برخی بازیکنان افغان مانند شهزاد محمدی و چند توپ‌زن دیگر افغانستان خوب توپ‌زنی می‌کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption افغانستان سه هم‌گروه خود را شکست داد و به مرحله بعدی رفت

پرسش: شما مسابقات تیم افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کنید، در مجموع آینده تیم کریکت افغانستان را چگونه می‌بینید؟

پاسخ: آینده کریکت در افغانستان را درخشان می‌بینم، به این دلیل در صورتی‌که مردم علاقمند یک روزش شوند، این ورزش تنها پیشرفت می‌کند و بس اما اندکی به فرصت نیاز دارد. شما نگاه کنید، بنگلادیش، سی سال تلاش کرد و بارها با شکست روبرو شد، اما در پایان پیروزی های بدست آورد و حالا یک تیم قوی است. در افغانستان نیاز است که علاقمندان کریکت باید برای بهتر شدن و تقویت کریکت به تیم شان اندکی فرصت بیشتر بدهند، اما در کل کریکت در افغانستان آینده درخشان دارد.

پاسخ: به نظر شما، افغانستان از نگاه حرفه‌ای در بخش‌های تکنیکی بیشتر توجه کند تا تیم بیشتر قوی شود؟

پاسخ: این بستگی دارد به وضعیت در میدان‌های مسابقه. به این مسایل باید توجه شود که چه وقت چگونه توپ‌زنی کنند و چه زمانی خوب پرتاب‌گری کنند، این مسایل در جریان مسابقات بهتر می‌شود.

اما تیم افغانستان در حال حاضر باید با حوصله‌مندی بازی کنند، از شکست هراسی نداشته باشند. تیم کریکت افغانستان فرصت‌های زیادی پیش رو دارد و دنیا تیم افغانستان را حمایت می‌کند، آنگونه که گفتم، داستان کریکت در افغانستان داستان بزرگ و زیبا است.