فیفا باید درباره 'احتمال دمانس در بازیکنان فوتبال تحقیق کند'

حق نشر عکس Getty

فدراسیون فوتبال انگلستان از فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، خواست در مورد ابتلای بازیکنان قدیمی فوتبال به دمانس تحقیق کند.

این درخواست فدراسیون فوتبال انگلستان به دنبال ابتلای سه بازیکن تیم ملی انگلستان (مارتین پیترز، نابی استلیز و ری ویلسون) در جام جهانی ۱۹۶۶ به بیماری آلزایمر مطرح شد.

روزنامه "دیلی‌میرر" شنبه گذشته با خانواده این سه بازیکن مصاحبه کرد و تمامی آن‌ها فکر می‌کردند که احتمالا بیماری این سه بازیکن سابق در نتیجه سال‌ها ضربه سر زدن به توپ‌های چرمی سنگین آن دوران است.

رئیس بخش پزشکی فدراسیون فوتبال انگلستان، دکتر یان بیزلی، گفت: "مشکل این است که ما نمی‌دانیم. تلاش برای اثبات یا تصمیم گرفتن در مورد ارتباط فوتبال حرفه‌ای با بیماری‌های روانی مسئولیت بزرگی می‌طلبد. فقط می‌توانم بگویم که ما نمی‌دانیم. خیلی وسوسه‌انگیز است که به این فرضیه جواب مثبت دهیم اما ما مطمئن نیستیم."

بیزلی همچنین از محققان خواست در مورد این که آیا دمانس با پست بازیکنان، تعداد بازی‌هایی که کرده‌اند و سطح حضورشان در فوتبال و همچنین این که فوتبال مدرن هم برای سلامتی خطر دارد یا نه، تحقیق کنند.

بیزلی گفت: "امیدواریم که فیفا راهی را به ما نشان دهد. شما هنوز هم می‌توانید فوتبالیست حرفه‌ای شوید اما دست‌کم ما می‌توانیم به شما مشاوره دهیم تا بدانید احتمال ابتلای شما به بیماری چقدر است."

در سال ۲۰۰۲ جف آستل، بازیکن پیشین تیم ملی انگلستان و وست بروم، در سن ۵۹ سالگی و در نتیجه بیماری مغزی که معمولا به بوکسورها ربط داده می‌شود، مرد.

در ماه اوت همان سال فدراسیون فوتبال انگلستان در نتیجه پیگیری خانواده آستل، با انجام تحقیقات در مورد ضربه به سر در ورزش موافقت کرد.

اما ییری دوراک، رئیس بخش پزشکی فیفا، که در کنفرانسی پزشکی در لندن حاضر شده بود، گفت که هنوز ثابت نشده که ارتباطی بین بازی فوتبال و بیماری‌های مغزی وجود دارد: "ما شواهد بسیار کمی برای اثبات این قضیه داریم. ولی این دلیلی است تا در مورد تغییرات طولانی مدتی که زنان و مردان فوتبالیست رخ داده، تحقیق کنیم. نه فقط در رابطه با اختلالات مغزی بلکه حتی در مورد مشکلات استخوانی. ما تغییرات طولانی مدت را دنبال کرده‌ایم و هنوز مورد مشکوکی پیدا نکرده‌ایم."