۱۶ مبارزه، ۱۶ ناک‌اوت؛ پدیده بوکس جهان در کنار علی

حق نشر عکس Getty

آنتونی جاشوا با پیروزی مقابل چارلز مارتین قهرمان سنگین وزن بوکس جهان شد. این بوکسور بریتانیایی فقط به دو راند نیاز داشت تا هم اسمش را وارد کتاب تاریخ بوکس کند و هم قهرمان جهان از منظر سازمان "آی‌بی‌اف" شود.

جاشوای ۲۶ ساله در راند دوم مسابقه حریف آمریکایی‌ خود را دو بار "ناک‌داون" کرد که مارتین در بار دوم ناک‌اوت شد و داور مسابقه دست بوکسور بریتانیایی را بالا برد.

پیش از مسابقه بسیاری از کارشناسان تصور می‌کردند که مارتین ۲۹ ساله که در مسابقه‌های قبلی‌اش شکست‌ناپذیر بود، جاشوا را به دردسر می‌اندازد. ضمن این که مارتین اولین حریف چپ‌دست جاشوا بود و به نظر می‌رسید که این موضوع نیز کار را برای جاشوا سخت کند. اما مارتین در اولین دفاع از عنوان قهرمانی جهان کاملا ناموفق بود و جاشوا به او اجازه نفس کشیدن در رینگ را هم نداد.

جاشوا به این ترتیب رکورد فوق‌العاده‌اش را بهتر کرد. او ۱۶ مسابقه در بوکس حرفه‌ای جهان دارد که هر ۱۶ مسابقه را هم با ناک‌اوت کردن حریف تمام کرده است. او در این مدت فقط ۳۴ راند مسابقه داده است. به عبارت دیگر تنها حریفی که توانسته بیشتر از ۳ راند مقابل جاشوا مقاومت کند، دیلین وایت بود که ۷ راند جلوی جاشوا مقاومت کرد.

به این ترتیب قهرمان المپیک لندن، تبدیل به اولین بوکسور بریتانیایی شد که با داشتن این عنوان، قهرمان سنگین وزن بوکس جهان هم شده است. پیش از او لنوکس لوئیس، بوکسور بریتانیایی-کانادایی نیز موفق به انجام این کار شده بود. اما لوئیس قبل از قهرمانی در سنگین وزن بوکس حرفه‌ای، در ترکیب تیم کانادا قهرمان المپیک ۱۹۸۸ سئول شده بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption اسپینکز (راست) پس از تنها هشت مسابقه حرفه‌ای، علی (چپ) را شکست داد و قهرمان جهان شد.

ملحق شدن به علی در کتاب تاریخ بوکس

جاشوا سومین بوکسور تاریخ است که در حالی قهرمان سنگین وزن بوکس جهان شده که هنوز قهرمان المپیک نیز هست. پیش از او، محمد علی (کلی) و لئون اسپینکز چنین رکوردی را به دست آورده بودند.

محمد علی که پیش از گرویدن به اسلام کاسیوس کلی نامیده می‌شد، در سال ۱۹۶۰ قهرمان نیمه سنگین المپیک شد و پس از آن با پیروزی مقابل سانی لیستون در سال ۱۹۶۴ قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان شد. اسپینکز نیز که در سال ۱۹۷۶ قهرمان المپیک شد، در سال ۱۹۷۸ و پس از تنها هشت مسابقه حرفه‌ای، علی را شکست داد و قهرمان جهان شد.

به این ترتیب اسپینکز رکورد سریع‌ترین قهرمانی تاریخ بوکس حرفه‌ای را به دست آورد. جاشوا نیز با پیروزی بر مارتین توانست پس از تنها ۱۶ مبارزه حرفه‌ای قهرمان جهان شود و از رکورد علی (۲۰ مبارزه)، لنوکس لوئیس (۲۲ مبارزه) و مایک تایسون (۲۸ مبارزه) عبور کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption فیوری ۱۰۰۰ پوند روی باخت جاشوا مقابل مارتین شرط بسته بود

مبارزه با هموطن جنجالی

با این عنوان حالا بیش از پیش احتمال مبارزه جاشوا با تایسون فیوری، دیگر بوکسور بریتانیایی قهرمان جهان شدت می‌گیرد. فیوری که در حال حاضر قهرمان سنگین وزن بوکس جهان از منظر سازمان‌های "دبلیو‌بی‌اِی" و "دبلیو‌بی‌او" است ۹ ژوئیه در دیداری تکراری با ولادیمیر کلیچیکو شرکت می‌کند.

فیوری پس از پیروزی مقابل کلیچکو هر سه کمربند قهرمانی جهان او را تصاحب کرد. اما پس از این که ترجیح داد به جای مبارزه با حریف انتخابی از سوی "آی‌بی‌اف" بار دیگر با کلیچکو مبارزه کند، کمربند قهرمانی این سازمان را از دست داد.

جاشوا پس از پیروزی بر حریف آمریکایی گفت: "هر موقع که فیوری آماده باشد، از روی او رد می‌شوم."

فیوری ۲۷ ساله که پیش‌تر گفته بود که ۱۰۰۰ پوند روی باخت جاشوا مقابل مارتین شرط می‌بندد، بلافاصله پس از برد او در توییتر نوشت: "خب اِی جی (آنتونی جاشوا) کمربند را گرفت، ولی او کند و سنگین به نظر می‌رسید و هنوز شبیه یک ورزشکار بدن‌سازی است. شقه‌اش می‌کنم."

این دو بوکسور پیش‌تر نیز در شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر جدال کرده بودند و در حالی که فیوری گفته بود جاشوا بیشتر شبیه قهرمانان بدن‌سازی است تا بوکس، جاشوا گفته بود که فیوری به "هیکل ورزشکاری" او حسادت می‌کند.