گروه E جام ملت‌های اروپا

حق نشر عکس Getty
Image caption زلاتان ابراهیموویچ از سوئد و ادن آزار از بلژیک

بلژیک یکی از پر ستاره‌ترین تیم‌های جهان است که هیچ دلیلی برای قهرمان نشدن در جهان و اروپا ندارد. ایتالیا یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های تاریخش را دارد اما این تیم هر وقت ضعیف بوده بهتر کار کرد و این احتمالا آخرین تورنمنتی است که زلاتان آماده و قبراق در آن حضور دارد.

جمهوری ایرلند – سوئد: دوشنبه ۱۳ ژوئن/ ۲۴ خرداد، سن‌دنی (۲۰:۳۰ به وقت ایران)

بلژیک – ایتالیا: دوشنبه ۱۳ ژوئن/ ۲۴ خرداد، لیون (۲۳:۳۰ به وقت ایران)

ایتالیا – سوئد: جمعه ۱۷ ژوئن/ ۲۸ خرداد، تولوز (۱۷:۳۰ به وقت ایران)

بلژیک – جمهوری ایرلند: شنبه ۱۸ ژوئن/ ۲۹ خرداد، بوردو (۱۷:۳۰ به وقت ایران)

سوئد – بلژیک: چهارشنبه ۲۲ ژوئن/ ۲ تیر، نیس (۲۳:۳۰ به وقت ایران)

ایتالیا – جمهوری ایرلند: چهارشنبه ۲۲ ژوئن/ ۲ تیر، لیل (۲۳:۳۰ به وقت ایران)

بلژیک

حق نشر عکس Getty

مربی: مارک ویلموتس

مهاجم سابق بلژیکی گفته: "تا وقتی قهرمان اروپا نشویم، زندگی من تغییر نخواهد کرد." او برای این که تیم پر از استعداد و ستاره بلژیک را به اولین قهرمانی‌اش در تورنمنتی معتبر برساند به شدت تحت فشار است.

بازیکن کلیدی: کوین د‌‌بروین

حق نشر عکس Getty
Image caption کوین د‌‌بروین بازیکن بلژیک و باشگاه منچستر سیتی

ویسنت کمپانی و ادن آزار را فراموش کنید؛ دبروین با ۵ گل و ۳ پاس گل در دور مقدماتی یورو خودش را به عنوان ستاره واقعی تیم به اثبات رساند. "تن تن" که تازه دوران مصدومیتش را پشت سر گذاشته و نسبت به هم تیمی‌هایش شاداب‌تر است همان رهبر خلاقی است که بلژیک به آن نیاز دارد تا با تکیه بر آن تواناییش در رسیدن به اهدافی که در سر دارد را اثبات کند.

نقاط قوت

بزرگ‌ترین سرمایه بلژیک، گزینه‌های گوناگونی است که ویلموتس در اختیار دارد. به غیر از چند ستاره لیگ برتری، این تیم میچی باتشوایی، گلزن شاغل در لیگ یک فرانسه، دریس مرتنس، ذخیره طلایی حاضر در سری A (او بازیکن مورد علاقه دیگو مارادونا در ناپولی است) و یانیک فریرا کاراسکو، بال اتلتیکو مادرید را در فهرست بازیکنان خودش دارد. بهره‌گیری از توانایی‌های بهترین زوج دفاع میانی لیگ برتر یعنی توبی آلدروایرلد و یان فرتونگن ( تاتنهام) در کناره‌های خط دفاع، از دیگر نقاط قوت این تیم به حساب می‌آید.

نقاط ضعف

استفاده موقتی از مدافعان کناری در کناره‌های خط دفاع نشان از نبود تعادل در تیم است. بزرگ‌ترین دغدغه معطوف به خط حمله تیم است: بلژیک در دور گروهی گل‌های زیادی زده اما سهم مثلث بنتکه، روملو لوکاکو - دیووک اوریگی در این میان تنها دو گل بوده. در هر دو بازی بلژیک مقابل ولز در دور مقدماتی، خط حمله این تیم نتوانست جلوی دفاع ۵ نفره حریف کاری از پیش ببرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption بلژیک گرچه در گذشته ستاره‌های نامداری مانند ژان ماری فاف داشته اما هیچگاه این تعداد ستاره در این تیم کنار هم جمع نشده بودند

آیا می‌دانید؟

در میان تمام تیم‌های حاضر در یورو ۸۴ ، بلژیک تنها تیمی بود که توانست با بیش از یک امتیاز اختلاف نسبت به رقیبانش به آن مسابقات راه پیدا کند. اسپانیا، نایب قهرمان آن دوره، به لطف تفاضل گل توانسته بود به جام ملت‌های اروپا راه پیدا کند.

______________________

ایتالیا

حق نشر عکس Getty

مربی: آنتونیو کونته

"برایم سخت بود در تعمیرگاه بمانم؛ آن‌جا بوی ماشین را حس می‌کنی، بوی تایرها و همین طور بوی روغن موتور را. آن‌جا اما خبری از بوی زمین بازی نیست." با همه این‌ها قبل از این که هدایت چلسی را دست بگیرد، کونته یک بار دیگر باید کار در تعمیرگاه را تجربه کند: او باید ماشین ایتالیا را برای راندن در جاده‌های فرانسه مهیا کند.

بازیکن کلیدی:جانلوئیچی بوفون

حق نشر عکس Getty
Image caption جی‌جی بوفون دروازه‌بان ایتالیا و باشگاه یوونتوس

کاپیتان یوونتوس و ایتالیا به تازگی رکوردی دیگر را به نام خودش ثبت کرد. او دروازه اش را ۹۷۳ دقیقه بسته نگه داشت تا رکوردی که ۲۲ سال در تاریخ سری A دست نخورده باقی مانده بود را بشکند. بوفون بعد از این رکوردشکنی از هم تیمی‌هایش برای کمکشان تشکر کرد. بنابراین اگر ایتالیا خط دفاعی مشابه را به زمین بفرستد، کار برای این دروازه‌بان آسان خواهد شد.

نقاط قوت

خط دفاع ایتالیایی یکی از بهترین‌ها نه تنها در اروپا بلکه در تمام جهان است. جی‌جی بوفون هنوز هم یکی از قابل اطمینان‌ترین دروازه‌بان‌های دنیا به حساب می‌آید و جورجو کیه‌لینی، لئوناردو بونوچی و آندرآ بارزاگلی از جمله بهترین مدافعان سری A هستند. هر سه آن‌ها در یوونتوس بازی می‌کنند و این باعث شده در تیم ملی همکاری بهتری داشته باشند.

نقاط ضعف

پرتغال در خط حمله اش کریستیانو رونالدو را دارد و سوئد زلاتان ایبراهیموویچ را. خط حمله تیم ملی بلژیک هم که منبعی غنی از مهاجمان با استعداد است. دست ایتالیا اما از مهاجمانی که قلب‌ها را به تپش وار دارند، خالی است. کاری که کونته باید بکند این است که تیمش را بدون ستاره بسازد.

حق نشر عکس Getty
Image caption ایتالیا با این که با چهار قهرمانی در جام جهانی در کنار آلمان پرافتخار‌ترین تیم اروپاست اما تنها یکبار در سال ۱۹۶۸ در یورو قهرمان شده

آیا می‌دانید؟

ایتالیا میزبان اولین یورو در سال ۱۹۸۰ بود که با شرکت ۸ تیم برگزار شد. اما "لاجوردی‌ها" در آن مسابقات با شکست در ضربات پنالتی مقابل چکسلواکی در دیدار رده‌بندی، چهارم شدند.

______________________

جمهوری ایرلند

حق نشر عکس Getty

بهترین نتیجه: مرحله گروهی ۲۰۱۲ و ۱۹۸۸

مربی: مارتین اونیل

بهترین گلزن: رابی کین (۶۷)

لقب: پسران سبز‌پوش

جمهوری ایرلند برای اولین‌بار در سال ۱۹۸۸ به جام ملت‌های اروپا رسید. این تیم در اولین گام توانست با ضربه سر زود هنگام رِی هاجسون آن برد معروف ۰-۱ مقابل انگلستان را کسب کند. بعد این تیم مقابل شوروی ۱-۱ مساوی کرد و در آستانه رسیدن به نیمه‌نهایی بود که با گل دقیقه ۸۲ هلند حذف شد. جمهوری ایرلند در حالی که ۱۴ مسابقه بدون شکست بود به یورو ۲۰۱۲ رسید، اما این نمایش درخشان با شروع مسابقات به سرعت فراموش شد. این تیم ۱-۳ به کرواسی، ۰-۴ به اسپانیا و ۰-۲ به ایتالیا باخت و حذف شد.

آیا می‌دانید؟

ایرلند به یک‌چهارم نهایی یورو ۱۹۶۴ رسید. در آن زمان باز‌ی‌ها به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شد و چهار تیم به دور نهایی می‌رسیدند و بازی‌ها به میزبانی یک کشور انجام می‌شد. ایرلند در مجموع ۱-۷ به اسپانیا، میزبان دور نهایی و قهرمان آن تورنمنت، باخت.

______________________

سوئد

حق نشر عکس Getty

بهترین نتیجه: نیمه‌نهایی ۱۹۹۲

مربی: اریک هرمان

بهترین گلزن: زلاتان ابراهیموویچ (۶۲)

لقب: آبی و زردها

تنها میزبان جام جهانی که در فینال شکست خورد؛ هرچند که سوئد هرگز نتوانست همان نمایش سال ۱۹۵۸ را تکرار کند. سوئد در اروپا هم نمایشی مشابه داشت و تنها باری که به جمع چهار تیم پایانی رسید، سال ۱۹۹۲ بود که میزبانی یورو را به عهده داشت. سوئد گرچه در سال ۱۹۹۴ توانست مدال برنز جام جهانی را تصاحب کند، اما داشتن ستاره بزرگی مثل زلاتان ابراهیموویچ هم نتوانست موجب شود تا سوئد به دو جام جهانی اخیر راه پیدا کند. البته این کشور در اروپا نمایش بهتری داشته و توانسته سهیمه حضور در ۵ یورو اخیر را کسب کند.

آیا می‌دانید؟

پیروزی سوئد مقابل اسپانیا در اکتبر ۲۰۰۶ آخرین شکست حریف آن‌ها در انتخابی یورو بود تا این که اسلواکی در اکتبر ۲۰۱۴ این تیم را برد.