هفته سی و سوم لیگ برتر فوتبال انگلستان؛ تحقیر منچستر یونایتد در خانه تاتنهام

حق نشر عکس Reuters

در هفته سی و سوم لیگ برتر فوتبال انگلستان، لستر سیتی همچنان به پیروزی‌های حماسی خود ادامه می‌دهد.

لستر تا اینجای کار سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را بدست آورده ودر پنج بازی آینده تنها به ٩ امتیاز نیازدارد تا قهرمان لیگ برتر شود.

تاتنهام در خانه منچستر را با سه گل تحقیرکرد تا شاگردان جوان ماریسیو پوچتینو تنها رقیب جدی لستر درادامه مسابقات باشند. تساوی آرسنال مقابل وستهم این تیم را تا حدود زیادی از قهرمانی دور کرد.

منچستریونایتد با این شکست احتمالا سهمیه لیگ قهرمانان را از دست داده و باید به دنبال حفظ سهمیه لیگ اروپای باشد.

همچنان که پیش‌بینی می‌شد، استون ویلا به یک دسته پایین تر سقوط کرد و از بین نیوکاسل، ساندرلند و نوریچ دوتیم دیگر نیز سقوط خواهند کرد.

وستهم یونایتد٣ - آرسنال٣

حق نشر عکس AP

اسلوان بیلیچ، سرمربی کروات وستهم یونایتد ومدافع سابق این تیم، امسال مانند لستر لیگ برتر انگلستان را غافلگیر کرد.

وستهم درسالهای گذشته همواره یکی از تیمهای پایین جدول محسوب می‌شد که برای بقا می‌جنگید. اما امسال با بازیهای درخشانی که از خود به نمایش گذاشت به مدعی اصلی کسب سهمیه لیگ اروپا بدل شده است. داربی شمال لندن بین آرسنال و وستهم همواره دیدنی است اما دربازی روز شنبه شرایط وستهم کاملا نسبت به گذشته متفاوت بود.

پیروزی وستهم می‌‌توانست رویاهای حضور آنان را درلیگ قهرمانان اروپا را همچنان زنده نگه دارد و آرسنال نیز نمی‌‌خواست کورس قهرمانی را از دست بدهد.

آرایش تیمی آرسنال مانند بازیهای گذشته بود. درسیستم ١-٣-٢-٤ آرسنال محمد اِلننی درکنار فرانسیس کوکلین نبض بازی آرسنال را در میانه میدان دراختیار داشتند.

مسعود اوزیل، آلکسی سانچز، آلکس اویوبی سه هافبک تهاجمی درپشت دنی ولبک تک مهاجم آرسنال بودند. اما ترکیب وستهم کاملا نسبت به گذشته تغییر کرده بود.

در سیستم ١-٢-٤-٣ این تیم اندی کرول تک مهاجم بود. مانوئل لانزینی و دیمیتری پایت در پشت او بازی می‌کردند. آرون کرسول در چپ و میشل آنتونیو در راست دو هافبک کناری محسوب می‌شدند که وظیفه اصلی آنان مهار مونربال و بلرین؛ مدافع کناری آرسنال، بود.

درسیستم دفاع سه نفره وستهم مهمترین موضوع پوشش کانالهای موجود در خط دفاعی بود اما حرکات منحصر به فرد اوزیل و سانچز از کناره‌ها به کانال سمت چپ خط دفاعی وستهم، موجب شد تا آرسنال تا دقیقه ٤٤ با دو گل از میزبانش پیشی بگیرد.

هر دو گل آرسنال با پاس عالی اویوبی و در کانال سمت چپ بدست آمد، بیلیچ به منظور جلوگیری از گل‌های بیشتر به کرس وآنتونیو ماموریت داد تا بیشتر در خط دفاعی بمانند.

در این لحظات وستهم کاملا با پنج مدافع بازی می‌کرد. وستهم توان دراختیار گرفتن بازی را نداشت وبه همین دلیل به بازی مستقیم روی آورد.

استفاده از ضربات سر کرول و حمایت همیشگی پایت و لانزینی وستهم را به بازی برگرداند. کرسول و آنتونیو بازبازگشت به زمین خودی کاملا آزاد شدند و بیشتر در جریان بازی قرار گرفتند.

ارسال کرسول از چپ با ضربه سرعالی کرول اختلاف را دردقیقه ٤٤ به یک گل رساند. تنها پس از دو دقیقه یکبار دیگرسانتر از جناح راست را کرول به گل تساوی وستهم تبدیل کرد.

آرسنال در دو دقیقه پایانی نیمه اول برتری خود را از دست داد. درنیمه دوم یکباردیگر کرول بازی بی‌نقص خود را کامل کرد.

تعویض جریان بازی از سمت چپ توسط این بازیکن به سمت راست آنتونیورا صاحب توپ کرد. آنتونیو با سرعت خوب خود مونریال بازیکن مقابل خود را از پیش رو برداشت و با سانتری دقیق کرول را که با سرعت خود را به منطقه جریمه رسانده بود،صاحب توپ کرد.ضربه سر کرول وستهم را با یک گل پیش انداخت.

ونگر سریعا دست به کار شد.آرون رمزی و اولیویه ژیرو به جای کوکلین و الننی وارد زمین شدند تا آرسنال بیشترشکل تهاجمی بگیرد. درنهایت نیزکاپیتان کوشیلی، مدافع وسط آرسنال، با همکاری ولبک بازی را به تساوی کشاند تا مانع از شکست این تیم دراین بازی دیدنی وزیبا شود.

درفوتبال غافلگیری یکی از مهمترین ابزار مربی است.درحالیکه اندی کرول در بازی‌های گذشته وستهم هیچ‌وقت بازیکن ثابتی نبود به دستور بیلیچ در این بازی به میدان آمد و کاملا ونگر و مدافعین آرسنال را غافلگیر کرد. ونگر معتقد بود حضور کرول و آرایش متفاوت وستهم، او وشاگردانش را غافلگیرکردبیلیچ دراولین سال حضورش درلیگ برتر انگلستان توانایی‌های خود را کاملا به اثبات رساند.

تاتنهام ٣ - منچستر یونایتد٠

حق نشر عکس Reuters

ماریسیو پوچتینو به خوبی می‌دانست شکست و یا تساوی مقابل منچستر یونایتد به معنی از دست دادن شانس قهرمانی است.

هردو تیم با آرایش مشابه ١-٣-٢-٤ وارد زمین شدند. ترکیب یونایتد تا حدود زیادی مانند گذشته بود اما پوچتینو نشان داده در سیستمی مشابه نقش بازیکنان در حال تغییر است. به عنوان نمونه دله علی در سیستم ١-٣-٢-٤ همواره درحال تغییر پست است.

علی توانایی بازی در پست هافبک دفاعی وتهاجمی را دارد؛ خصیصه‌ای که کمتر بازیکن خط میانی از آن برخوردار است.

استفاده از اریک دایر و موسی دمبله در نقش دو هافبک دفاعی موجب شد تا پوچتینو از توانایی‌های علی در یک سوم تهاجمی بیشتر استفاده کند. اما مهمترین موضوعی که امسال در تاتنهام کاملا به چشم می‌آید نوع بازی کیل واکر و دنی رز مدافعین کناری تاتنهام است.

در فوتبال نوین مدافعین کناری اسلحه پنهان مربی در زمان حمله محسوب می‌شوند. به دلیل نبود یارگیری مستقیم مدافعین کناری درجریان بازی، نقش این بازیکنان در زمان حمله بسیار مهم و حیاتی است.

به دلیل نوع بازی اریک لاملا و کریستین اریکسن که معمولا مایل به مرکز زمین بازی می‌کنند، همواره فضای زیادی دراختیار واکر ورز قرار می‌گرفت واین دو بازیکن نیز به خوبی از این موضوع استفاده می‌کردند. تا پیش از گل اول، منچستر تا حدودی توانسته بود جریان بازی را کنترل کند. فان‌خال به دلیل حضور همیشگی مدافعین کناری تاتنهام نیازمند بازیکنی سرعتی وتکنیکی بود تا از فضای پشت آنان نهایت استفاده را ببرد.

اضافه شدن اشلی یانگ به جای رشفورد به همین دلیل بود. اما حضور به موقع هافبکهای تدافعی تاتنهام دراین منطقه برنامه‌های فان‌خال را خنثی کرد. همکاری اریکسن و علی، تاتنهام را در دقیقه ٧٠ به گل رساند اما تنها پس از چهار دقیقه آلدروید سانتر زیبای لاملا را به گل دوم تاتنهام بدل کرد.

لاملا در دقیقه ٧٦ بازی زیبای خود را کامل کرد. تعویض جریان بازی برای رز وحمله به محوطه جریمه موجب شد تا این بازیکن دستمزد بازی زیبای خود را دریافت کند وگل سوم تاتنهام را بزند.

درهنگام گل سوم تاتنهام، اصول بسیار ابتدایی وتاثیر گذار در فوتبال رعایت شد. حرکت ترکیبی لاملا، دنی رز و دله علی حرکتی آموزشی در بالاترین سطح از فوتبال دنیا بود.

سایر نتایج :

ساندرلند٠ - لستر ٢

منچستر سیتی ٢ - وست برومویچ ١

کریستال پالاس ١ - نوریچ ٠

واتفورد ١ - اورتون ١

لیورپول ٤ - استوک ١

سوانزی ١ - چلسی ٠

استون ویلا ١ - بورنموث ٢

ساوتهمپتون ٣ - نیوکاسل ۱