'تحقیر شدن'، داور همجنس‌گرای لالیگا را از میدان به در کرد

حق نشر عکس Jesus Tomillero
Image caption خسوس تامیه‌رو داور همجنس‌گرای اسپانیایی می‌گوید از توهین‌هایی که به او شده، به شدت آسیب دیده است

خسوس تامیه‌رو، داور همجنس‌گرای اسپانیایی که به دلیل تحقیر شدن، کار داوری را ترک کرد، معتقد است می‌تواند الگویی برای سایرین باشد.

او اولین داور همجنس‌گرای شاغل در لا لیگا است که گرایش جنسی خود را آشکارا اعلام کرده است.

تامیه‌رو ۲۱ ساله با انتقاد از همجنسگراستیزی در دنیای ورزش و عدم حمایت کافی مسئولان به بی‌بی‌سی گفت: "تحقیر‌آمیز است، اما من در را باز کردم و افراد بیشتری وارد خواهند شد. برای من این افتخار‌آمیز است. آن‌ها حمایت بدون قید و شرط من را خواهند داشت. هر چه افراد بیشتری مانند ما وارد فوتبال شوند، قوی‌تر خواهیم شد. قوی و شجاع بودن مثل من و ادامه مبارزه برای به دست آوردن چیزی که می‌خواهیم."

تامیه‌رو که مدعی است در لا لیگا داوران همجنس‌گرای دیگری هم هستند، گفت از جانب ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا و ایکر کاسیاس، کاپیتان پیشین تیم ملی اسپانیا حمایت شده. اما او در عین حال گفت تماشاگران، باشگاه‌های فوتبال، مربیان و بازیکنان به او حرف‌های رقت‌آمیز زده و فحش‌های همجنس‌گرا ستیزانه داده‌اند.

چهارده ماه پیش تامیه‌رو عکسی از خودش و دوست‌پسرش در شبکه‌های اجتماعی گذاشت و زیر آن نوشت: "جایی که خوشبختی من شروع می‌شود."

او گفت: "باید شجاع بودم و می‌گفتم همینم که هستم. من اولین نفری می‌شدم که این قضیه را آشکار می‌کرد. حرف بقیه برایم چه اهمیتی داشت؟ واکنش باشگاه‌ها چیزی شبیه به این می‌شد: 'اون داور اواخواهر رو ببینین.' من از فدراسیون فوتبال اندلس خواستم که قوانینی علیه همجنس‌گرا ستیزی تصویب کند؛ محرومیت یا جریمه سنگین مادی. چرا که آخرین جریمه‌ای که برای توهین به همجنس‌گرایی تصویب شده، ۱۵۰ یورو است. این که هر بازی به ما توهین شود یا تهدید شویم رقت‌آور است. به نظرم این جنبه از تمدن هنوز به روز نشده است."

تامیه‌رو در حال جمع‌آوری امضا برای درخواست حمایت از همجنس‌گراها در ورزش به پارلمان اروپا است.

پیش از این تایسون فیوری و مانی پاکیائو، دو بوکسور سرشناس قهرمان جهان، به دلیل حرف‌های توهین‌آمیزشان در مورد همجنس‌گراها به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند.

پاکیائو فیلیپینی که در هشت وزن مختلف قهرمان بوکس جهان شده گفته بود "همجنس‌گراها از حیوانات هم بدترند" و تایسون فیوری، قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان هم همجنس‌گرایی را با "بچه‌بازی" مقایسه کرده بود.

با این حال تامیه‌رو معتقد است که مبارزه با تبعیض در فوتبال مسئله پیچیده‌ای است: "مشکل این است که مردم فکر می‌کنند فوتبال ورزشی مردانه است. اما به نظرم این ورزشی است که همجنس‌گراها، دوجنس‌گراها و تراجنسیتی‌ها هم می‌توانند از آن لذت ببرند."