هفته سی و یکم لیگ برتر انگلستان؛ یونایتد پیروز داربی شهر منچستر

حق نشر عکس Getty
Image caption رشفورد جوانترین بازیکنی است که در داربی منچستر گل زده است

در هفته سی و یکم لیگ برتر انگلستان لستر و تاتنهام با پیروزی مقابل حریفان همچنان صدر جدول را در اختیار دارند. شکست سیتی مقابل یونایتد در داربی شهر منچستر موجب شد تا تقریبا تمام امیدهای منچستر سیتی برای قهرمانی از بین برود.

منچستر سیتی ٠ - منچستر یونایتد ١

لويیز فان خال بخوبی می دانست داربی منچستر آخرین امید این تیم برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا است. سیتی در غیاب اوتامندی و کمپانی مشکلات فراوانی درمرکز خط دفاعی داشت.

شاید زوج دمیچلیس و مانگالا آخرین انتخاب پلگرینی در این پست بود. فان خال بخوبی از ضعف مدافعان مرکزی سیتی مطلع بود به همین دلیل مارکوس رشفورد وظیفه داشت در تمامی جریان بازی در بین کانالهای مدافعان مرکزی و کناری جای‌گیری کند؛ منطقه‌ای که مانگالا و دمیچلیس کاملا در پوشش آن ضعف داشتند.

در دقیقه ١٦ رشفورد با پاس عالی ماتا در کانال سمت چپ خط دفاعی سیتی صاحب توپ شد و براحتی با جای گذاشتن دمیچلیس گل اول بازی را بثمر رساند.

رشفورد بخوبی از وظیفه خود آگاهی داشت و در چندین نوبت در این فضاها یونایتد را صاحب موقعیت کرد. در خط دفاعی یونایتد دیلی بلیند و کریس اسمالینگ وظیفه داشتند درتمامی دقایق بازی آگوئرو را یارگیری کنند.

در زمانهایی از بازی آگوئرو برای گرفتن توپ به مرکز زمین می آمد دراین حالت بلیند و یا اسمالینگ همچنان او را تعقیب می‌کردند و مانع می‌شدند آگوئرو درجریان بازی قرار بگیرد.

پلگرینی برای کمک به آگوئرو تعویضی استثنایی انجام داد. بونی بجای دمیچلیس وارد زمین شد و فرناندینیو هافبک تدافعی سیتی درکنار مانگالا قرار گرفت. بونی رابط بین توره و آگوئرو بود تا آگوئرو بیشتر در جریان بازی قرار بگیرد.

این تعویض موجب شد تا سیتی صاحب موقعیتهای زیادی شود اما هوشیاری مدافعان یونایتد ودرخشش همیشگی ده‌خه‌آ موحب شد تا یونایتد در خانه سیتی به سه امتیاز حساس برسد و همچنان به کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا امیدوار باشد.

اورتون ٠ - آرسنال ٢

آرسنال پس از حذف از لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی انگلستان و نتایج ناامیدکننده هفته‌های گذشته، در لیگ برتر به مصاف اورتون رفت.

آرسنال با شکست در این دیدار شانس قهرمانی را از دست می داد و به همین دلیل ونگر با سیستمی نسبتا متفاوت آرایش تیمی خود را انتخاب کرد.

روبرتو مارتینز سرمربی اورتون به مانند تمامی مربیان اسپانیایی علاقه خاصی به حفظ توپ دارد، موضوعی که ونگر نیز استاد آن بشمار می آید.

هر دو تیم با سیستم ١-٣-٢-٤ بازی را آغاز کردند اما نوع آرایش آرسنال دراین سیستم کاملا متفاوت بود.

دنی ولبک بعنوان تک مهاجم به خط میانی اضافه می شد ودر این حالت آرسنال همواره یک بازیکن بیشتر از اورتون درمیانه میدان داشت. این تاکتیک موجب شد تا آرسنال در نیمه اول کاملا تیم برتر میدان باشد. اضافه شدن ولبک به خط میانی همراه بود با حرکات سریع سانچز و الکس ایووبی که بعنوان فوروارد کاذب عمل می کردند و نقش ولبک را بعهده می گرفتند.

گل دوم آرسنال که ایووبی به ثمر رساند نمونه بارز این جابجایی بود. جابجایی ولبک، ایووبی و سانچز که با حمایت مسعود اوزیل٬ بلرین و مونرئال مدافعان کناری آرسنال همراه بود، اورتون را کاملا زمین گیر کرد.

حضور دائمی و موثر کوکه‌لن و الننی در جلو خط دفاعی آرسنال موجب می شد تا چهار مهاجم آرسنال با خیالی آسوده تنها به حمله فکر کنند.

روبرتو مارتینز در نیمه دوم آرایش تیمی خود را تغییر داد. اورتون در سیستم ٣-٤-٣ کاملا متحول شد. کلورلی و لنون مهاجمان کناری این تیم به خط میانی بازمی گشتند و درکنار بینز، کولمن، مک کارتی و بارکلی میانه میدان را در اختیار گرفتند.

اما سیستم تدافعی آرسنال به رهبری کوشنلی مدافع با تجربه، بخوبی توانست لوکاکو مهاجم خطرناک و گلزن اورتون را از جریان بازی خارج کند و آرسنال پیروز میدان شود.

سایر نتایج

چلسی ٢ - وستهم ٢

واتفورد ١ - استوک ٢

وست بروم‌ویچ ٠ - نوریچ ١

سوانزی ١ - استون ویلا ٠

کریستال پالاس ٠ - لستر ١

نیوکاسل ١ - ساندرلند ١

ساوثهمتون ٣ - لیورپول ٢

تاتنهام ٣ -بورنموث ٠

مطالب مرتبط