فينال ليگ اروپا و هت‌تريك سويا؛ كلوپ توان طلسم شكني را ندارد

حق نشر عکس Reuters

یورگن کلوپ در اولین سال تجربه مربیگری اش در لیورپول نیز مانند دورتموند در فینال بازی‌های مهم شکست خورد تا نشان دهد طلسم ناکامی‌های این مربی توانا در فینال مسابقات همچنان ادامه دارد.

یورگن کلوپ زمانی که مربیگری دورتموند را بعهده داشت در فینال لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی آلمان بازی‌ها را واگذار کرد و امسال نیز در لیورپول نتوانست در جام حذفی انگلستان و لیگ اروپایی لیورپول را به قهرمانی برساند.

شکست در دو فینال معتبر در یک فصل برای لیورپول درحالیکه سالیان گذشته نیز نتوانسته به افتخاری دست پیدا کند کاملا تماشاگران خونگرم این تیم را ناامید کرد.

صرف نظر از بازی نسبتا خوب لیورپول درنیمه اول باید به نقش موثر یونای امریی، سرمربی موفق سویا، اشاره کرد که با تغییر استراتژی درنیمه دوم و با آگاهی از نقطه ضعف لیورپول جریان بازی راکاملا تغییرداد. سویا با پیروزی در این مسابقه توانسته در سه سال متوالی قهرمان لیگ اروپا شود و هت تریک قهرمانی خود را کامل کند.

آرایش دوتیم:

حق نشر عکس Getty

لیورپول و سویا هردو با سیستم ١-٣-٢-٤ وارد زمین شدند. مینوله دروازه‌بان بود. در غیاب جردن هندرسون، جیمز میلنر در کنار امره چان دو هافبک دفاعی لیورپول بودند. محرومیت ساکو مدافع فرانسوی لیورپول موجب شد تا یورگن کلوپ درمرکز خط یکبار دیگر از کولو توره با تجربه در کنار لاورن استفاده کند. توره بدون تردید یکی از بهترین بازیکنان لیورپول دراین دیدار بود.

مورنو و کلاین دو مدافع کناری بودند. استاریج تک مهاجم و فرمینیو، کوتینیو و لالانا سه هافبک تهاجمی لیورپول را شکل می‌دادند.

حق نشر عکس AP

سویا نیز با ترکیب همیشگی اش وارد زمین شد. دیوید سوریا درون دروازه بود. عادیل رامی ، دانیل کاریچو، سرجیو اسکادرو و ماریانو خط دفاعی چهارنفره سویا راشکل می دادند. کروچویک و انزونزی بازیکن سابق استوک سیتی دوهافبک دفاعی بودند. کوکه ، بانه گا وویتولو سه هافبک تهاجمی که وظیفه داشتند گامرو تک مهاجم سویا را صاحب توپ کنند.

زوج‌های دوتیم:

لیورپول بدون تردید در نیمه اول تیم برتر میدان بود. پس از دقایق ابتدایی که سویا جریان بازی را دراختیار گرفت لیورپول با درخشش زوج امره چان و میلنر بخوبی جریان بازی راکنترل کرد. در این دقایق زوج موفق کلاین و لالانا در سمت راست نقطه قوت لیورپول بودند.

حق نشر عکس Reuters

درخشش این دو بازیکن موجب عقب نشینی سویا شد. در جناح چپ زوج مورنو و کوتینیو بسیار کم تحرک نشان می‌داد. در نوک خط حمله جابجایی خوب استاریج و فرمینیو لیورپول را صاحب چندین موقعیت خطرناک کرد. در دقیقه ٣٥ جابجایی خوب سه هافبک تهاجمی لیورپول و جایگیری استاریچ در کانال سمت راست خط دفاعی سویا و ضربه تماشایی و دیدنی او لیورپول را پیش انداخت. در این صحنه مورنو با حرکت اورلب مانع از این شد تا ماریانو مدافع سمت راست سویا نتواند به استاریج فشار لازم را وارد کند. لیورپول در نیمه دوم کاملا جریان بازی را از دست داد.

امریی سرمربی سویا به شاگردانش دستور داد تا در شروع نیمه دوم با پرسینک سنگین در زمین لیورپول آنان را تحت فشار قرار دهند. در دقیقه ٤٦ ماریانو مدافع راست سویا که حضوری چشمگیر درحملات داشت بخوبی مورنو و کوتینیو را جا گذاشت و با ارسالی دقیق گامرو را در موقعیت گلزنی قرار داد. در این صحنه عدم رعایت اصول بسیار ابتدایی دفاع از طرف کوتینیو و مورنو و پوشش نه چندان مناسب امره چان کاملا به چشم می آمد.

در حالیکه لیورپول ضعیف شده بود سویا با پرسینگ عالی به بازیکن صاحب توپ و کنترل بازی با پاس‌های کوتاه کاملا جریان بازی را دراختیار گرفت. همکاری کوکه، ماریانا و کروچویک در سمت راست از دلایل اصلی موفقیت سویا در نیمه دوم بود. در دقیقه ٦٤ پاس‌های کوتاه و دقیق هافبک‌های سویا که براحتی خود را به منطقه جریمه لیورپول رسانده بودند با تیزهوشی کوکه و ضربه دقیق او سویا را پیش انداخت.

تنها ٤ دقیقه بعد یکبار دیگر عدم سازماندهی مناسب خط دفاعی لیورپول کوکه را در شرایطی که در آفساید بود صاحب توپ کرد. درحالی که کمک داور به علامت آفساید پرچم زده بود اما کوکه به کارخود ادامه داد و گل سوم را به ثمر رساند. تصمیم درست داور در این صحنه کاملا تماشایی بود. کوکه درشرایط آفساید صاحب توپ شده بود اما بدلیل اینکه امره چان بازیکن لیورپول به اشتباه او را صاحب توپ کرده بود طبق قانون فوتبال این صحنه آفساید نیست .

مرد برتر بازی:

کوکه با به ثمررساندن دوگل و گامرو زننده گل مساوی با حرکات دیدنی خود بازیکنان برتر میدان بودند اما بدون تردید ستاره زمین ماریانا مدافع راست سویا بود که از همان ابتدای بازی سمت چپ لیورپول را به نقطه ضعف این تیم تبدل کرد.

حق نشر عکس epa

هوشمندی امریی و عدم تاثیرگذاری کلوپ:

بدون شک یورکن کلوپ یکی از بهترین مربیان حال حاضر فوتبال دنیا است. اما در چند سال گذشته این مربی توانا در پنج فینال معتبراروپایی نتوانسته تیمش را به قهرمانی برساند. در حالی‌که امریی سرمربی سویا در نیمه دوم بخوبی توانسته بود از نقطه ضعف سمت چپ لیورپول و کندی مدافعین مرکزی لیورپول نهایت استفاده را بکند اما کلوپ تا چند دقیقه مانده به پایان مسابقه هیچ تغییری در نوع بازی لیورپول بوجود نیاورد.

مدافعین و خط میانی لیورپول درنیمه دوم نمی‌توانستند توپ را به یک سوم حمله انتقال دهند و استاریچ کاملا اسیر مدافعین سویا بود. در این شرایط استفاده از بازی مستقیم و اضافه شدن اورگی سرعتی و بنتکه سرزن بهترین تاکتیک به نظر می‌رسید که کلوپ خیلی دیر این انتخاب را انجام داد.