فاجعه استقلال در روز دیدنی پرسپولیس

حق نشر عکس TASNIM

داربی بزرگ تهران با برتری بدون حرف وحدیث پرسپولیس به پایان رسید. برانکو سرمربی پرسپولیس از تمامی تجربیات بین المللی‌اش استفاده کرد و درروزی که موضوعات حاشیه‌ایی همواره بازیهای داربی را تحت تاثیرقرار می‌داد یکی از بهترین بازیهای این فصل پرسپولیس را نظاره‌گر بودیم.

آرایش دو تیم :

پرسپولیس در غیاب کمال کامیابی‌نیا هافبک دفاعی ارزشمند خود همچنان با دو مهاجم ترکیب تیمی‌اش را انتخاب کرد.

این موضوع نشان می‌داد برانکو به قدرت تیمی‌اش اعتماد دارد و با همان استراژی گذشته به دیدار داربی آمد. پرسپولیس در سیستم ٢-٣-١-٤ بسیار روان و هماهنگ بود. احمد نورالهی درنقش هافبک دفاعی در جلو چهارمدافع پرسپولیس بازی می‌کرد. وظیفه اصلی نورالهی پوشش سمت راست خط دفاعی این تیم بود.

به همین دلیل رامین رضاییان با خیالی آسوده حضور همیشگی درحمله داشت وبا همکاری محسن مسلمان و احمدزاده کاملا استقلال را زمین‌گیر کردند.

در سمت چپ محمد انصاری کمتر در حملات شرکت می‌کرد.فرشاد احمدزاده، مسلمان و امید عالیشاه سه هافبک تهاجمی پرسپولیس بیشتر در میانه میدان بازی می‌کردند و کناره‌ها دراختیار رضاییان و انصاری بود.

به نظر می‌رسید استقلال با توجه به آرایش تیمی ١-٣-٢-٤ درمیانه میدان برتری عددی دارد. این سیستم باید در دفاع به ١-١-٤-٤ تبدیل شود اما خسرو حیدری وآرش برهانی کمتر در کنار امیدابراهیمی و محمدرضا خرسند‌نیا قرار می‌گرفتند و استقلال درزمان دفاع هیچ شکل مشخصی نداشت.

همکاری مهدی طارمی و علی علیپور موجب می‌شد تا حنیف عمران‌زاده و هرار مگویان همواره درگیر این دو نفر باشند و توان پوشش مدافعین کناری استقلال را نداشته باشند.

میثم مجیدی مدافع کناری استقلال در بیشتر زمان بازی باید با رضاییان و مسلمان روبرو می‌شد و همین موضوع سمت چپ استقلال را به پاشنه آشیل این تیم تبدیل کرده بود. میلاد فخرالدینی در راست کاملا تنها بود و کمتر درجریان بازی قرار داشت.

گل‌های بازی:

درگل اول پرسپولیس، حرکت انصاری به داخل زمین استقلال درحالیکه به هیچ عنوان تحت فشار قرار نداشت وپاس او به پشت مدافعین استقلال احمدزاده را صاحب توپ کرد.

پاس احمدزاده وشوت نورالهی درحالیکه هیچیک از هافبکهای تدافعی استقلال درآن منطقه حضور نداشتند با دفع مهدی رحمتی وتیز هوشی طارمی پرسپولیس را به گل رساند،در این صحنه مشخص نبود دو هافبک دفاعی استقلال چه منطقه‌ایی را پوشش داده‌اند.

در گل دوم یکبار دیگر حرکات خوب هافبک‌های پرسپولیس به کانال سمت چپ خط دفاعی استقلال احمدزاده را صاحب توپ کرد.احمدزاده بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرد توپ را برای طارمی ارسال کرد تا پرسپولیس با دوگل پیشی بگیرد.

پرسپولیس کاملا جریان بازی را دراختیار داشت واستقلال هیچ برنامه خاصی برای کنترل بازی نداشت. خطای عمران‌زاده و پنالتی ناموفق طارمی می‌توانست تیر خلاص بازی باشد اما رحمتی با مهار پنالتی استقلال را امیدوار کرد.

نیمه دوم استقلال بدون هیچ تغییر تاکتیکی وارد زمین شد. حرکت عالی مسلمان وعبور از مجیدی و ارسال خوب او را رحمتی ناقص دفع کرد تا رضاییان مدافع راست پرسپولیس از داخل هجده قدم و بدون مزاحمت گل سوم را به ثمر رساند.

دراین دقایق استقلال کاملا ویران شده بود اما اشتباه مکانی و تیزهوشی انصاری استقلال را به گل رساند. درحالیکه به نظر می‌رسید استقلال به بازی برگشته اما بی‌برنامگی دراین تیم همچنان ادامه داشت. در لحظات پایانی استقلال صاحب ضربه ایستگاهی شد. اوج بی نظمی استقلال در این صحنه بود. درحالیکه در پایین‌ترین رده از فوتبال زمانی که بازیکنان سرزن برای حمله اضافه می‌شوند، بازیکنان کوتاه قامت و سرعتی به خط دفاعی بازمی‌گردند تا مانع از ضد حمله حریف شوند. اما دراستقلال ابتدایی‌ترین اصول ابتدایی فوتبال رعایت نمی‌شد.

یعقوب کریمی وجابر انصاری در این صحنه باید درخط دفاع می‌ماندند اما استقلال و کادر فنی آنان کاملا در جریان بازی غرق شده بودند. ضد حمله پرسپولیس و گذشت طارمی در دادن پاس آخر به مسلمان اختلاف را به سه گل رساند.

در دقایق پایانی خطای مسلمان برروی فخرالدینی استقلال را صاحب پنالتی کرد تا امید ابراهیمی با به ثمررساندن گل دوم استقلال، غم شکست این تیم را کمتر کند.

بدون تردید عدم آماده سازی مناسب تاکتیکی و روحی و روانی پیش از بازی و نبود تاثیرگذاری مناسب از طرف کادر فنی استقلال درجریان بازی یکی از دلایل اصلی شکست استقلال بود.

اما نباید از بازی با برنامه وهدفمند پرسپولیس به راحتی گذشت. تیمی که توانسته در بازی بزرگ این فصل همچنان توانایی‌های فنی خود را حفظ کند وتحت تاثیر موضوعات حاشیه‌ایی فوتبال ایران قرار نگیرد و با نمایشی دل‌انگیز هواداران خونگرم خود را راضی نگه دارد.