گیگز یا مورینیو؛ تصمیم سخت منچستر یونایتد برای جانشینی فان‌خال

حق نشر عکس Getty

نمانیا ویدیچ، مدافع پیشین منچستر یونایتد معتقد است که مسئولان این باشگاه اگر به دنبال پیدا کردن جانشین برای لویی فان‌خال باشند، تصمیم سختی برای انتخاب بین ژوزه مورینیو و رایان گیگز در پیش دارند.

فان‌خال تا پایان فصل ۱۷-۲۰۱۶ با باشگاه قرارداد دارد، اما این مربی هلندی به دنبال نمایش ضعیف این فصل منچستر یونایتد زیر فشار روانی زیادی قرار دارد.

گیگز، اسطوره منچستر یونایتد و مورینیو، سرمربی پیشین چلسی و رئال مادرید، بخت بالایی برای جانشینی سرمربی ۶۴ ساله باشگاه دارند.

ویدیچ در مصاحبه‌ای اختصاصی با بی‌بی‌سی که اولین گفت و گوی او پس از بازنشستگی‌اش به شمار می‌رود، گفت که هم‌تیمی سابقش گیگز، پس از سه دهه حضور در منچستر یونایتد کارکردن در باشگاه را بلد است، هرچند که ویدیچ، مورینیو را نیز یکی از بهترین مربیان جهان می‌داند.

ویدیچ ۳۴ ساله که در خانه‌اش در میلان ایتالیا با بی‌بی‌سی گفت و گو می‌کرد، گفت: "من اندیشه‌های گیگزی را دوست دارم، اما مورینیو هم در گذشته موفق بوده است. انتخاب بین این دو سخت است. گیگزی آماده است یا نه؟ خودش می‌داند. باشگاه هم جواب این سئوال را می‌داند. به نظر من که آن‌ها گفت و گوی صادقانه‌ای خواهند داشت. من کسی را می‌خواهم که باشگاه را بشناسد و بهترین‌ها را برای یونایتد بخواهد. من با او هم‌بازی بودم و می‌دانم که توانایی این کار را دارد."

ویدیچ در مورد مورینیو نیز گفت: "تیم مورینیو به شیوه خاصی فوتبال بازی می‌کند، که شناخته شده است. من کاملا به مورینوی به عنوان یک مربی احترام می‌گذارم. او در کنار پپ گواردیولا و الکس فرگوسن از بزرگترین‌هاست."

حق نشر عکس Getty
Image caption جان تری در فینال لیگ قهرمان لیز خورد و پنالتی را از دست داد
خاطرات مسکو

بزرگ‌ترین شب حرفه‌ای ویدیچ ۲۱ می ۲۰۰۸ در مسکو بود. شبی بارانی که منچستر یونایتد توانست در ضربات پنالتی چلسی را ببرد و قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود. مسابقه‌ای که ویدیچ درباره آن می‌گوید: "فکر می‌کردم ببازیم."

جان تری پشت پنجمین ضربه پنالتی‌ ایستاد و اگر او توپ را گل می‌کرد، چلسی برنده بازی می‌شد. اما کاپیتان چلسی در آخرین لحظه لیز خورد و توپ‌اش به تیر دروازه خورد و بیرون رفت تا کار به تک پنالتی‌ها بکشد.

ویدیچ گفت: "بین من و گیگزی یکی باید پنالتی بعدی را می‌زد. من کنار او ایستاده بودم و با خودم می‌گفتم، لطفا بگو که تو می‌زنی. گیگز رفت و توپ را گل کرد. بعد هم ادوین فان‌در‌سار پنالتی نیکلا آنلکا را گرفت و ما برنده لیگ قهرمانان اروپا شدیم."

ویدیچ با نگاهی به عکس خوشحالی دیوانه‌وار منچستری‌ها پس از قهرمانی می‌گوید: "خونی که روی سر آندرسون هست را می‌بینید؟ این جای دندان‌های من است. ما به هوا پریدیم و دندان‌های من در کله او فرو رفت. دیوانه‌کننده بود."

حق نشر عکس Getty
Image caption رونالدو شش فصل را در منچستر یونایتد گذراند و بعد به رئال مادرید رفت
بهترین حرفه‌ای

بین سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، منچستر یونایتد سه بار قهرمان لیگ برتر، یکبار قهرمان اروپا، یکبار قهرمان جام‌جهانی باشگاه‌ها، یکبار قهرمان جام حذفی و دو بار قهرمان "کامیونیتی شیلد" شد.

آن‌ها همچنین به فینال و نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا و فینال و نیمه‌نهایی جام حذفی فوتبال انگلیس رسیدند. این دوره را موفق‌ترین دوره تاریخ منچستر یونایتد می‌دانند. کریستیانو رونالدو در آن سه فصل ۹۱ گل برای منچستر یونایتد زد و برنده توپ طلای ۲۰۰۸ شد.

ویدیچ گفت: "کریستیانو بچه بامزه‌ای است. او عاشق خندیدن است و دوست دارد با همه و حتی خودش هم شوخی کند. البته گاهی از شوخی با خودش خوشش نمی‌آمد، اما بازهم دوست داشت این کار ادامه پیدا کند. او عاشق رقصیدن بود، چیزی که برای رختکن تیم عالی بود."

ویدیچ همچنین با تمجید از تفکر حرفه‌ای رونالدو گفت: "او بهترین بازیکن حرفه‌ای است که من تا به حال دیده‌ام. او به فوتبال تعهد دارد. توقع کریستیانو از خودش خیلی بالاست و می‌خواهد به هدف‌های بزرگی برسد. این موجب می‌شود که او به سختی برای پیشرفت تمرین کند. به همین دلیل هم من برایش احترام زیادی قائلم."

کاپیتان پیشین منچستر یونایتد در مورد بازیکنان جوانی که تفکر حرفه‌ای ندارند نیز گفت: " بازیکنان مستعد زیادی وجود دارند –بهتر از چیزی که من بودم- اما به فوتبال متعهد نیستند. آن‌ها نمی‌توانند از صد در صد توانایی‌هایشان استفاده کنند. آن‌ها بیرون زمین تمرین کار نمی‌کنند. برای همین است که رونالدو موفق به انجام کارهایی شده که تا به حال کرده. او یک مثال برای این است که بازیکنان فوتبال چگونه تمرین و زندگی کنند."

حق نشر عکس Getty
Image caption منچستر یونایتد در اولین‌بازیش زیر نظر مویز قهرمان کامیونیتی‌شیلد شد
دوران بازی زیر نظر مویز

تنها کمتر از سه سال پیش ویدیچ جام قهرمانی لیگ برتر فوتبال انگلیس را در آخرین سال حضور الکس فرگوسن بالای سر برد. اما منصفانه است اگر بگوییم که مربیان بعدی هرگز نتوانستند به آن سطح برسند. دیوید مویز، جانشین فرگوسن، پس از ۱۰ ماه اخراج شد و منچستر یونایتد در لیگ برتر هفتم شد.

اما کجای کار ایراد داشت؟ ویدیچ گفت: "ما معتقد بودیم که مربی جدید به زمان نیاز دارد، اما بعد از یک ماه فشار شروع شد. فشار روانی دو برابر زمان فرگوسن بود. مردم طوری دیوید مویز – و حالا فان‌خال- را زیر سئوال می‌بردند که قبلا هرگز این کار را نکرده بودند."

ویدیچ در مورد عملکرد مویز در منچستر یونایتد گفت: "مویز بعضی چیزها را تغییر داد و بعضی از بازیکنان می‌پرسیدند چرا. این واکنشی طبیعی بود، اما مطبوعات می‌گفتند که مشکلی وجود دارد. هیچ مشکلی نبود، او سخت کار می‌کرد، اما اتفاقی که باید نمی‌افتاد و فشار بازهم بیشتر می‌شد. در حال حاضر که ما زندگی می‌کنیم، وقتی شما مربی یونایتد هستید، کسی به شما زمان برای کسب دستاورد نمی‌دهد. فشار بیرونی انرژی بدی ایجاد می‌کند، بعد این تاثیر خودش را در تیم و هوادارن نشان می‌دهد و مشکل درست می‌شود. بعد هم به دنبال سال‌ها موفقیت و خاطرات خوب، من یک چیز داشتم: هفتمی در لیگ برتر. این راه بدی برای ترک باشگاه بود."

حق نشر عکس Getty
Image caption رشفورد ۱۸ ساله در دو بازی اولش برای منچستر یونایتد ۴ گل زد
آینده منچستر یونایتد

منچستر یونایتد در فاصله ۹ بازی به پایان رقابت‌های لیگ برتر در رتبه ششم جدول قرار دارد، از مرحله گروهی لیگ قهرمانان حذف شد و با شکست مقابل لیورپول از مسابقات لیگ اروپا نیز خداحافظی کرد. با داشتن سه پسر که هوادار منچستر یونایتد هستند، ویدیچ هنوز هم مشتاقانه اتفاقات باشگاه را تعقیب می‌کند و معتقد است که نشانه‌هایی از بازگشت به اوج به خصوص با توجه به جوانانی مانند مارکوس رشفورد که خودشان را به تیم اصلی رسانده‌اند، وجود دارد.

ویدیچ گفت: "یونایتد دوران سختی را می‌گذراند. تمام باشگاه‌ها چنین دورانی را دارند و مهم‌ترین مسئله دیدن روزنه‌های امید است. در بازی‌های اخیر شما می‌توانستید پتانسیل بازیکنان جوان را ببینید. امیدواری‌هایی وجود دارد اما شما به قهرمانی نیاز دارید. حتما باید به این بازیکنان جوان شانس داد، ولی شما به بازیکنان با سابقه‌ای که تجربه قهرمانی دارند هم احتیاج دارید. همه چیز در حرف آسان‌تر است، ولی من امیدورام که آن‌ها بار دیگر به کورس رقابت برگردند و توقعات مردم را برآورده کنند و مدعی قهرمانی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا باشند."