فینال جام حذفی؛ ذوب آهن پیروز ماراتن خرمشهر

استقلال وذوب آهن در گرمای طاقت فرسای شهر خرمشهر فینال حذفی فوتبال ایران را برگزار كردند.

استقلال پس از پایان بازی‌های لیگ تا حدودی از شرایط مسابقه بدور بود اما از لحاظ فیزیكی شرایط مناسب‌تری داشت. در مقابل ذوب آهن به دلیل حضور در لیگ قهرمانان آسیا خسته و فرسوده به نظر می رسید اما از لحاظ هماهنگی تیمی، به مراتب از استقلال بهتر بود.

خسرو حیدری و سجاد شهباززاده از بازیكنان كلیدی استقلال بودند كه به دلیل محرومیت در این بازی غایب بودند.

احسان پهلوان و هاشم بیگ زاده نیز مصدومان اصلی ذوب آهن بودند كه با مصدومیت مرتضی تبریزی در همان ابتدای بازی دغدغه های یحیی گل محمدی دو چندان شد.

استقلال در شرایطی كه باید به پیروزی می رسید شكست خورد تا پرویز مظلومی به احتمال فراوان با نیمكت مربیگری استقلال خداحافظی كند.

زمزمه های ناشی از تغییر كادر فنی استقلال یكی از دلایل اصلی فشار و استرس كادر فنی استقلال بود كه در نهایت موجب شد تا نتوانند با آرامش در این دیدار به میدان بیایند. یحیی گل محمدی و بازیكنان خوب ذوب آهن به رغم تمامی مشكلاتی كه با آن دست به گریبان بودند نشان دادند تیمی با برنامه و دور اندیش‌اند كه تنها با شانس و اقبال به این مقام نرسیدند.

نیمه اول:

استقلال در ابتدا با سیستم ١-٤-١-٤ و استفاده از فرشید اسماعیلی به عنوان بازی‌ساز اصلی در جلو خط دفاعی بازی را شروع كرد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption عکس بازی ذوب آهن و استقلال از محمدمهدی کمال از خبرگزاری ایسنا

بهنام برزای نیز در نقش تک مهاجم بازی می كرد. استراتژی استقلال در فاز تهاجمی استفاده از سرعت برزای و استفاده از توپ‌های بلند در پشت خط دفاعی ذوب آهن بود.

در این سیستم استقلال قصد داشت با بازی‌سازی از خط دفاعی كه اسماعیلی در متن آن قرار داشت تیم ذوب آهن را به زمین خودی بكشاند و سپس با پاس‌های بلند برزای را صاحب توپ كند.

ذوب آهن در همان ابتدا نشان داد كاملا با این تاكتیك آشنایی دارد و به محض از دست دادن توپ تمامی بازیكنان آن به زمین خود بازمی گشتند و كمتر فضای لازم را در اختیار بازیكنان استقلال قرار می دادند.

استقلال تا پیش از گل هیچ تغییری در این تاكتیك نداد و در تمامی نیم ساعت ابتدایی بازی كاملا بدون هدف و بی برنامه بازی را ادامه می داد. پس از گل ذوب آهن استقلال تغییر تاكتیك داد و با سیستم ١-٣-٢-٤ و بازگشت محمدرضا خرسندنیا و امید ابراهیمی در نقش هافبک دفاعی و اسماعیلی در نقش تنها هافبک تهاجمی تا حدودی بهتر بازی می كرد.

با حضور اسماعیلی و پاس‌های دقیق او استقلال در زمین ذوب آهن بیشتر صاحب موقعیت می شد. ذوب آهن كاملا از نوع بازی استقلال آشنایی داشت و با سسیتم ٢-٤-٤ كلاسیک و استفاده از همكاری عالی مهدی رجب زاده، كاوه رضایی و دانیال اسماعیل فر استقلال را تحت فشار قرار می داد. بازی خوب و درگیرانه علی همام مدافع راست ذوب آهن به اسماعیل‌فر اجازه می داد تا با خیالی آسوده در حملات شركت كند.

پیش از گل در چندین نوبت اسماعیل فر با حركت به مركز زمین اقدام به شوت زدن كرد و این موضوع نشان می داد گل‌محمدی قصد دارد با شوت‌های راه دور دروازه استقلال را باز كند. دقیقه ٢١ حركت پا به توپ اسماعیل فر به سمت مركز زمین و شوت خوب او درحالی‌كه تنها توسط بازیكنان استقلال اسكورت می شد با دخالت حنیف عمران زاده و مهدی رحمتی ذوب آهن را پیش انداخت.

استقلال پس از گل و تغییر تاكتیک تا حدودی تیم برتر میدان بود و در چندین نوبت در ضریات ایستگاهی می‌توانست بازی را مساوی كند اما نیمه اول با برتری ذوب آهن به پایان رسید.

نیمه دوم:

استقلال نیمه دوم را بدون تغییر شروع كرد. با اضافه شدن عادل شیحی در دقیقه ٥٦ قدرت خلاقیت خط میانی این تیم بیشتر شد. حركت خوب و انفرادی یعقوب كریمی كه در نیمه اول كاملا مقهور قدرت اسماعیل‌فر شده بود با خطای مدافعین ذوب آهن استقلال را صاحب پنالتی كرد تا ابراهیمی بازی را به تساوی كشاند. در ادامه ذوب آهن به رغم خستگی نشان داد تیم با برنامه‌ای است.

مصدومیت بازیكنان كلیدی این تیم همچون رضایی و اسماعیل فر دردسرهای گل محمدی را بیشتر از گذشته كرد اما برنامه ریزی و داشتن تاكتیك مشخص و آگاهی خوب بازیكنان با تجربه این تیم خصوصا قاسم حدادی فر و مهدی رجب زاده به كمك گل محمدی آمد. ذوب آهن به خوبی توانست جریان بازی را در انتهای نیمه دوم و همینطور در دو وقت اضافه كنترل كند و در ضربات ایستگاهی با اعتماد بنفس مثال زدنی بازیكنانش یكبار دیگر در عرض دوسال قهرمان جام حذفی ایران شد.

نقطه ضعف استقلال:

استقلال و كادر فنی این تیم باور به قهرمانی نداشتند و قصد داشتند با كنترل بازی و با استفاده از خستگی بازیكنان ذوب آهن به این تیم ضربه بزنند. استقلال با حضور مهدی رحمتی درون دروازه شانس بیشتری برای قهرمانی در ضربات پنالتی داشت. اما استقلال باید می دانست در ضربات پنالتی شانس قهرمانی برای هر دو تیم یكسان است.

استقلال می توانست با انتخاب تاكتیكی مناسب تیم خسته ذوب آهن را در همان وقت‌های قانونی شكست دهد. در ضربات پنالتی شاید مهدی رحمتی برگ برنده استقلال بود اما زمانی این موفقیت رخ می داد كه دیگر بازیكنان استقلال می توانستند ضربات خود را به گل تبدیل كنند. استقلال در هر دو مورد فاقد چنین ویژگی هایی بود تا ذوب آهن با شایستگی قهرمان دوباره جام حذفی شود.