لیگ قهرمانان فوتبال آسیا؛ ایران و عربستان به هم رسیدند

در هفته پنجم لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا نمایندگان ایران مقابل تیمهای عربستانی قرار می گیرند. پس از حوادث نه چندان خوش آیند در تهران که به موجب آن روابط دیپلماتیک دو کشور کاملا قطع شد فدراسیون فوتبال عربستان از کنفدراسیون فوتبال آسیا در خواست کرد تا بازیهای دو تیم در کشوری بیطرف برگزار شود.

پس از کش و قوسهای فراوان نمایندگان ایران کشور عمان را بعنوان میزبان معرفی کردند. نمایندگان عربستانی نیز در امارات وقطر میزبان باشگاهای ایرانی می باشند. حساسیت این بازیها بدلیل مشکلات سیاسی دوکشوربسیار بالا است وهمین موضوع بر روند بازیها تاثیرمی گذارد. ذوب آهن و تراکتورسازی تنها با یک تساوی در دو بازی مقابل النصر و الهلال به احتمال فراوان به دور بعدی صعود می کنند اما سپاهان برای صعود احتمالی حتما باید در دو دیدارمقابل الاتحاد به پیروزی برسد.

الهلال عربستان - تراکتورسازی ایران

سه شنبه الهلال در دوحه میزبان تراکتور سازی است. شرایط آب و هوایی قطر کاملا به مانند عربستان است و با توجه به نزدیکی قطر به عربستان هوادارن الهلال براحتی می توانند در این دیدار به دوحه مسافرت کنند.

حق نشر عکس ISNA

الهلال یکی از قدرتمندترین تیمهای آسیا است و در جدول رده بندی پس از تراکتورسازی درمکان دوم قرار دارد. الهلال قهرمان سابق آسیا یک بار دیگر در این دوره از بازیها به دنبال قهرمانی است. محمد شلهوب، کاپبتان تیم ملی عربستان و الهلال در مرکز خط میانی این تیم بعنوان بازیساز در زمان حمله نقش بسیار پررنگی ایفا می کند.

در سیستم ٢-٤-٤ لوزی الهلال شلهوب در راس لوزی قرار دارد و در پشت یوسف سالم و آیلتون آلمیدا نقش تغذیه کننده این دو مهاجم را بعهده دارد. کنترل شلهوب تا حدود زیادی سیستم تهاجمی الهلال را ضعیف می کند. مهدی کیانی و سینا عشوری در سیستم ١-٣-٢-٤ تراکتورسازی وظیفه دارند شلهوب را از جریان بازی خارج کنند.

آلمیدا فوروارد برزیلی الهلال تمامی امیدهای گیورگیوس دونیس سرمربی یونانی الهلال برای گلزنی است. مهمترین نقطه قوت الهلال قدرت حفظ توپ این تیم است. الهلال سعی می کند با پاسهای کوتاه و استفاده از سرعت و تکنیک دو مهاجم خوددر فضاهای بین مدافعین به گل برسد. تراکتورسازی با تراکم زیاد در یک سوم دفاعی و با تاکتیک ضد حمله به کسب امتیاز ویا حتی پیروزی امیدوار است. در این بازی مهدی شریفی به مراتب کارایی بیشتری از فرزاد حاتمی دارد. با توجه به حضور محمد جهفالی و تای هوی کواک مدافع بلند قامت و کره ای الهلال، این تیم درتوپهای هوایی بسیار مسلط است.

الاتحاد عربستان - سپاهان ایران

چهارشنبه الاتحاد در دوحه میزبان سپاهان است. شرایط الاتحاد نیز کاملا مشابه سپاهان است. الاتحاد با سه امتیاز و تنها تفاضل گل بهتر نسبت به سپاهان در جدول چهارتیمی گروه A درمکان سوم قرار دارد. تساوی در این دیدار به معنی حذف هر دو از لیگ قهرمانان آسیا است. در سیستم ١-٣-٢-٤ الاتحاد سمت چپ این تیم باهمکاری ماجد الخیبری بازیکن اماراتی این تیم و لوسیان سنمارتین بازیکن کهنه کار رومانیایی نقطه قوت آنان است.

حق نشر عکس AFP

سنمارتین در نقش یکی از هافبکهای دفاعی و بعنوان بازیساز همواره الخیبری را درحمله صاحب توپ می کند. خاویر ریواس تک مهاجم ونزوئلایی الاتحاد تمامی امیدهای این تیم برای گلزنی است.

بدون شک سپاهان به رغم نتایج نه چندان دلچسب با ایگور استیماچ بسیار روان و با برنامه بازی می کند. سپاهان از لحاظ فنی تیمی قدرتمند است و اختلافات داخلی تاثیر فراوانی در عدم نتیجه گیری این تیم دارد. اگر علی کریمی، میلاد سرلک و سنجاد ابریچیج میانه میدان را از آن خود کنند خط حمله سپاهان با محمدرضا خلعتبری و شیمبا براحتی دفاع نه چندان مطمئن الاتحاد را به دردسر می اندازند.

ذوب آهن ایران - النصر عربستان

چهارشنبه ذوب آهن در عمان وشهر مسقط و در استادیوم سلطان قابوس این شهر میزبان النصر است. ذوب آهن با ٨ امتیاز صدرنشین گروه است. اما لخویا والنصر با ٥ امتیاز در رده دوم وسوم قرار دارند. ذوب آهن این روزها درلیک ایران بسیار متزلزل ظاهر شده اما درلیگ آسیایی همچنان روند روبه رشد خود را حفظ کرده است.

شکست چهار بر صفر النصر در بازی کذشته مقابل لخویا نشان می دهدخط دفاعی این تیم در سیستم ٣-٣-٤ بسیار ضربه پذیر است. در گوش راست میرژوسکی لهستانی و در سانتر فوروارد مایگا از کشور مالی بازیکنان بسیار با کیفیتی هستند.

ولید اسماعیل مدافع سمت چپ ذوب آهن باید مراقب حرکات خطرناک میرژوسکی باشد. بدون تردیدبازیکنان خط حمله ذوب آهن توانایی بازکردن دروازه النصر را دارند. بازی ترکیبی کاره رضایی و مهدی رجب زاده درکنار حرکات تکنیکی احسان پهلوان می توانند ذوب آهن را به پیروزی برسانند. ذوب آهن با پیروزی دراین دیدار بعنوان تیم اول گروه به مرحله بعدی مسابقات صعود می کند وبازی پایانی این تیم کاملا تشریفاتی است.