کمیته بین‌المللی المپیک: محرومیت‌های بیشتری در انتظار روسیه است

حق نشر عکس Reuters

توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک گفته که در صورت اثبات دوپینگ سازمان یافته ورزشکاران روسیه با حمایت دولت، فدراسیون‌های ورزشی بیشتری از این کشور با محرومیت روبرو خواهند شد.

هفته پیش ویتالی استپانوف، کارمند سابق آژانس مبارزه با دوپینگ روسیه مدعی شده بود که مأموران مخفی روسیه در المپیک زمستانی سوچی به متقلبان برای پنهان کردن دوپینگ کمک می کردند، هرچند مقام های روس این ادعاها را رد کرده اند.

رئیس کمیته بین المللی المپیک گفته در صورتی که این ادعا درست باشد، نشان دهنده اقدامی "مجرمانه غیرقابل تصوری" است.

ورزشکاران دو و میدانی روسیه پس از گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ در نوامبر گذشته٬ از حضور در مسابقات بین‌المللی دو و میدانی منع شده بودند.

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک گفته در صورتی که ادعاهای آقای استپانوف اثبات شود، نمایانگر "وجهی تازه و تکان دهنده از دوپینگ" در ورزش است.

آقای استپانوف در گفتگو با برنامه شصت دقیقه شبکه سی بی اس آمریکا گفته بود که گریگوری رودچنکوف رئیس سابق آژانس مبارزه با دوپینگ روسیه به او گفته که نمونه‌های دوپینگ ورزشکاران روس را مخفی و یا با نمونه های سالم عوض کند.

آقای باخ گفت: "به هیچ وجه نه تنها دوپینگ ورزشکاران بلکه آنهایی با آنها همکاری می‌کنند را تحمل نخواهیم کرد."

او گفته است: "این محرومیت‌ها شکل‌های مختلفی دارد که از محرومیت مادام العمر از المپیک برای افراد، محدودیت های سختگیرانه اقتصادی، تعلیق تا محرومیت کل یک فدراسیون مانند محرومیت فدراسیون دو و میدانی روسیه را شامل می شود که توسط فدراسیون بین المللی دو و میدانی انجام شده است."

کمیته بین المللی المپیک تحقیقات خود را در مورد اتهامات مربوط به المپیک زمستانی سوچی آغاز کرده در حالی که ورزیر ورزش روسیه در واکنش به این اتهام‌ها گفته است او نسبت به "شفافیت و دقیق بودن برنامه کنترل دوپینگ" در این مسابقات اطمینان کامل دارد.

روسیه در بازی‌های زمستانی سوچی در مجموع ۳۳ مدال از جمله ۱۳ مدال طلا کسب کرد.

فدراسیون بین المللی دو و میدانی ماه آینده درباره حضور یا عدم حضور ورزشکاران روسیه در المپیک ریو تصمیم خواهد گرفت.

وزیر ورزش روسیه در یادداشتی در هفته نامه ساندی تایمز نوشته بود که از تقلب ورزشکاران دو و میدانی که توانسته‌اند از سیستم مبارزه با دوپینگ این کشور فرار کنند "بسیار متاسف" و "شرمسار" است.

اما ویتالی موتکو٬ وزیر ورزش روسیه گفته بود که محرومیت تیم دو و میدانی روسیه از شرکت در المپیک ۲۰۱۶ ریو "ناعادلانه و نامتناسب" است و ورزشکارانی که پاک بوده‌اند٬ نباید تنبیه شوند.